Denník Anny: Šťastie napriek všetkému
Moje sestry, Zuzana a Monika, sa čoskoro vydali, rozutekali sa po slovenských mestách a založili rodiny. Ich domy boli plné detského smiechu, zatiaľ čo ja som ostala v rodnom dome v Krupine, sama. Roky plynuli a moja nádej, že nájdem lásku, sa rozpúšťala ako aprílový sníh. Ľudia už dávno stratili vieru v moju šťastnú budúcnosť: “Kto by chcel takú, ešte k tomu na dedine?” Ale ja som sa nevzdávala. Starala som sa o domácnosť, chovala som sliepky a kozu, pestovala zeleninu. Z úrody som posielala sestrám, aby ich deti mali čerstvú stravu. Môj kváskový chlebík bol legendárny – susedia si ho chodili pýtať a ja som nikdy neodmietla.
Nesťažovala som si. S pokorou som prijímala svoj osud a radovala som sa z prázdninových návštev synovcov. Ich hlasný smiech rozjasňoval dom, no keď odišli, ticho bolo ešte hlbšie. Stále som verila, no v hĺbke duše som sa chystala na osamelú starobu.
Osud však mal iný plán.
Jedného júľového dňa prišli do susedného domu stavitelia – budovali saunu. Aj ja som potrebovala pomoc: opraviť strechu kôlne, vymeniť komín v kúpeľni a drobné práce sa nahromadili. Na dedine sa bez mužských rúk ťažko žije, aj keď som vedela držať sekeru aj kladivo. Jeden z robotníkov, Ján, súhlasil, že pomôže. Bol rozvedený, bezdetný, s unavenými no láskavými očami.
Najprv sme iba rozprávali: o živote, o dedine, o tom, ako je ťažké byť sám. Čoskoro začal chodiť častejšie, pomáhal mi po dome a ja som mu varila večere. Z priateľstva vyrástlo niečo viac. Vo svojich štyridsiatich som sa vydala. Svadba bola skromná, ale moje oči žiarili tak, že nikto by ma už nenazval nepeknou. Ján, o tri roky starší, sa na mňa pozeral ako na zázrak.
V dvadsiatich dvoch som porodila Martina. Ján mal vtedy už oveľa viac rokov, no necítil únavu – iba šťastie. O tri roky neskôr sa narodila Ema. Deti boli našou vysnívanou odmenou, naším svetlom. Napriek posmeškom a predpovediam sme to zvládli s ľahkosťou. Všetko, čo s deťmi súviselo, nám prinášalo radosť: prvé kroky, prvé slová, prvé kresby.
“Si unavená, moja drahá?” pýtal sa Ján každý večer, keď ma objímal.
“Len trochu,” smiala som sa a moja tvár žiarila teplom.
Dvadsať rokov preletelo ako jeden deň. Martin vyrastol, oženil sa, Ema študovala v meste. My s Jánom sme čakali vnúčatá. Ján, šikovný vo všetkom, už postavil na dvore detské ihrisko – hojdačky, kĺzačku, pieskovisko. Náš dom bol plný tepla, aj keď nebol plný bohatstva. Už som sa necítila nevýrazná. Ako by som mohla o sebe pochybovať, keď ma niekto objíma s takou láskou a volá ma “moja drahá”?
No niekedy, v tichých večeroch, som si spomenula na roky samoty. Kruté slová susediek, pohľady plné ľútosti, tiché odsudzovanie. Prežila som to všetko, no moje srdce nezatvrdlo. Vedela som, že moje šťastie nie je náhoda, ale dar, vybojovaný ročkami čakania.
Pozerám sa na Jána, na náš dom, na fotky detí a slzy mi stekajú po tvári. Nie pre bolesť, ale z vďaky. Za lásku, za rodinu, za to, že osud mi dal všetko, o čom som snívala, keď som už skoro prestávala veriť.




