Zavolala žena a povedala: “Mám dieťa s vaším manželom

Telefon zazvonil. Neznámy čí­slo. Zobrala som ho hneď, ruky už od špinavých riadu.

 Dobrý deň, pani Mária? spýtal sa hlas, mladý, pokojný, s jemným nádychom zo západného Slovenska.

 Áno, počúvam.

 Prosím, neukončujte… Je to dôležité. Mám dieťa s vaším manželom.

V prvom okamihu som si myslela, že som si nevyslechla. V druhom, že je to žart. V treťom pocítila som, ako mi celé telo zamrzne. Oprela som sa o dosku, aby som nespadla.

 Čo ste povedali? šepkla som.

 Marek šofér kamiónu. Jazdí do Nemecka. Stretnutý sme sa pred viac ako rokom. Myslela som, že je slobodný.

Hovorila pomaly, akoby sa na tento rozhovor dlho pripravovala. Každé slovo bolo úderom. Môj manžel ten istý, ktorý včera večer poslal SMS: Zostanem dlhšie, vykladá sa ešte v tom čase mal druhú rodinu.

 Dieťa má sedem mesiacov povedala žena.  Nechcem peniaze. Chcem, aby ste to vedeli.

Telefón spadol z ruky. Zvuk pádu roztrhal ticho ako rozbitie skla. Pozerala som na kuchyňu, na naše spoločné fotky na chladničke a cítila som, že sa mi rozpadá celý život.

Neviem, ako dlho som sedela na podlahe, opretá o skrinku. Čas prestal existovať. V hlave sa ozývalo len jedno: Mám dieťa s vaším manželom. Opakovala som to v myšlienkach, akoby to malo niečo meniť, ale každé opakovanie bolelo viac.

Večer zavolal Marek. Pokojný hlas, ako vždy.

 Už je všetko za včera, zajtra sa vrátim. Niečo ti priniesť? spýtal sa, akoby hovoril s kamarátom.

Zamrzla som. Chcela som povedať: Áno, prineste pravdu. Namiesto toho som zašepkala:

 Príď. Musíme si porozprávať.

Príjel nasledujúci deň. Kamión zastavil pred domom, a ja som z okna sledovala, ako vychádza unavený, nevediac, že tento dom už nie je jeho domov. Vstúpil, objal ma reflexívne. Odpudila som sa.

 Volala ma žena z Nemecka povedala som.  Povedala, že má s tebou dieťa.

Videla som, ako mu z tváre odtečie krv. Nesnažil sa popierať. Sadol si. Na chvíľu len pozeral na podlahu, potom začal hovoriť.

 Nechcel som, aby si to zistila takto. Bolo to chybný krok. Všetko sa vymklo z ruky.  Hlas mu praskal.  Na začiatku to bola len známosť. Káva, rozhovor. Na parkovisku. Niekedy človek potrebovať, aby ho niekto vypočul.

 A potom si ju oplodil prerušením som ostrela.  To je dosť.

Zmlčal. Nepopieral. Nemal už čím sa brániť.

 Nevedela, že som ženatý doplnil po chvíli.  Keď otehotnela, povedal som jej, že musím všetko usporiadať. Že si vezmem úver, že pomôžem. Ale… nevedel som, ako ti to vysvetliť.

Zo zúrivosti som prešla do chladna. Pozerala som na neho a cítila som len prázdnotu. Ten istý muž, s ktorým som prežila viac ako dvadsať rokov, bol pre mňa akoby za sklenenou prekážkou.

 Prečo? spýtala som sa nakoniec.  Mali sme všetko.

 Práve preto šepol.  Mali sme príliš rutinu, príliš málo seba.

Poprvýkrát som pochopila, že nevera nerodí vždy z vášne. Niekedy z ticha, z nedostatku rozhovoru, z roka dlhých nevyjadrených slov. To neznamená, že bolí menej.

Vystúpil z kuchyne, zanechal za sebou vôňu chladu a benzínu. Dvere sa zatvorili, ja som padla na stoličku. V dome vládlo ticho. Na stole stála jeho šálka, ešte teplá. Chvíľu som chcela ju rozbiť, zničiť všetko, čo na neho pripomínalo, ale nakoniec som ju len odsunula bokom.

Nasledujúci deň nezavolal. Ani ďalší. Potom prišiel SMS: Musím niečo premyslieť. Prosím, nezatváraj dvere. Neodpovedala som.

Večer som otvorila počítač. Našla som jeho profil. Mladšia, obyčajná. Na fotke držala dieťa chlapca s tmavými očami, tak veľmi podobnými Marekovi, že mi srdce stuhlo ako päste.

Nemohla som odtrhnúť pohľad. Vtedy som pochopila, že jej bolesť je iná, ale rovnako pravá. Žila v klamstve. Bola súčasťou tej istej histórie, ktorú napísal bez nášho súhlasu.

Zavrela som laptop. Neplačala som. Nemala som slzy. Cítila som len obrovskú únavu, akoby celé roky spadli na mňa naraz.

O dva týždne neskôr bol dom príliš tichý, posteľ príliš široká. Najprv som čakala, že zavolá, prídе, postaví sa v dverách s tým svojím pohľadom, ktorý vždy rozpadol každú hnev. Tentoraz neprišiel. Namiesto toho prišiel list obyčajná obálka, jeho písmo nerovnomerné, akoby písané v návale.

Nežiadam odpustenie začal. Chcem len, aby si vedela, že som to neplánoval. Nechcel som viesť dvojitý život. Stalo sa. Hanbím sa, že som nemal odvahu povedať pravdu. Dieťa je moje. Pomôžem im, ale nebudú môcť žiť so mnou. Chcem sa vrátiť, ak mi dovolíš.

Čítala som ten list niekoľkokrát. Každá veta znie inak raz ako ľútosť, inokedy ako výhovorka. Neviem, čo boli viac slová dieťa je moje alebo chcem sa vrátiť. Ako sa vracia človek na miesto, ktoré sám vypálil?

O niekoľko dní neskôr prišiel. Stál v dverách, chudší, s sivými prameňmi pri spánkoch. Hľadel na mňa rovnakým pohľadom, akým kedysi osvojujúci svet. V rukách držal tašku, akoby bol pripravený na čokoľvek.

 Viem, že si nezaslúžim povedal.  Ale neviem žiť bez teba.

Neodpovedala som. Pustila som ho dnu. Posadil sa pri stole, pri ktorom sme vždy pili rannú kávu. Dlho mlčali. Nakoniec som spýtala:

 A ona?

 Vie, že som sa vrátil domov povedal potichu.  Nechcela ma zadržať.

Z rozhovoru nevyplývalo žiadne rozhodnutie, žiadny sľub. Iba prázdnota, ktorá visela medzi nami ako niečo nepomenovateľné.

Od toho dňa spíme v oddelených izbách. On stále varí, upratuje, opravuje drobnosti, ktoré si predtým nikdy nevšimol. Ja sa učím žiť s vedomím, že nie všetko sa dá poskladať, nechoby sa to veľmi chcelo.

Keď večer zhasínam svetlo, myslím na toho chlapca na dieťa s očami Mareka. Zaujíma ma, či raz bude chcieť spoznať svojho otca. A či ja mu dokážem odpustiť skôr, než on sám odpustí.

Neviem, či ho ešte dokážem milovať. Ale viem, že už viac neviem žiť v klamstve. A to, hoci bolí, je začiatok niečoho pravého.

Rate article
Wyznaj Sekret
Zavolala žena a povedala: “Mám dieťa s vaším manželom