Žena zabudla svoje dieťa vo vlaku

Dnes som si zapisala ďalší zážitok z cesty domov po dovolenke. Cesta bola dlhá, preto som si rezervovala miesto v rýchliku, vo vagóne s kupé. Dostala som lôžko hore na polici, čo mi celkom vyhovovalo plánovala som spať po celý zvyšok trasy. Moji spolucestovatelia boli mladá mama Katarína a jej asi štvoročný synček Filip. Najskôr som predpokladala, že Filip bude hlučný a že mi nedovolí vyspať sa, ale ukázalo sa, že je veľmi tiché a slušné dieťa.

Keď Katarínin syn večer zaspal, trochu sme sa rozprávali, zajedli koláč a vypili teplý čaj zo sklenenej poháriky. Potom sme si šli ľahnúť.

Ráno ma zobudilo klopanie na dvere kupé. Dvaja policajti vošli dnu a trochu neisto sa pýtali, či sme náhodou nevideli dieťa. Ukázala som im Filipa, ktorý pokojne spal schúlený v rohu hornej police vyzeral dosť uzimený a stále hlboko spával. Policajti sa na mňa obrátili a požiadali ma o pár vysvetlení.

Ukázalo sa, že Katarína včera večer vypila asi viac, než by človek od matky čakal. Keď sme boli v stanici Trenčín, omylom vystúpila a nechala Filipa na lôžku v kupé. Ráno, keď sa zobudila na inom mieste, spanikárila, mysliac si, že je jej synček unesený. Okamžite zažiadala políciu, aby prehľadala vlak. V skutočnosti bola len opitá a zabudla, kde jej dieťa spí.

Mrazí ma pri pomyslení, ako môže byť niektorá mama tak bezradná a nezodpovedná. Našťastie Filip prespal celú noc, nič sa mu nestalo. Keby ho vzala so sebou do zabudnutej dediny, mohla by zaspať na ceste, chlapec by sa zatúlal v lesoch a už by ho možno nikto nenašiel.

Ako sa nakoniec osud Filipa a Kataríny vyvinul, netuším. Srdce mi hovorí, že matka by si mala uvedomiť následky svojho konania a možno by mala dostať pokutu aj keď mám pocit, že len pokuta takémuto rozmaznanému dieťaťu nepomôžeKeď sa vlak konečne priblížil k poslednej stanici, Filip už sedel vedľa mňa a s úsmevom mi ukazoval kresleného medvedíka na svojej detskej taške. Katarína, stále trochu roztržito, sa muľovala a pozerala do okna. Cítila som v nej akúsi bezradnosť, zmiešanú s ľútosťou, no keď policajti napokon vyviedli Katarínu aj Filipa z vagóna, zdalo sa, že jej pohľad na syna sa zmenil. V tom momente, keď jej Filip vbehol do náručia, videla som v nej nádej prísľub, že niekedy, napriek chybám, vieme začať odznova.

Vlak sa pomaly vyprázdňoval, v uličke zhasínali svetlá a ja som si uvedomila, že z mála obyčajného zážitku sa stal príbeh, ktorý si navždy uchovám. Ďakovala som vo vnútri za pokojné ráno a dúfala, že si Filip už nikdy nebude musieť pamätať noc, keď ho mama nechala spať medzi cudzími. Lenže život je neustále o nových začiatkoch a tak, keď som sledovala, ako obaja odchádzajú zo stanice, verila som, že tentoraz Katarína svojho syna nestratí.

Aj na najkratšej ceste domov môže človek nájsť odvahu, odpustenie a tiché poučenie niekedy i v obyčajných kupé na rýchliku.

Rate article
Wyznaj Sekret
Žena zabudla svoje dieťa vo vlaku