Mám šesťdesiatdeväť rokov. Bývam v starom dvojizbovom byte na okraji Prešova. Už niekoľko rokov sa prebudzujem aj zaspávam s úzkosťou v srdci. Nie pre samotu, nie – za tenkou stenou spí môj syn. Ale každý večer sa bojím, že sa vráti domov opitý, začne kričať, žiadať peniaze, obviňovať ma zo všetkých svojich problémov. A ja viem, že má pravdu. Má plné právo byť nahnevaný. Lebo všetky tie ťažkosti sú sčasti moja vina.
Môjmu synovi Karolovi je štyridsaťpäť rokov. Počas života bol dvakrát oficiálne ženatý a dvakrát žil s ženami. Ani jednu z nich som neprijala. Ja – matka, ktorá úprimne verila, že viem, čo je pre neho najlepšie. Čo môže byť dôležitejšie ako materinský inštinkt? Úprimne som si myslela, že ho chránim pred chybami, pred nešťastnými manželstvami, pred utrpením. Lenže teraz vidím, že som nechránila jeho, ale svoju pýchu.
Jeho prvá manželka, Zuzana, bola dievča z dediny. Vzali sa ešte ako študenti, naivní, zamilovaní. A ja som hneď rozhodla: nie je pre neho dostatočne dobrá. Príliš obyčajná, príliš ľahko dostupná. Nepustila som ich k sebe, tak žili v študentských koľajách. Stále som im dávala nevyžiadané rady, hádzala jedovaté poznámky. Nakoniec sa rozviedli. Vrátil sa ku mne – porazený, utlmený. A ja som sa cítila víťazne.
Ubehlo pár rokov. V jeho živote sa objavila Oľga – svetlá, pokojná, dobrá. Veriaca. Modlila sa, chodila do kostola, snívala o svadbe. A ja… Ja som opäť nedokázala držať jazyk za zubami. Posmech, irónia, jedovaté narážky. Zdalo sa mi, že ho chce „odvliecť“ do svojho náboženského sveta. Tento vzťah som tiež zničila.
Potom prišla Katarína – dievča bez rodičov. Vtedy môj syn študoval druhú vysokú a mal nádejné vyhliadky. A ona – sirota. Bola som presvedčená, že sa k nemu „prilepila“ pre výhodu. Znovu som zasiahla. Znovu som mu všetko pokazila.
Keď som pochopila, že čakať na „dokonalú nevestu“ nemá zmysel, rozhodla som sa nájsť ju sama. Našla som – dievča z „dobrej“ rodiny, s peniazmi a dobrým povolaním. Dokonca začali plánovať svadbu. Ale za mesiac syn všetko zrušil. Prišiel domov uprostred dňa, mlčky missed kľúče na stôl a povedal: „Už nechcem žiť tak, ako mi prikazuješ.“
Odvtedy začal jeho úpadok. Najprv len sedel doma. Potom začal piť. Teraz pije každý deň. Niekedy sám. Niekedy s kamarátmi, ktorí tiež nemajú prácu. Berie mi dôchodok, občas si privyrobí, ale všetko prepije. V byte je neustálo smrad a neporiadok. A ja sa hanbím pred susedmi.
Pozerám sa do zrkadla a pýtam sa: kde som urobila chybu? Prečo som, hoci som ho vychovala sama, nedala mu oporu, ale len hnev? Prečo sa moja láska zmenila na ničenie?
Jeho bývalé? Všetky si dali život dokopy. Zuzana je vydatá, má dve deti, vlastný dom a prácu. Oľga spieva v kostolnom zbore a vychováva syna s mužom, ktorý ju miluje. Katarína čoskoro vydá, žije v Košiciach a na fotkách, ktoré mi tajne ukázala sestra, sa usmieva.
A ja… Bojím sa každého zvuku na chodbe. Bojím sa, že syn opäť príde v hneve. Bojím sa pohnúť sa v noci – čo ak sa zobudí? Som stará, chorá, osamelá žena, ktorá všetko dala synovi – a nakoniec mu všetko vzala.
Keby som mohla čas vrátiť… Nezasahovala by som. Netlačila by som. Len by som ho objala a povedala: „Buď šťastný, synček, tak, ako vieš. Som tu.“ Ale teraz je už neskoro. Teraz už len prosím Boha o silu dožiť zvyšok rokov.
Nech je môj príhud varovaním. Nedávajte deťom krídla iba preto, aby ste im ich potom zlomili. Nestavte im životy. Len ich milujte – a pustite. Iba vtedy budú môcť naozaj vzlietnuť.




