Czy jest coś dobrego w samotnej starości?

W megamiastach ludzie bardziej odczuwają samotność. Nie ma radości z widoku tysięcy ludzi każdego dnia, z których żadnego nie znasz. Osobom starszym jest jeszcze trudniej , ponieważ niewiele starszych osób jest w stanie nawiązywać nowe znajomości.

Dziś zastanowimy się nad tematem samotności w starszym wieku i poznamy opinię eksperta na ten temat. Być może dowiemy się, jak pozbyć się samotności w starszym wieku, a te informacje pomogą wielu ludziom odnaleźć siebie.

Uczucie samotności

“Mam 67 lat i mieszkam sama. Mój mąż od dawna nie żyje. Nadal pracuję, bo to jedyna rzecz, która ratuje mnie przed nudą. W ostatnich latach żyję jak maszyna, nic mnie nie cieszy”.

“Nie mam żadnego hobby i nie szukam go, prawdopodobnie jestem za stara. Zaproponowałam mojemu synowi i jego rodzinie (ma trójkę dzieci) wprowadzenie się do mojego mieszkania, ale moja synowa jest temu przeciwna. Najwyraźniej nie chce mieszkać pod jednym dachem z taką staruszką”.

“Sama chciałabym zamieszkać z córką, ale ona ma własną rodzinę, i oni  nie chcą starszej osoby. Chociaż często ich odwiedzam i zawsze są szczęśliwi. Dają mi herbatę, karmią mnie i słuchają. Im częściej ich odwiedzam, tym mniej chcę wracać do domu. Ale muszę…”

Kobieta zastanawia się, co powinna zrobić w takiej sytuacji. Przecież to nie jest normalne, że życie, nawet w szacownym wieku, przestało w ogóle cieszyć.

Jedyną dobrą rzeczą w tej historii jest to, że kobieta sama pomyślała o nienormalności sytuacji i zaczęła szukać sposobów na jej naprawienie. W tym przypadku naprawdę ma szansę.

Brak hobby i, co najgorsze, brak chęci jego znalezienia może być oznaką depresji. Dlatego kobieta powinna skonsultować się z neurologiem, psychologiem lub psychoterapeutą” – mówi Anna, nasz psycholog konsultant.

Specjalistka jest pewna, że we współczesnym świecie 67-letnia osoba nie powinna czuć się staro. I w tej sytuacji problemem nie jest to, że dzieci nie chcą przyjąć starszej osoby. Dorosłe potomstwo po prostu docenia przestrzeń osobistą, w której stworzyło sobie komfort, którego potrzebuje.

“Kobieta powinna porzucić fantazję, że najlepiej jest jej mieszkać z dziećmi. W końcu może w inny sposób – wypełnić swoje życie samodzielnie. Wystarczy się rozejrzeć i zobaczyć coś ciekawego wokół siebie. Można uczestniczyć w wydarzeniach, które odbywają się w pobliżu, zobaczyć nowe miejsca. Potrzebuje nowych doświadczeń społecznych” – mówi psycholożka.

Wygląda na to, że ekspertka ma rację i nasza bohaterka rzeczywiście powinna spojrzeć na sytuację z innej perspektywy. W końcu jeśli dzieci są zajęte własnymi zmartwieniami i nie chcą mieszkać razem z nią, to ich zdania nie da się zmienić na siłę. Dlaczego więc nie zacząć wypełniać własnego życia inaczej?

Wokół jest wiele różnych interesujących zajęć. A w starszym wieku, kiedy człowiek ma jeszcze wystarczająco dużo siły i dużo wolnego czasu, może zacząć realizować wiele rzeczy, które wymyślił w młodości, ale nie miał czasu na ich realizację.

Znacznie gorzej jest, gdy osoba jest zamknięta w kręgu prostych zainteresowań, takich jak “oglądanie telewizji, chodzenie do przychodni, chodzenie do sklepu…” Wąski krąg obowiązków sprawia, że każdy dzień wygląda jak poprzedni, a w takim przypadku ciągłe poczucie osamotnienia zyskuje idealną podstawę do rozwoju.

Dziś możliwości dla ludzi w każdym wieku stały się znacznie szersze i głupotą byłoby z nich nie skorzystać. Niektórzy ludzie pobierają się, gdy mają już dorosłe wnuki, podczas gdy inni znajdują nowe hobby po przejściu na emeryturę.

Jednocześnie na młodszym pokoleniu spoczywa wielka odpowiedzialność. W końcu to w mocy dzieci i wnuków jest zrobienie wszystkiego, co konieczne, aby ukochana osoba nie straciła zainteresowania życiem nawet w podeszłym wieku.

Co o tym sądzisz?

Rate article
Wyznaj Sekret
Czy jest coś dobrego w samotnej starości?