Miałam już 45 lat, kiedy zapytałam moją przyjaciółkę: “Co robisz?” i po raz pierwszy usłyszałam jej odpowiedź “Osim Chaim“. Właśnie przyjechała z Izraela i wyjaśniła, że oznacza to “cieszenie się życiem” . Kiedy się tym zainteresowałam, znalazłam dosłowne tłumaczenie – “tworzenie życia“.
Podzieliła się nawet tym, kiedy usłyszała je po raz pierwszy:
Siedziałam w małej miejskiej kawiarni. Stoliki były bardzo blisko siebie, więc zdecydowanie słyszałam mężczyznę rozmawiającego przez telefon, byłam do niego odwrócona plecami. Siedział z kobietą w swoim wieku, prawdopodobnie swoją dziewczyną czy żoną, co mogłam wywnioskować z ich żartów. I wtedy zadzwonił telefon.
– Cześć, co robisz?
– “Osim Chaim“, odpowiedział mężczyzna.
Nie wiedziałam wtedy, co to znaczy, więc zapytałam go, a on mi to wyjaśnił. Wtedy zdałam sobie sprawę, że chcę nauczyć się tej sztuki. nie po to, by pracować, nie po to, by gotować, nie po to, by wyprowadzać psa czy rozwiązywać problemy, ale po to, by cieszyć się życiem!
Pewnego dnia pobiegłam do sklepu kupić karmę dla psa mojej przyjaciółki. Sklep dopiero się otworzył i sprzedawca nie zdążył jeszcze wszystkiego rozłożyć, a ja spieszyłam się na spotkanie, więc wyjaśniłam mu, że potrzebuję tego “na już”, ale on kazał mi poczekać i wtedy musiałam już poczuć “osim chaim “.
Potem często doświadczałam tego“ osim chaim“”
Po jej historii sama spróbowałam to osiągnąć i wiesz, udało mi się. Nie od razu, ale udało mi się. I wtedy zdałam sobie sprawę:
- Szczęście to nie najnowszy telefon i drogi samochód.
- Szczęście to zdrowa rodzina i przyjaciele oraz silne ramiona obejmujące talię.
- Szczęście to możliwość robienia tego, co się lubi.
- Szczęście to chodzenie, widzenie, mówienie i słyszenie!
- Kiedy chcesz powiedzieć, że twoje życie jest złe, pamiętaj o tych, którzy już nie żyją.
- Kiedy chcesz narzekać, że twój mąż zapomniał o waszej rocznicy ślubu, pamiętaj, że niektóre kobiety nadal nie są zamężne, a nawet jeśli są, mogą być bite.
Doceń to, co masz teraz. Niczego nie żałuj i o nic się nie martw.




