Zohrej sám
Radana Šimonová položila hrniec s kapustnicou na stôl a pozrela na manžela. Imrich Novotný už sedel, s mobilom v ruke, ani len nezodvihol pohľad, keď vycítil pohyb.
Lyžica tu nie je, poznamenal, bez toho, aby sa na ňu čo i len raz pozrel.
Sú v stojane na príbory, ako vždy, odpovedala pokojne.
Vidím, že tam sú. Podaj.
Radana vzala lyžicu a položila ju vedľa jeho taniera. Ďakujem nečakala. On nikdy nehovoril ďakujem. Po tridsiatich rokoch si už ani nevšimla, že jej to chýba, no dnes jej niečo vnútri stislo srdce inak. Nie tou známou tupou bolesťou, akou vždy, ale ostrejším, krátkym bodnutím. Ako by jej na duchu pristála ľadová vločka a pomaly sa roztápala.
Kapustnica je studená, povedal Imrich odkladac mobil.
Je práve z platne.
Hovorím, že je studená. Alebo mi neveríš?
Radana nič neodpovedala. Prišla k oknu. Za sklom hustý sneh padal ticho, slávnostne taký ten predsilvestrovský, čo zahaľuje celé mesto, ako by vedel, že práve dnes má niečo skončiť a niečo nové začať.
Zohrej, ozvat sa spoza jej chrbta.
Otočila sa. Imrich už zase zízal do mobilu.
Môžeš si to dať do mikrovlnky aj sám.
Nasledovala dlhá pauza. Radana v nej začula tikot hodín na chodbe, štrngnutie riadu od susedov, buchnutie vchodových dverí niekde dolu.
Prosím?
Hovorím, zohrej si sám. Tlačidlo start, dve minúty. Určite to zvládneš.
Imrich zodvihol hlavu. Jeho pohľad bol ako človeka, ktorému práve niečo totálne absurdné povedali.
Radana.
Áno?
Si v poriadku?
Úplne.
Dlhou chvíľu sa na ňu díval. Tým svojim pohľadom, ktorý skúma, či je všetko na svojom mieste, či niečo v domácnosti nevypadlo zo zabehnutých koľají.
Zohrej kapustnicu.
Radana ešte chvíľu stála pri okne. Potom sa otočila, zapla platňu pod hrncom. Tridsať rokov návyku má väčšiu silu ako akýkoľvek ranný bod do srdca. Chápala to ale vločka sa v nej napriek tomu stále pomaly topila.
Zoznámili sa, keď mala dvadsaťtri. Robila v plánovacom oddelení malého podniku pri Žiline, on bol majster výroby. Vysoký, sebavedomý, s úsmevom, ktorý podľa nej znamenal viem, ako to má byť. Neskôr pochopila, že to nie je úprimná sebaistota, ale skôr presvedčenie o práve rozhodovať za ostatných. Pochopila to až omnoho neskôr.
Prvé tri roky boli obyčajné. Potom sa im narodil syn Milan a Imrich postupne presunul všetky domáce starosti na jej plecia: dieťa, domácnosť, varenie, pranie, starostlivosť o rodičov, sviatky, choroby, rodičáky. On sám pracoval. Práca bola vždy posledné slovo v každej hádke. Ja na stavbe drieš celý deň a čo? Ešte mám aj umývať riad? Radana tiež pracovala, no to sa akosi nepočítalo.
Vzťahom to už dávno nenazývala. Bola to jednoducho životná rutina. Reťaz dní, v ktorých varila, upratovala, žehlila, chodila na trh, navštevovala svokru, vyzdvihla vnuka zo škôlky, keď poprosila nevesta. A v tom celom si vždy našla niečo pre seba: knihy, kamarátku Luciu, večerné telefonáty, keď Imrich sedel pri televízore.
Lucia bola jej skutočná priateľka od ôsmej triedy. Vydala sa neskoro, v tridsaťosem, za vdovca s dvoch deťmi, a ukázalo sa, že je to dobrý človek. Radana jej trochu závidela nie pre zlobu, nie s trpkosťou, ale ticho, zmierene. Ako závidíte tomu, komu vyšiel niektorý životný ťah, ktorý vám sám nevyšiel.
Radka, dokedy ešte? povedala Lucia do telefónu. Už piaty raz mi rozprávaš tento mesiac o kapustnici. O inej, ale stále o kapustnici.
Veď je to vždy iný príbeh.
Nie, Radka. Stále je to ten istý príbeh, len s inou kapustnicou. Chápeš?
Radana chápala. Ale čo s tým robiť, nevedela. V päťdesiatich troch rokoch a tridsiatich v role toksickej ženy v rodine, ako to Lucia nazývala, nie je ľahké sa len tak rozhodnúť žiť inak. Kam? Za kým? Syn je ženatý, vlastný byt, vlastný život. Byt písaný na ňu a na Imricha. Prácu však mala. Robila účtovníčku v menšej stavebnej firme, šéf Pavol Andrej ju ocenil a občas povedal: Pani Šimonová, vy nám držíte celú účtovnú agendu na pleciach. Bolo to príjemné. Skutočné.
Ale dnes bolo niečo iné. Cítila to v tele tak, ako sa cíti zmenu počasia. Čosi sa preplo. Tá vločka v duši sa už do popoludnia celkom roztopila a na jej mieste zostala kvapka tepla, celkom nového pocitu.
Po obede zavolal syn.
Mama, neprídeš k nám na Silvestra?
Neviem ešte, Miňko.
Akože nevieš? Dnes je tridsiateho prvého. Katka robí šalát, pečie koláče. Príďte.
Porozprávam sa s otcom.
Mama… Milan na chvíľu zmlkol. Si v poriadku?
Som, jasné.
Sneh stále padal. Radana sa dívala do ticha.
Som, povedala jednoducho. A zložila.
Imrich ležal na gauči. V televízii zneli správy, zase o počasí na východe. Radana vošla a zastala v strede izby.
Milan nás volal na Silvestra.
Ďaleko. Večer sa neskoro vraciame.
Je to štyridsať minút električkou.
Neskoro by sme išli naspäť.
Môžeme prespať.
Kde? Na zemi? Veď tam Artur spí na rozkladacom kresle.
Katka hovorila, že kúpili kreslo na spanie.
Ja nejdem. Bolí ma chrbát.
Radana prikývla. Chrbát Imricha bolieval vždy vtedy, keď bolo treba ísť k deťom alebo pomôcť niekde. Na ryby, zaujímavé, nikdy chrbát nebolel. Chodieval na ne každé leto a vrátil sa vždy svieži.
Dobre. Ja idem.
Prosím?
Hovorím, ja pôjdem sama. Ty ostaň, keď ťa bolí chrbát.
Zase tá pauza. Zase pohľad.
Sama? Veď je Silvester!
Práve preto. Chcem byť so synom a vnukom. Môžeš sa pridať, ak si to rozmyslíš.
Vybrala zo skrine na chodbe cestovnú tašku. Ruky sa jej mierne triasli, ale to nebola slabosť. Bola to nová vôľa.
Radana, ty si sa zbláznila?
Vstal, zaplnil dverový otvor, veľký, so zachmúrenou tvárou, s rukami prekríženými na prsiach, ako to robil, keď chcel uzavrieť každú debatu.
Nie, povedala a neobzrela sa. Som v poriadku.
Odišla by si sama na Silvestra? Sama?
Ja nejdem sama. Idem k synovi. To je rozdiel.
Radana!
Otočila sa k nemu. Tridsať rokov sledovala túto tvár a hľadala v nej niečo, čo možno nikdy ani nebolo. Videla tam starosť, kde bola len rutina. Lásku, kde bolo len vlastníctvo. Teraz videla iba staršieho muža, nahnevaného, ktorý si zvykol, že všetko funguje podľa neho.
Prídem zajtra. Možno pozajtra. Ešte neviem.
Obliekla si kabát, omotala šál a vzala tašku. Imrich čosi mrmlal za chrbtom. Slyšela známe slová: egoizmus, vek, hanba, vždy to tak bolo. Poznala ich naspamäť ako básničku, ktorá už dávno stratila význam.
Otvára dvere a vychádza na chodbu.
Sneh ju v tej sekunde ovalil svieži, sviatočný, s vôňou mrazu a mandarín, ktoré niekto niesol v susednom vchode. Radana sa na chvíľu zastavila pod vchodom a obrátila tvár k nebu. Vločky jej padali na líca, mihalnice, okamžite sa topili.
Už si ani nepamätala, kedy naposledy len tak stála. Nepracovala, nerobila nič pre nikoho, len bola.
Lucia zdvihla po treťom zazvonení.
Radka? Čo sa stalo?
Nič mimoriadne. Idem k Milanovi na Silvestra. Sama.
Dlhá pauza.
Sama?
Imrich zostal. Chrbát.
Radka… v Luciinom hlase zaznievala opatrná radosť Radka, naozaj?
Naozaj.
Si úžasná.
Hovoríš, ako by som zvládla niečo výnimočné.
Zvládla si, len si to ešte možno neuvedomuješ.
V električke cestovala takmer hodinu s prestupom. Veľa ľudí, balíčky, krabice, všetci mali tváre plné očakávania, trocha nervozity, ale predsa radosti. Zvykla si, že Silvester nikdy nemala rada. Nie preto, že by to bol zlý sviatok no každý rok znamenal presne to isté: stôl, ktorý treba nachystať, šaláty nakrájať, hostí usmievať, a manžela, ktorý vždy povedal niečo, čo radosť prelomilo.
Minulý rok povedal jej kamarátke Zoje: No čo, Zoja, stále sa nenašiel žiadny chlap? Zoja sa zasmejala, ale Radana videla, ako sa jej v chrbte naplo. Poprosila Imricha, aby také veci už nehovoril. Odpovedal: Veď to bol žart. Ty nemáš zmysel pre humor?
Jeho žarty nikdy úsmev nepriniesli. Iba stiahnuté srdce.
Katka otvorila dvere. Mladá, s obrovskými očami, s múkou na rukách.
Pani Šimonová! Skvelé, že ste tu. A pán Novotný?
Nemohol. Prišla som sama.
Katka jej venovala krátky, vnímavý pohľad. Potom ju objala, jednoduchým, teplým gestom.
Vstúpte, je tu trošku chaos, ale sviatočný.
Artur, päťročný vnúčik, pribehol s krikom a okamžite sa jej zavesil na krk.
Babka! Babka, napísal som Ježiškovi list!
Naozaj? A čo si si želal?
Stavebnicu! Takú, čo sa s ňou dá stavať aj s motorom!
To je výborný výber.
A ešte som napísal, že chcem, aby si prišla. A ty si prišla! Funguje to!
Radana sa zasmiala skutočne, od srdca. Uvedomila si, ako dávno sa nesmiala takto, nie preto, že to bolo potrebné, ale preto, že to bolo nádherné.
Milan vyšiel z kuchyne s utierkou prehodenou cez plece.
Mama! Silno ju objal, ako kedysi. Ako si to zvládla?
Dobre. Už dávno som nešla električkou cez Silvester. Všetci sú vyčačkaní.
Poď, urobím ti kávu. Alebo radšej čaj? Katka, čaj či kávu?
Kávu, môžem? Silnú, prosím, usmiala sa Radana.
Sedeli v kuchyni, Katka zamotaná v kastróli pri stole, Artur lietal po byte s autíčkom. Milan sa na ňu díval pozornejšie ako inokedy to si všimla. Nie medzi rečou, ale naplno.
Mama, povedz mi úprimne. Je všetko v poriadku?
Artur, nebehaj, udrieš sa o roh, odpovedala, lebo vnúčik letel úzkym koridorom.
Mama…
Milan, nedívaj sa na mňa tak.
Ako?
Ako na človeka, ktorému treba niečo vysvetľovať.
Milan chvíľu mlčal, pohrával sa so šálkou.
Len chcem, aby si bola šťastná.
Viem.
Si šťastná?
Radana pozrela von. Sneh za oknom padal neúnavne, trpezlivo.
Premýšľam o tom, priznala. Aj to už niečo je.
Večer bol živý. Úprimný. Katka bola výborná gazdiná, jej koláče úžasné, Radana si vypýtala recept. Artur zaspal pätnásť minút pred polnocou na gauči s novou stavebnicou, ktorú Milan vytiahol v presne stanovený čas. O polnoci si pripili nealkoholovým šumivým Iskierkou a Radana si niečo priala. Nepovedala, čo. No prvýkrát za mnoho rokov to bolo želanie len pre ňu.
Domov sa vrátila druhého januára. Milan prosil, aby zostala, Katka tiež, Artur urobil scénu, chcel, aby babka u nás bývala stále. Ale Radana šla domov. Lebo vedela, že pred životom sa neutečie, môže sa len zmeniť.
Imrich ju čakal v chodbe s tvárou urazenou, ale tú samotu si priznať nechcel.
Tak už si tu.
Už som. Ako si ty?
Ako? Sám som bol na Silvestra, to ako som.
Mohol si ísť so mnou.
Veď vieš, chrbát.
Pamätám si.
Položila tašku, začala vybaľovať. Stál v dverách.
Nechceš sa ospravedlniť?
Radana sa okamžite neotočila. Najprv zavesila kabát, vyzula čižmy. Napokon sa obrátila.
Za čo by som sa mala ospravedlniť?
Že si nechala manžela samého na sviatok.
Imrich, mohol si ísť. Ty si si vybral zostať. Ja za to nenesiem zodpovednosť.
Otvoril ústa, zavrel ich. Znova otvoril.
Čo sa to s tebou deje?
So mnou? pousmiala sa Radana. Sama od seba ju udivilo, že sa usmiala. So mnou sa deje Silvester. Ale s oneskorením.
Po prvých januárových dňoch veľa premýšľala. Bola ten typ človeka, čo rozmýšľa potichu, v sebe, neponáhľa sa. Nepíše, nevyslovuje zbytočne. Proste sedí, obracia v mysli jednu vec ako obliak vo vrecku, o ktorom dlho ani nevedela, že ho má.
Tá myšlienka znela: Prežila tridsať rokov s človekom, ktorý ju nerespektoval. Nie preto, že by bol od základu zlý. Len nikdy si nemyslel, že rešpekt je potrebný. Myslel si, že stačí postarať sa, zabezpečiť strechu. To podľa neho stačilo, zvyšok bola poézia. A ona? Vyžadovala vôbec rešpekt? Hovorila o tom? Vysvetlila, že ho potrebuje? Nie. Mlčala. Dlho. Zhromažďovala všetko v sebe, lebo mala pocit, že hádka je nevhodná, rozvod nemožný, trpezlivosť znamená byť dobrou manželkou.
Odkiaľ to mala? Nikto jej to priamo nepovedal. Ale viselo to vo vzduchu jej detstva, mladosti. Mama vravievala: Rodina je najdôležitejšia. Svokra: Muža si musíš vážiť. Susedka: Špinavú bielizeň nevynášaj. Radana si staval v sebe steny, za ktoré ukryla vlastné bolesti.
Tie steny začali praskať. Potichu, pomaly, ako marcový ľad.
O ôsmeho januára zavolala Lucia.
Radka, poviem ti niečo. Ale neprerušuj ma.
Dobre.
Pamätáš sa na Natáliu Kriváňovú? Bývala s nami v paneláku na Solinkách.
Pamätám. Vysoká, ryšavé vlasy.
Presne. Pred tromi rokmi odišla od muža. Mala päťdesiatšesť. Prenajala si garsónku, začala robiť v kvetinárstve, teraz tam má vlastný oddiel, robí svadby. Nedávno mi povedala: Lucia, nechápem, prečo som to nespravila skôr. Myslela som, že sa zrúti svet. Ale zrútilo sa len to, čo malo.
Radana mlčala.
Počuješ ma? spýtala sa Lucia.
Počujem.
Nenútim ťa do ničoho. Len som ti chcela povedať o Naty.
Chápem.
Radka, zaslúžiš si viac. Vieš to?
Viem. Ale vedieť a cítiť je iné.
Skús si to dovoliť aj cítiť.
To sa ľahko povie. Horšie je to, keď každý deň začína rovnako: káva, hrianka, Imrich s mobilom, televízor, a otázka čo je na obed? bez dobré ráno.
Ale niečo sa menilo. Radana si to všímala v maličkostiach. Kedysi po Imrichových urážkach odchádzala do kuchyne a tam si potichu zvnútorňovala bolesť. Teraz zostávala. Pozerala sa. Mlčala, ale neutekala. A v jej pohľade bolo niečo, čo ho niekedy donútilo zamĺknuť v polovici vety.
Raz povedal pri večeri:
Si nejaká čudná.
V akom zmysle?
Neviem. Pozeráš inak.
Ako?
Neviem. Je to nepríjemné.
Imrich, možno nie si zvyknutý, že sa na teba niekto pozerá.
Nič neodpovedal. Odišiel s tanierom. Potom ticho. A znova len televízor.
V polovici januára sa udialo niečo nečakané. Pavol Andrej si ju zavolal do kancelárie, firma expanduje, otvára druhú pobočku v Ružinove, chce tam hlavného účtovníka. S lepším platom a pružnejším úväzkom.
Pani Šimonová, ponúkam to vám. Ste najspoľahlivejšia a najlepšia. Hovorím to úprimne.
Sedela oproti a mala pocit, akoby v nej niečo povstalo, vystrelo sa. Nie navonok, ale vnútri. Ako by kráčala roky s hlavou sklonenou a teraz sa narovnala.
Kedy musím odpovedať?
Do týždňa. Ale dúfam, že poviete áno.
Doma o tom najprv nehovorila. Rozmýšľala. Nový priestor v Ružinove. Štyridsať minút električkou. Plat vyšší asi o tretinu. Iné možnosti.
O tri dni volala Lucii.
Lucia, dostala som povýšenie.
Radka! hlas slavnostný, ako by ho dostala ona. Veď to je bomba!
Rozmýšľam.
Nad čím?
Imrich bude proti. Nová štvrť, iný režim.
Ale načo ti jeho dovolenie?
Dlhá pauza.
Nie, povedala pokojne. Netreba.
Tak!
Na druhý deň poslala Pavlovi Andrejovi správu: Súhlasím, ďakujem za dôveru. Vložila mobil do kabelky a šla variť kompót zajtra mal prísť Artur, mala jeho kompót zo sušeného ovocia rád.
Imrichovi to oznámila pri večeri.
Mám novinku. Povýšili ma. Hlavná účtovníčka v Ružinove.
Ďaleko?
Štyridsať minút.
Načo ti to?
Preto. Viac zodpovednosti, vyšší plat, práca je zaujímavejšia.
Ale aj tak už dosť zarábaš.
Teraz budem viac.
Pozrel na ňu.
A kto bude na obedy dohliadať?
Radana chvíľku mlčala. Nie preto, že by nevedela odpoveď. Len vyberala slová.
Imrich, máš päťdesiatosem. Si zdravý muž. Jedlo si dokážeš pripraviť aj sám.
Neviem variť.
Naučiť sa dá všetko.
Radana!
Beriem povýšenie, povedala pokojne. To je moje rozhodnutie.
Odišiel do izby. Zvuk televízora bol hlasnejší než inokedy. Radana poumývala, dala sušiť uteráky. Potom šla na balkón vonku bola poriadna fujavica a jej dych okamžite stuhol vo vzduchu.
Myslela na Natáliu Kriváňovú s ryšavými vlasmi, na Luciinho muža, ktorý kedysi na oslave, keď sa zoznámili, povedal: Lucia o vás veľa hovorila, teší ma, že vás poznávam. Tak jednoducho, úprimne. Na spiatočnej ceste plakala v aute. Imrich sa len opýtal: Čo ti je? Odpovedala: Nič, len som unavená. Prikývol a nič viac.
Vo februári sa stalo niečo, čo by kedysi nepovažovala za možné.
V šuplíku hľadala jednu starú zmluvu a narazila na obálku. Starú, zožltnutú. Vytiahla papier a videla Imrichovo písmo. Dátum: apríl, dávno, keď mal Milan sedem.
Nechcela čítať. Vložila späť. Ale niečo ju nútilo a vytiahla ho opäť. Akoby už vnútri vedela, že v liste bude niečo dôležité.
List nebol pre ňu. Bol pre istú Lenku. Nie veľa slov, ale každé jasné, priame, dôverné. Imrich písal, že na ňu myslí, je mu pri nej dobre, nevie, čo ďalej, že doma je to komplikované.
Radana sedela na zemi, držala list. Neplakala. Premýšľala. Prvá myšlienka: Aha, vtedy. Druhá: Koľko času som stratila. Tretia: Nie, nestratila. Vychovala syna. Žila som. Vytvárala niečo svoje.
List vložila do obálky, položila naspäť. Umývala sa studenou vodou, dlho dívala do zrkadla. Sivé oči jej vracali pohľad pokojne. Spoznávala ich lepšie než kedykoľvek predtým.
Večer volala Lucia.
Ako si?
Našla som niečo. V šuplíku. List.
Aký list?
Starý. Nie pre mňa.
Pauza.
Radka…
Nie, netreba. Všetko v poriadku. Pochopila som, že netreba hľadať veľký dôvod. Že niekedy stačí len tak. Právo na svoj život má človek jednoducho. Bez dôvodov.
Už si sa rozhodla?
Premýšľam. Ale už inak.
Lucia chvíľku mlčala.
Som tu, čo si zvolíš.
V marci nastúpila Radana na nové miesto v Ružinove. Kolektív bol malý a príjemný. Najviac sa jej páčila Svetlana Vasiľová, pani z personalistiky, pokojná, usmievavá, vždy pozdravila prvá. V prvý deň doniesla Radane šálku čaju: Ešte neviete, čo kde máme, ukážem. Tak jednoducho, a predsa príjemne.
Práca bola náročnejšia, ale vítala výzvu. Dokumenty, reporty, nové softvéry, telefonáty, neriešiteľné otázky a hlavu zamestnávalo niečo iné ako domov. Domov išla síce unavená, ale oveľa viac nabitá energiou ako predtým.
Imrich si na jej nový režim nezvykol. Jeho tá tvoja robota znelo vždy niečo medzi bagatelizovaním a výčitkou. Ale Radana to už takmer neriešila. Naučila sa rozlišovať tu je dom, tu všetko okolo, a tu som ja, zvlášť.
V apríli mal Milan narodeniny. Zas stretli uňho v Petržalke: Katka s Arturom, Radana, pár Milanových kamarátov. Imrich prišiel, no bolo vidieť, že sa cíti nepatrične. Sedel na kraji, odpovedal jednoslovne, zmizol skôr s výhovorkou na únavu.
Jeden Milanov kamarát, Štefan, bol reštaurátor, rozprával Radane o starých domoch: Celý vervajz popraskaný, zvonka by si povedala, koniec. Ale drievka vo vnútri držia. Občas dom len vyzerá zvonka zničení, ale v jadre je pevný. S takými rád robím.
A Radana si uvedomila, že to platí aj o ľuďoch.
Keď Milan vyprevádzal mamu, opýtal sa:
Mama, bol si dnes dobre?
Dobre. Skutočne.
Som rád. Objali sa. Mama, hocikedy… Vieš, Katka hovorila, ak by si niekedy čokoľvek potrebovala. Povedz.
Radana sa na syna dívala. Tridsať tri, dospelý, s mäkkými sivými očami po nej. Chcela niečo veľké, ale len prikývla.
Poviem, sľúbila.
V máji volala Svetlana Vasiľová. Nie pracovne súkromne.
Pani Šimonová, prepáčte, že takto. Ale rozmýšľali ste niekedy… nechcem rýpať… žiť sama?
Radana skoro pustila mobil.
Prečo sa pýtate?
Sama som tým prešla. Nechcem byť dotieravá. Len… niekedy sa to na človeku vidí. Ak som povedala priveľa, ospravedlňujem sa.
Nie, povedala Radana. Nepreriekli ste sa.
Rozprávali sa viac ako hodinu. Svetlana jej povedala svoj príbeh pokojne, vecne. Odišla od muža v päťdesiatjeden, prenajala si garsónku kúsok od práce, pol roka mala finančné starosti a ticho ju rušilo. Potom bolo lepšie. Potom správne.
Nevravím, že máte robiť to isté, dodala Svetlana. Každý má svoje. Ale zo začiatku je strach veľký. Potom si zvyknete. Na slobodu si zvyknete tiež.
Radana potom dlho sedela v kresle. Vonku modrá májová obloha, vôňa kávy z kuchyne. Imrich bol u kamaráta, príde večer.
Otvorila notebook a začala hľadať byty na prenájom. Len tak, informovať sa. Zistila rýchlo, že jej plat by to utiahol.
Notebook zavrela, znova otvorila, znova zavrela. Otvorila zápisník a napísala dve stĺpce. Vľavo: Čo ma drží. Vpravo: Čo ma púšťa. Dlho ich pozerala. Vľavo tri položky. Vpravo žiadna len jedno slovo: Strach.
Tri týždne žila so slovom strach. Od rána do večera. Aký? Strach, čo si povedia susedia? Svokra, ktorá už nežije? Známymi, čo ju nevidia? Strach z osamelosti? Ale tú už žila tridsať rokov s človekom, ktorý si ju nevšímal, to je zvláštne osamelé. Strach z chyby? Ale kto tvrdí, že zostať je správne a odísť je chyba?
Nakoniec bol ten strach len zvyk. Zvyk, že inak sa nedá. Že nemá právo. Že tak žijú všetci.
Ale nie všetci. Natália Kriváňová nie. Svetlana Vasiľová nie. Lucia nie.
Šestnásteho júna zavolala na inzerát. Garsónka, 3. poschodie, svetlá, blízko práce. Majiteľka, pani okolo šesťdesiatky, bola vecná a milá volala sa Antonína Miháliková, už tretí raz prenajímala, pokojne, bez stresu.
Pracujete? spýtala sa.
Hlavná účtovníčka.
Dobre. Zvieratá?
Nemám.
Tichá?
Poviem vám pravdu… žijem ako vánok, zasmiala sa Radana.
Beriete?
Beriem.
Autobusom sa viezla domov a hľadela na letné mesto. Stromy zelené, ľudia v tričkách, niekto predával zmrzlinu. Radana v rukách držala kľúč. Prostý, nič mimoriadne ale cítila, ako by držala čosi naozaj dôležité. To, čo mala dávno vziať.
Imrichovi povedala večer. Na rovinu.
Imrich, chcem s tebou hovoriť vážne.
Odtŕhol sa od televízie.
Našla som si byt. Budem bývať zvlášť.
Ticho. Skutočné ticho. Televízor rozprával, ako by z iného sveta.
Prosím?
Mám byt. Idem žiť sama. Už mám dosť nášho bývania. Nie teba ako človeka ale spôsobu, akým žijeme. Bez rešpektu, bez nežnosti, bez rozhovorov. Chcem iné.
Máš niekoho? otázka typická, samozrejmá.
Nie. Nenašla som niekoho našla som seba.
Hlúposť.
Možno áno. Ale je to moja hlúposť.
Máš päťdesiattri. Vieš to?
Viem, Imrich.
To nie je seriózne.
Veľmi seriózne.
Čo tomu povedia ľudia?
Uvažovala som o tom. Ale nezastaví ma to.
Dlho na ňu hľadel. Potom, veľmi ticho:
Je to kvôli tomu listu.
Pozrela mu do očí.
O liste vieš?
Všimol som si pohyb v zásuvke.
Nie. Nie kvôli listu. Len som vďaka nemu prijala to, čo som už vedela. Nie je to o tebe. Je to o mne.
Odišla do spálne. Ľahla si potme a počula, ako behá v kuchyni, niečo hádže, nalieva vodu, zase televízor potom ticho.
Sťahovala sa na viackrát. Milan pomáhal, prišla Katka s Arturom, kým muži nosili veci. Artur obchádzal nový byt a všetko premeriaval.
Babka, tu je balkón!
Je!
Dobrý balkón. Môžeme tu dať kvety?
Samozrejme.
Ja ti kúpim kvetinku.
To sa mi bude hodiť.
Svetlana Vasiľová doniesla tortu, poctivú, domáci, s jahodami. Zazvonila v prvý večer, keď už bolo všetko rozložené, a povedala:
Pani Šimonová, vitajte vo svojom živote.
Nebol to pathos len prosté, hrejivé slová. Až sa jej stislo hrdlo.
Ďakujem, povedala. Poďte ďalej.
Sedeli spolu do pol jedenástej, popíjali čaj, rozprávali o všetkom: o práci, o meste, o dcére Svetlany, ktorá žije v Prešove, o Artúrovi, ktorý skladá stavebnice. Bežný večer dvoch žien v novom byte s jahodovou tortou a dobrým čajom.
Keď svetlana odišla, Radana si ľahla na nový gauč, prikryla sa dekou a počúvala ticho. Nie to napäté staré domáce ale mäkké, svoje.
Zaspala hneď, bez snov.
August bol rušný, pracovitý, Radana sa zabývala v novom. Poznala už, kde čo je, ako idú odovzdávky, ako sa volá kuriér. Po večeroch chodievala do parčíka pri dome, sedela na lavičke. Ľudia, psy, deti na bicykloch Radana tam len bola a nemyslela na nič dôležité. To bol nový pocit.
Imrich zavolal raz koncom augusta.
Milan vravel, že si sa usadila.
V pohode.
Plat dobrý?
Normálny.
Mohli by sme sa porozprávať?
O čom?
O… nás.
Radana sa dívala von z okna. Vietor sa hral s konármi v dvore.
Imrich, my už v starom zmysle my nie sme. Vieš to?
Viem. Ale možno…
Nie, povedala mierne, ani tvrdo. Už nie. Ja sa nevraciam.
Prečo?
Lebo mi tam nebolo dobre.
A tu…?
Tu sa učím. Je to iné.
On chvíľu mlčal.
Zmenila si sa.
Áno.
Veľmi.
Dúfam.
Ešte pár telefonátov. Postupne ich ubúdalo. Radana dvíhala, keď chcela. Nie zo zlosti, ale preto, lebo mala právo si vybrať.
Na jeseň jej zavolala Natália Kriváňová, ktorú spomínala Lucia Lucia jej dala číslo.
Pani Šimonová? Tu je Naty Kriváňová. Ospravedlňujem sa za vyrušenie, Lucia hovorila, že možno by ste chceli…
Porozprávať sa? ozvala sa Radana. Chcela.
Stretli sa v kaviarni. Natália prišla v jasnom modrom kabáte, s istotou človeka, ktorý našiel svoje miesto.
Rozprávali viac ako dve hodiny. Natália o kvetinárstve, o tom, že prvé mesiace po odchode boli zvláštne, ako šla v autobuse a zistila, že si pohmkáva pesničku: Nespievala som dvadsať rokov. A zrazu hej. Ani som si nevšimla.
Neľutujete? Ani raz?
Ľutujem, že som to nespravila skôr.
Bolo to strašné?
Áno. Ale strach trvá, kým to neurobíte. Potom zmizne. Už nemáte čoho sa báť všetko už je. A nič sa nezrútilo.
Radana o tom dlho premýšľala. Nič sa nezrútilo. Syn nablízku, vnúčik volá, už sám prstíkom na mobile ťuká: Babka, chýbaš mi! Práca dobrá. Svetlana Vasiľová sa stala priateľkou. Lucia vždy nablízku.
A ešte niečo: pocit, že je vo svojom vlastnom živote na správnom mieste. Nie hosť, nie domáca, nie prívesok k mužovi. Ona sama. Radana Šimonová. Päťdesiattri rokov. Hlavná účtovníčka. Matka. Babka. Človek.
Silvestra oslavovala dvakrát: raz u Milana, s oškvarkami a koláčmi, s Arturom, ktorý už ovládal svoj stavebný motorček a nadšene jej vysvetľoval, ako funguje. Druhý raz u seba doma. Lucia s manželom, Svetlana Vasiľová, Natália Kriváňová s novým kabátom. Tichý večer, pokojná hudba, nič nepríjemné. Len pár ľudí, ktorí si vybrali byť spolu.
O polnoci zdvihla pohár s nealkom. Niečo si zaželala tentoraz to však nebola prosba alebo nádej. Bola to pokojná, pevná myšlienka: pokračujem.
V polovici januára nového roka jej zavolala svokra nie svokra, Gálina Petríková, Imrichova mama. Žila v Košiciach u vzdialenej rodiny. Nikdy so svokrou nemali blízky vzťah, no korektný áno.
Radana, povedala Gálina Petríková. Starý hlas, už trošku drkotavý. Imro mi povedal.
Dobre.
Chcem ti niečo dôležité povedať.
Počúvam.
Spravila si správne.
Radana mlčala.
Mala som ti to povedať skôr, pokračovala Gálina. Roky dozadu. Všetko som videla. Ako sa k tebe choval. Mlčala som. Matky mlčia o synoch. Nie je to správne. Ľutujem to.
Pani Petríková…
Neprestávaj. Si dobrá žena. Zaslúžiš si dobrý život. Vek nehrá rolu. Ja mám deväťdesiat. Každé ráno keď sa zobudím, teším sa. Nezakopávej sa zaživa. Rozumieš?
Rozumiem, povedala Radana, v hrdle jej zvieralo.
Zavolaj mi občas. Len tak. Pokecať.
Zavolám.
Sľubuješ?
Sľubujem.
Odložila slúchadlo a dlho iba sedela. Potom sa potichu usmiala kto by povedal, že práve Gálina Petríková a práve v tejto chvíli.
Svet vám vie nadeliť prekvapenia v nečakaných obaloch.
Koncom februára prišiel Milan sám, bez rodiny. Priniesol dobrotky, sadol do kuchyne na čaj. Rozprávali o práci, o Katke, o tom, že Artur na jeseň ide do školy a je už teraz nervózny, aj keď tvrdí, že nie je.
Mama, povedal Milan, keď sa chystal na odchod. Vyzeráš dobre. Naozaj. Si iná.
Lepšie alebo horšie?
Lepšie. Omnoho. Ako keby v tebe niečo zasvietilo.
To bolo vypnuté dávno.
Chápem. Stál vo dverách. Mama, prepáč.
Začo?
Že som si to dlho nevšimol. Nevidel. Myslel som si žiješ a žiješ. Nikdy som sa nespýtal, či ti bolo zle.
Milan.
Nie, myslím vážne. Mohol som…
Milan, jemne ho prerušila. Každý vidí len to, čo môže. Nemohol si to vidieť, ak som to skrývala. Si dobrý syn. Vždy.
Prikývol. Silno objal. Odišiel.
Radana ešte chvíľu stála pri dverách. Potom sa vrátila do kuchyne, naliala si čaj. Sneh padal, opäť táto zima bola bohatá na sneh.
Myslela na to, že pred rokom, tridsiateho prvého decembra, stála za iným oknom a pozerala na ten istý sneh. A vtedy sa niečo začalo meniť. Pomaly, potichu.
To všetko sa zmenilo na vodu. Vodu, ktorou sa môžete umyť, napiť. Ktorá tečie, nestojí.
O týždeň zavolal Imrich. Prijala hovor.
Radana.
Áno.
Bol som u lekára. Nič vážne, len tlak. Mám dbať na jedlo.
To je správne, že si bol.
Keby si mi to pripomínala…
Imrich.
Čo je?
Teraz si pripomínaj sám. Tak je to správne.
Pauza.
Ty sa naozaj nevrátiš?
Nie.
A je ti… teda… dobre?
Radana pozerala z okna. Sneh padal, ticho, trpezlivo, ako v decembri.
Je, povedala. Naozaj. Neboj sa.
Ja sa nebojím. Len sa pýtam.
Viem.
Ďalšia pauza. Potom potichu, takmer nepočuteľne:
Viem, že som bol zlý.
Radana neodpovedala hneď. Rozmýšľala. Nie preto, aby zranila alebo potešila. Len aby povedala pravdu.
Imrich, nezazlievam ti to. Prežili sme kus života. Nie všetko sa zmestí do jednej vety. Ale ten život nebol ten, aký som chcela. Či bol ten, akým si ho chcel ty, to už posúď sám.
Premýšľam o tom, povedal on.
Dobre, prikývla Radana. To je užitočné.
Odložila slúchadlo. Postavila kanvicu na čaj. Zobrala svoju šálku. Pozrela na kľúč na malej poličke pri dverách. Obyčajný kľúč od zámku.



