„Zlá suseda“
„Dobrý večer, občania, susedka zdola sa sťažovala na hluk a kriky z vášho bytu,“ stál na prahu obvodný policajt. „Dovoľte mi prejsť.“
„Samozrejme,“ slabým hlasom odpovedala Zuzka. „Vojdite, len najprv upokojím dieťa.“
V skutočnosti sa Zuzka triasla nie preto, že prišla polícia, ale preto, že ju znova zbil jej manžel. Tentoraz preto, že vyliala celú vodku do záchodu. Keď to Matej zistil, rozzúril sa:
„Som chlap a mám právo si po práci oddýchnuť! Ty sedíš doma na materskej, len relaxuješ, a ja makám na stavbe! Išla by si mi kúpiť fľašu!“
„Nepôjdem,“ odvetila Zuzka. „Ty si každý večer opitý, syn sa už teba bojí. Miško má len rok a už videl dosť! Prestaň piť, Matej!“
Za rozplakaného krikáňa znova udrel svoju ženu. Hluk počula susedka Alžbeta Pavlovná a podľa svojho zvyku urobila, čo robila vždy pri podozrivých situáciách – zavolala políciu.
Alžbeta Pavlovná bola číslo. Nebolo to len o tom, že ju susedia nemali radi – skôr ju nemohli vystáť. Na každého z nich už niekedy podala sťažnosť – nie len na políciu, ale aj na úrady, správcovskú spoločnosť, či dokonca sociálku.
„Viete, zdá sa mi, že mamička z piateho bytu toho svojho Janka vôbec nekŕmi. Taký vyhubený chodí, oblečený ako žobrák,“ telefonovala Alžbeta Pavlovná sociálnym pracovníkom. „Treba tú rodinku skontrolovať, keď tá matka chodí taká spokojná, určite je na drogách alebo čo horšie.“
Sociálna pracovníčka si podnet zapísala a sľúbila, že situáciu preverí.
A biedna matka, ktorej Janko mal sklony k nadváhe, bola v šoku, keď sa jej na prahu objavila celá komisia. Ukázalo sa, že chlapček mal predpísanú diétu, pretože v deviatich rokoch vážil ako teenager. Diéta fungovala, preto bola matka spokojná. Čo sa oblečenia týka, Janko bol síce baculatý, ale veľmi živé dieťa – nohavice a tričká na ňom jednoducho „horelA odvtedy už nikto nepovedal, že Alžbeta Pavlovná je zlá suseda – všetci ju volali len “naša teta Beta”.




