Musela som sa vrátiť domov po dovolenke a cesta bola dlhá, preto som si zarezervovala miesto vo vlaku, v kupé.
Dostala som lôžko na hornom poschodí, ale nezáležalo na tom, aj tak som plánovala prespať celú cestu. Spolu so mnou cestovala pani s malým synom, asi štyri roky. Myslela som si, že chlapec bude hlučný a nebude sa dať spať, ale ukázalo sa, že je veľmi pokojný a tichý. Keď jej syn zaspal, rozprávali sme sa chvíľu, vypili teplý čaj a išli spať.
Ráno ma zobudilo klopanie na dvere. Do kupé vošli dvaja policajti. Videli ste chlapca? Tu je, na hornom lôžku, spí. V rohu lôžka ležal chlapček, skrútený a evidentne zmrznutý. Budeme vám musieť položiť pár otázok.
Ukázalo sa, že spolucestujúca sa včera poriadne opila. Potom vystúpila na nesprávnej stanici. Ráno, keď sa prebrala, myslela si, že jej dieťa uniesli. Policajti teda prehľadávali celý vlak. Ona bola len opitá a zabudla, že nechala syna v kupé.
Je desivé predstaviť si, čo sa odohráva v mysli takejto matky, ktorá nemá kontrolu nad sebou. Som vďačná, že zabudla na syna a on mohol pokojne spať celú noc. Inak mohla odísť s ním do zabudnutej dedinky, zaspať niekde na ceste a malý by sa mohol stratiť v lese.
Ako dopadol ten chlapec, netuším, no dúfam, že matka neostala bez trestu. Hoci je otázne, či pokuta v eurách dokáže pripomenúť zodpovednosť takto rozmaznanému dieťaťu. Táto skúsenosť mi ukázala, že rodičovstvo si vyžaduje obrovskú zodpovednosť a niekedy aj malá nepozornosť môže viesť ku veľkým následkom. Dávajme si pozor a buďme opatrní deti sú našim najväčším darom.




