Zradila pamiatku otca.

Zradila som otcovu pamiatku.

Už hodinu som sa túlala medzi panelákmi, hoci z bytu do pekárne to je naozaj päť minút chôdze. Ale dnešný večer bol akosi mimoriadne smutný. Vôbec sa mi nechcelo vracať domov, kde na mňa čakal len studený čajník, neumytá podlaha a premastený kocúr Mišo, ktorý sa za tie roky stal mojím jediným spoločníkom ak nepočítam televízor, ktorý púšťam hneď ráno a vypnem až, keď zaliezam do postele. Hlasy v správach aspoň trochu predlžujú dojem, že mám spoločnosť.

Nohy ma boleli, v kolene pichalo, počasie bolo mizerné, no aj tak som zabočila na detské ihrisko, kde už hojdačky aj lavičky zvlhli. Sadla som si na okraj lavičky pod hrdzavý muchotrávkový prístrešok, ruky hlboko vreckách vlneného kabáta mám ho už sedem rokov, no načo kupovať nový.

Kedysi, keď ešte žil môj muž Dušan, život vyzeral celkom inak. Bol hlučný, plný, niekedy až tesný v dvojizbovom byte nám vyrastali dve deti starší Maťo a mladšia Želmíra. Teraz už sú obaja veľkí, Dušana som pochovala pred pätnástimi rokmi a z detí, ktorým som venovala takmer všetko, sa stali samostatní dospelí s vlastnými rodinami ďaleko ode mňa. Maťo s manželkou a dvoma malými synmi usadol v Košiciach, Želmíra sa v Bratislave vydala za perspektívneho IT-čkára a vždy cestujú buď služobka, buď dovolenka niekde v zahraničí. Na mamu si spomenú iba občas, cez sviatky pošlú strohú SMS-ku Všetko najlepšie, mamka, bozkávame a pridajú fotky vnúčat, ktoré už sú mi cudzie, vzdialené deti, čo nikdy netrávili prázdniny u babky, lebo mali letné tábory, Malorku a doučovania.

Pozorovala som ako tučná straka hopká po mokrom asfalte a hľadá niečo na zobnutie. Niekedy som si myslela, že deti budú mojou oporou, že na dôchodku budem mať plný byt vnúčat, že za mnou budú chodiť, aspoň denne zavolajú Realita je, že Maťo zavolá raz za mesiac a to vždy: Mama, ako sa máš, všetko v pohode? My práca, chalani chorí, vieš, nemám čas. A Želmíra má pocit, že keď mi prepošlú pár eur na účet, všetky starosti sú vybavené.

Zo života sa stal nekonečný deň bludného kruhu: ráno vstávaš zapneš telku, nakŕmiš kocúra, uvaríš si kašu alebo praženicu, potom telka, obed, zas telka, večer prechádzka, telka, spánok. Niekedy sa pristihnem, že nahlas komentujem, čo sa deje v reláciách alebo sa rozčuľujem na moderátorov. Mišo vtedy zdvihne žlté oko, poškrabe ucho a odíde sa vyvaliť na kreslo.

Dnes sa mi domov naozaj nechcelo. Prázdno, dusno. Takže ani keď začalo popŕchať, nezdvihla som sa, len som si tesnejšie zapla kabát a natiahla na čelo vlnenú čiapku.

Mirka? ozvalo sa z boku. Mirka, to ste vy?
Mykla som sebou a zdvihla hlavu. Vedľa lavičky stál vysoký, trochu zhrbený pán v starom kabáte a baretke, už celý šedivý, oči pozorné a jemné Ihneď som spoznala pána Vladimíra Hriňu, čo býva v susednom vchode a s paličkou sa často prechádza po sídlisku. Sem-tam sa pozdravíme vo výťahu alebo pri kontajneri, výmena pár viet o počasí a koniec.

Vlado? divím sa. Čo robíte na daždi? Prechladnete

A vy? usmial sa, sadol si opatrne vedľa mňa na okraj lavičky, na mokrú časť položil vybratú noviny. Sledujem už nejaký čas, ako tu sedíte. Myslel som, že už pôjdete, ale držíte sa tu. Tak som si prišiel sadnúť, že ak vám je zle, pomôžem.

Nie je mi zle, len sa mi nechce domov, to je celé. Taká zelená clivota na mňa doľahla, Vlado. Ani výťah ju neodvezie.

Vytiahol z vrecka ploskačku. Brandy. Vraj liek na smútok. Nedáte si? Ja vôbec nepijem, len tak, v zime alebo keď duša mrzne.

Chcela som odmietnuť, ale čo už, načo sa kontrolovať, keď aj tak každý kašle? Zobrala som, slabo si srkla páliaca tekutina rozliala v tele teplo.

Ďakujem, podala som mu späť. A vy ste sám? Mal som pocit, že máte ženu.

Mal som, povzdychol si. Tri roky, čo je preč. Synovia žijú v Nitre a v Trenčíne, prídu na krátko raz za pol roka, cez víkend zavolajú. Tak žijem. A vy?
Deti ďaleko, pokrčila som plecami. Rýchle správy na Viberi, sem-tam fotka Muž už dávno zomrel.

Chápem, dva klobúky tej istej sady, dve samoty, prikývol.

Obaja sme zmĺkli a sledovali ako dažďové kvapky tĺkli do mlák. Ale bola to pokojná, tichá samota, ako keď ste pri niekom, kto vám rozumie bez slov.

Vieš, Mirka, ozval sa po chvíli Vladimír, trochu rozpačito, dlhší čas vás sledujem vždy elegantná, čistá, chodíte sama, s Mišom pod pazuchou Chcel som sa prihovoriť skôr, ale dnes to asi bolo znamenie. Sedíte pod dažďom ako socha. Možno osud.

Zaskočila som sa. Prečo by ste ma sledovali?

Čo mám iné robiť? zasmial sa. Pozerám z okna, ako chodíte. Vždy v rovnakom čase, už som si zvykol. Ak vás dlhšie nevidím, trochu sa bojím.

To je zvláštne, zasmiala som sa jemne. A aj keď som sa čudovala, niečo vo mne sa rozohrialo pri predstave, že niekomu na mne záleží.

Tak čo, nechcete sa prechádzať spolu? Vo dvojici je veselšie, keby niečo bránim vás pred strakami.

Pred strakami? prvýkrát po rokoch som sa zasmiala nahlas.

Aj pred nimi, žmurkol na mňa. Dohodnuté?

Dohodnuté.

Od toho dňa sa všetko zmenilo. Za každého počasia (okrem skutočných metelíc) sme sa večer stretli a prechádzali sa po parku za panelákom. Ukázalo sa, že Vladimír bol kedysi inžinierom v podniku, celý život rysoval súčiastky, na dôchodku číta o dejinách a píše krátke články do miestnych novín. Ja, bývalá účtovníčka, som síce o dejinách vedela málo, ale počúvať som vedela výborne a klásť tie správne otázky. On si zase rád vypočul moje rozprávanie o deťoch a spomienky na roky s Dušanom a chatou, ktorú sme s deťmi predali, lebo ju už nepotrebovali.

Rozhovory sa naťahovali do tmy. Sedeli sme na lavičkách, ušli nám hodiny, a keď som sa vracala domov, zistila som, že mám úsmev na tvári. Zrazu bol môj byt útulnejší, pretože večer som neplánovala len pre seba piekla som pagáče a aj Mišo sa pri aróme čerstvého koláča prišiel priasť o nohy.

Po mesiaci ostal Vladimír prvý raz u nás na noc. Bola to náhoda. Pri rozhovore nad čajom už bolo pol jednej. Vlado, zostaň. V obývačke je rozkladací gauč, prezlečiem ti posteľ.

Nebudem ti zavadzať? spýtal sa, no v očiach mu svietila iskrička nádeje.

Ale prosím ťa miesta je dosť.

A tak postupne najprv raz týždenne, potom stále častejšie, doniesol si papuče, zubnú kefku, neskôr aj malý kufrík. Rána boli krajšie, keď som počula, ako sa na kuchyni motá, kocúr Mišo mu už tiež priasol pri nohách. Televíziu sme púšťali len na správy či slovenský film; radšej sme sa rozprávali. Aj Mišo, ktorý ho najprv žiarlivo premeriaval, si už zvykol.

Jedného dňa som navrhla: Vlado, neurobíme si zajtra holúbky? Ja som si kúpila kapustu.

Ako myslíš. Mäso kúpim, ty uvaríš ryžu, usmial sa.

A naozaj, stáli sme spolu v malej kuchyni a robili holúbky, a mne bolo tak dobre, že som si ani nevedela predstaviť, že by to mohlo byť lepšie. Hovorila som si: Naozaj ma starobu obdaril takýto zázrak?

Jediné, čo kazilo túto idylu, boli myšlienky na deti. Nemala som odvahu im o Vladimírovi povedať. Vedela som, že Maťo a Želmíra otca zbožňovali, Dušan bol ich hrdina, a bála som sa, že by nového muža považovali za zradu. Pätnásť rokov už prešlo, no Maťo o otcovi vždy rozprával s úctou, stále si spomenul: Tata by to schválil, tata by urobil inak.

Vlado to vycítil, ale nenaliehal. Mirka, tvoje deti sú tvoja vec. Ja sa nebudem tlačiť. Povieš, keď budeš pripravená. Počkám.

Ale čas bežal, blížili sa moje narodeniny, a deti náhle napísali, že prídu. Maťo správou: Mamka, ségra aj ja sme sa dohodli, že prídeme na narodeniny. Čo ti kúpiť? Prídeme s rodinami na tri dni. Už sme dlho neboli spolu. Najskôr som sa tešila, potom na mňa doľahla panika. Chodila som po byte, hryzla si pery a nevedela, čo robiť.

Vlado deti prídu na tri dni. Všetci, s vnúčatami.

Výborne, zoznámiš nás, znela pokojná odpoveď.

Neviem, Vlado Mohli by to zle zobrať. Otec je pre nich posvätný. Čo ak? Vieš čo? Skús na čas bývať u seba. Ja sa s nimi porozprávam, pripravím ich, potom ťa pozvem hneď na ďalší deň. Tak to bude jednoduchšie.

Dlho mlčal. Myslíš to vážne? Som pre teba čo? Milenec, ktorého treba skrývať pred deťmi? Pol roka spolu žijeme, milujem ťa, a ty?

Nie je to navždy, len na pár dní! Len aby neboli prekvapení. Daj mi čas.

Ako chceš, povedal pomaly, smutne. Zbalím sa zajtra. Ale nezabudni milujem ťa, ale nebudem niekoho, koho treba schovávať.

Na druhý deň odišiel. Ostala som sama a byt bol zase prázdny, napriek tomu, že radiátory hučali. Mišo chodil po izbách, hľadal Vladka a mrnčal. Ja som len čakala na deti.

Prišli v sobotu ráno, deň pred narodeninami. Maťo s Evou a dvoma synmi, Želmíra s manželom Petrom a dcérkou Luckou. Byt sa naplnil hlukom, dupotom a vôňou koláča. Snažila som sa o pohostinnosť, rozkladala taniere, no stále som myslela na Vladove papuče, ktoré som schovala do šatníka

Večer, keď deti jedli koláče a vnúčatá už spali, som ich zavolala na kuchyňu. Srdce mi búšilo, ruky sa mi triasli.

Deti, musím vám niečo povedať.

Čo sa deje, mama? Maťo sa zamračil, Želmíra položila lakte na stôl a pozerala prísne.

Spolužijem už pol roka s jedným mužom. Volá sa Vladimír Hriňa. Je mi blízky. Žijeme spolu.

Zostalo ticho ako v hrobe.
Maťo stuhol, Želmíra zazerala.

Čo znamená žijete spolu? spýtala sa ledovým hlasom. Mama, máš už svoj vek

Šesťdesiatpäť. Nie som ešte mrtva, Želka.

O vnúčatách by si mala uvažovať, nie o chlapoch! rozčúlil sa Maťo. My sem prídeme, a ty s cudzím chlapom u seba?! Zradila si otcovu pamiatku! V jeho byte?!

Nie je cudzí. Je to inžinier, výborný

Je mi jedno, kto to je! Buď my, alebo on. Ak sa budeš s ním stretávať, už sa neukážeme. Ani deti. Nechceme, aby naše deti videli taký príklad, zasyčal Maťo.

Želmíra prikývla: Je to princíp, mamka. Kto s nami nebude, nech si žije svoj život. Ale už nie s nami.

Sedela som, hlavu sklonenú, slzy kvapkali na obrúsok. Chcela som im povedať, že ich milujem, že Vladko je pre mňa dôležitý, ale nedokázala som. Odišli z kuchyne a nechali ma samu.

V noci som nespala, len pozerala do stropu. Spomínala som na Vladka, na smiech v kuchyni, na Miša, ktorý sa mu obtieral o nohy a pred očami mám deti, tvrdé, nepochopiteľné.

Ráno som skoro vstala, ale pripravovať raňajky som nevládala. Evka mi aspoň podala ruku, no protestovať proti Maťovi si netrúfala.

Mama, povedal Maťo, Rozhodli sme sa odísť. V tejto atmosfére oslavovať nebudeme. Pohľadaj si tie dary, nech sedí účtovníctvo

O hodinu bol byt zase tichý a prázdny. Zostali len krabice s darčekmi a moja samota.

Celý deň som sedela v kresle, televízor len šumel. Mišo sa mi dvihol na kolená, priasol, no nenaplnil to prázdno. Večer som vzala mobil a vyťukala Vladov číslo.

Vlado, už nechoď. Končíme to.

Mirka, prečo? Plačeš? Deti sú proti?
Áno, veľmi. Ak sa s tebou budem stretávať, odstrihnú ma. Ty si dobrý človek. Milý. Ale oni sú moje deti. Nezvládnem žiť proti ich vôli prepáč mi.

Mirka, nedovoľ im manipulovať tebou. Oni nemajú právo.

Ale sú to moje deti Prepáč.

Zložila som a vypla mobil. Objala som Miša a rozplakala sa, ako ani po Dušanovej smrti nie.

Prešli dva mesiace. Zase beží telka naplno, zase robím kašu len pre seba, zase sa hádam s moderátormi. Deti sa ozývajú ešte menej Maťo pošle iba Ako sa máš, mama? Všetko okay?, Želmíra občas foto Lucky. Nikto sa ma neopýta, či niečo nepotrebujem, či som zdravá.

Raz večer stretnem vo výťahu susedu, tetu Aničku zo štvrtého, večne informovanú o všetkom: Mirka, čo je s Vladom? Už chodíš sama. On ochorel, je taký unavený, vychudnutý, syn ho bol pozrieť, ale len krátko.

Ochorel? Zastavilo sa mi srdce.

Ále, kto vie, nie je vo forme. Smutný vyzerá.

Vyšla som do bytu, tašku položila na zem, pozerala na mobil. Dlho som sa rozhodovala, nakoniec vyťukala číslo.

Áno? ozval sa chabý, chrapľavý hlas.

Vlado, to som ja Ako sa máš? Prečo si mi nič nepovedal?

Myslel som, že to nechceš vedieť. Rozhodla si sa predsa

Ale ty si hlupák, Vladko. Prídem teraz. Počkaj na mňa.

Nahodila som kabát a bežala do jeho vchodu. Otvoril mi, vychudnutý, ohnutý, ale v očiach tá iskra, kvôli ktorej mi bolo lepšie. Objala som ho: Sme dvaja blázni. Odpusť mi. Deti ma nepotrebujú, oni ma vydedili. Ty mi chýbaš. Si môj človek.

Objal ma tiež. Potom som mu uvarila jedlo, dal si čaj, ostala som cez noc. Ráno som zavolala Maťovi.

Maťo, povedala som, rozhodla som sa. Budem žiť s Vladom. Milujeme sa a mám na to právo. Ak vám to prekáža, svoju vôľu vám nenútim, ale prosím zamyslite sa. Som stále vaša mama. A Dušanovi neubližujem. Vy máte svoje rodiny, ja mám právo na svoj život.

V telefóne bolo ticho. Nakoniec Maťo povedal jediné: Urob ako chceš. Už sme ti to povedali. Zložila som a prvý raz po dlhom čase mi bolo ľahko.

O týždeň mi prišla správa od Želmíry: Mama, s bratom sme sa bavili. Nepáči sa nám to, ale ak ti je lepšie Príď niekedy za vnúčatami, keď budeš chcieť. Ale prosím, o Vladovi pred nami nehovor.

Vedela som, že úplné prijatie už nebude ale aspoň kompromis. Dôležité bolo, že mám Vladka, kocúra Miša a menej hlučný, ale radostne zabývaný byt.

Vlado, usmiala som sa. Spravíme si holúbky? Kúpila som kapustu.

Jasné, ja prinesiem mäso, ty uvaríš ryžu. Jeho oči sa smiali. Tiež som sa smiala, prvý raz pokojne a bez výčitiek.

Rate article
Wyznaj Sekret
Zradila pamiatku otca.