Všetci klamali brata, ale oklamaná sa cítila Zdenka
Telefón začal vyzváňať v noci.
Dcéra moja, máme požiar, horí nám dom, medzi vzlykmi mojej mamy bolo počuť praskot ohňa, šum a výkriky.
Hneď som bol preč zo spánku.
Mamin dom bol asi pätnásť kilometrov od Bratislavy, veľký, ale už dávno nie nový. Mesto sa rozrastalo, dedina sa blížila k mestu. Zdenka sa začala prehrabávať v spomienkach, koľko že to už má ten dom rokov teda mal.
Dom postavil ešte pradedo môjho otca, jeho starý otec dostaval druhé letné poschodie, potom zasa prišla obnova a druhé poschodie sa zmenilo na teplé bývanie.
Dom sa rozšíril aj do dĺžky, k boku pristavili verandu. Na pohľad bol pevný, ale všetko bolo len zdanie. V zime tam bola zima, v lete vlhko.
Dom postupne hnilo, ticho, ale neodvratne sa rozkladal. Všetci to vedeli. Bolo jasné, že by ho už bolo treba zbúrať, ale mama sa zaťala vraj len rekonštrukcia. Je gazdiná, manžel už zomrel, rozhoduje ona.
Peňazí je dosť len na opravu, nie na nový dom.
Mami, načo ti je veľký dom? Na menší by si peniaze našla, teraz sú projekty aj na dvojposchodové za rozumnú cenu. Ešte by ti ostal priestor na tvoje obľúbené kvety, presviedčala Zdenka.
Zdenka, ty to nechápeš, pridal sa brat Fero. Toto je rodinný dom, gazdovstvo, jak to nazvať všetko treba zachovať. Veľká rekonštrukcia a bude ako nový.
Fero vždy stál pri mame a mama pri ňom. Zdenkine rady brali vždy s odporom, aj keď boli najrozumnejšie nielen v tejto situácii.
Zdenka to pochopila. Keď sa zrútil ďalší Ferov projekt podporovaný mamou, len pokrčila plecami sami si to tak vybrali.
Opravu, hovoríte? Robte opravu.
Dcérka, ale aj od teba bude treba trochu pomoci. Nemusíš dať veľa, len keby nám chýbalo. Peniaze mám, predala som byt, v ktorom bývala tvoja teta, čo sme zdedili. Veď načo nám je byt až v Košiciach?
Ty si predala ten byt v Košiciach? Kvôli oprave tohto domu? Veď to by stačilo aj na nový.
Ale len polovica bytu bola moja, to je málo. Druhá polovica patrila jej synovi.
A ty si ho donútila predať, zbavila si bytu svojho synovca.
Nevyhodila, on odkúpil môj podiel. Pravda, predala som lacno, ale viac mi nedali.
Mami! Ty to nepotrebuješ, my tiež nie, mohla by si to prosto
Dať preč? Mám svoju rodinu.
Možno máš pravdu. Robte teda tú opravu. Ak odo mňa nič nechcete, môžem ísť.
O mesiac neskôr prišiel nočný telefonát. Dom horel. Ja a moja žena Nikola sme prišli už len na zhorenisko. Nebolo čo zachraňovať.
Zdenka, navrhujem, aby sme tvoju mamu presťahovali do jedného z našich bytov. Najlepšie do jednoizbového na Štefánikovej, susedia sa práve odsťahovali.
Premýšľala som nad tým, ale ten byt je tvoj.
Zdenka, byty sú naše. Tvoja mama potrebuje pomoc. Prídeme o jeden nájom, ale ešte stále máme dva a v treťom bývame.
Ale tento je tvoj.
Nezaťažuj sa tým, všetko je spoločné. Nech mama býva tam. Nábytok aj všetko potrebné je. Osobné veci môžeme kúpiť.
Mama sa presťahovala, dokúpili sme jej, čo bolo treba. Jedného dňa som prišiel neohlásene s nákupom a len tak navštíviť mamu. V izbe bežal televízor, čo tam predtým nebol pôvodným nájomcom nechýbal. V izbe voňala káva.
Mami, vravela si, že všetko zhorelo. Veď toto je ten televízor, čo sme ti dali na jubileum. A káva? Veď si hovorila, že kávovar zhorel.
A myslíš, že som to ukradla? Všetko sme vyviezli pred opravou. Ostali holé múry. Poistku sme mali, tak som to povedala takto. Nábytok je u Fera.
Veď on má nový byt, nestihli kúpiť skrine, gauče. Bude sa mu hodiť. A svoje veci som si previezla od neho. Im staré posteľné obliečky netreba.
Fero kúpil byt? A za čo
Odkiaľ to mám vedieť! Kúpil a hotovo, nepýtala som sa.
Zdenka vedela, že mama jej niečo tají. Nepovie jej priamo, ale čas ukáže. Vždy mala pocit, že mama robí všetko pre Fera.
Synáčik nemal šťastie, nič sa mu nedarilo, stále ho niekto oklamal. Len Zdenka sa cítila stále oklamaná. A ani tu to nebolo inak.
Čo budeš robiť s tou ruinou? Pozemok je dobrý, peniaze máš, aj poistku.
Čo by som tam robila, všetko zhorelo, pozemok predám, strechu nad hlavou mám. Dobre, že dcéra je bohatá. A čo synáčik ten má len dlhy
A nechceš si kúpiť byt za tie peniaze?
A tento čo je? Vyhodíš vlastnú mamu?
Tento byt patrí Nikolovi.
Nezruinujete sa tým.
Možno teda obnovíme ten dom, mohli by sme postaviť niečo pekné. Všetci susedia majú krásne nové domy.
Nie, mám už jasno, pozemok predám. Asi je to osud. Dom sa vždy dedia po mužskej línii a Fero nechce vidiek, chce len mestské pohodlie.
Nebudem ťa prehovárať.
Nikola, mama chce predať náš pozemok.
To je jej vec, ja by som radšej staval nový dom. Miesto je super, vždy sa mi tam páčilo. Tvoj otec rád sedával pod starou lipou.
Bolo mi ľúto, keď vyschla. Akoby mu to niečo naznačilo. Možno by sme sa do stavby pustili my dvaja.
S radosťou by som tam býval, veď o vlastnom dome sme snívali už dávno. Deti budú nadšené. Keď vyrastú, privezú vnúčatá.
No, ty si romantik.
A čo? Nech tu býva aj tvoja mama, ak chce.
Postavíme a pozemok bude stále jej. Ak chceš, musíme všetko urobiť poriadne, aby si to raz neľutoval. Pozemok musíme odkúpiť.
Ale to je tvoja mama!
Práve preto, všetko žiadne, aby sa nedalo nič napadnúť. Zabudol si, že mám nešťastného brata.
Ja si to vezmem na starosť. Čoskoro to ponúkne na predaj. A že sa rovno spýtame, či ho nepredá nám?
Nie, ona bude kľučkovať.
Tak to len kúpime
A čože sa ma nespýtate priamo?
Mami, potrebuješ peniaze. Konečne si môžeš kúpiť poriadny byt.
Mama bola ticho, s kúpou bytu sa však neponáhľala.
Zdenka s Nikolom postavili dom, museli dať všetky úspory a vzali si úver. S ním nemali problém, z platov a nájmu z bytov to zvládali bez problémov.
Po nasťahovaní sa im žilo ľahšie, prenajali aj tretí byt, kde predtým bývali. Mama si byt nekúpila, peniaze dala Ferovi, ktorý nezvládol splácať hypotéku.
Poistku jej nakoniec nevyplatili požiar nevypukol náhodou, veci vyviezli a dom podpálili. Nedostali to, čo čakali.
Mama občas prišla na návštevu.
U vás je dobre, priestranne, ale u Fera je tesno, deti podrástli, každé chce svoju izbu a oni majú len dve.
Vravel som im, že mali kúpiť väčší byt, ale nechceli počúvať. A tá chata bola dobrá, škoda, že som nesúhlasila so stavbou.
Mami, ešte pred požiarom som ti to navrhovala. Neviem, aký by bol výsledok, ale dom by bol útulný a pohodlný. Pomohli by sme ti.
Áno, navrhovala si mi to. A ja vám teraz navrhujem, aby ste sa vrátili do mesta. Váš byt vám vrátim, ja pôjdem sem a možno prispeje aj Fero. Veď dom sa vždy dával synovi.
Ty to myslíš vážne? My sme stavali a teraz dom pôjde Ferovi? Keby dom nezhorol, už by ho dávno predal.
To je jeho vec. Tak sa to na Slovensku robilo odjakživa.
Odjakživa? Dom mal osemdesiat rokov, aké odjakživa?
Nebudeme sa hádať. Kedy vymeníme?
Vymeniť náš dom za náš byt? O čom to rozprávaš, mama? Akurát sme ťa prihlásili do bytu, nič viac. A mohli sme to aj neurobiť.
My už vieme, že byt ani dom už nekúpiš, všetko skončilo u Fera. Tento dom bude mať iných dedičov. Nie Fera.
Vy máte veľa, on nič. On má smolu!
Smolu? Peniaze z bytu v Košiciach šli jemu, keby bola poistka, išla by tiež jemu. Čo po otcovi ostalo, jemu úspory, auto. On je nešťastník, ja som bohatá? My sme ten dom vybudovali s Nikolom vlastnými rukami!
Nie je to jeho vina, že je taký dôverčivý, vždy ho niekto oklame!
Ja som tu vždy bola oklamaná, to celé. Dom je náš, pozemok náš, všetko je kúpené a legálne. Fero tu nebude, ty môžeš chodiť na návštevu.
Raz k nám prišiel na návštevu Dušan, Zdenkin bratranec z Bratislavy.
Chcel som sa prísť pozrieť na chudobných príbuzných. Teta hovorila, že ledva vychádzate s peniazmi. Ale vy tu máte taký dom!
Mama tak povedala? Samozrejme
Musel som si vziať úver, už som ho splatil. Zdenka, priniesol som ti náušnice. Mama ich chce odovzdať osobne.
Iné? Teta už na pohrebe vravela, že jej sestra sľúbila všetko zlato. Vtedy som stihol schovať šperkovnicu, hľadala ju.
Neveril som jej, ale teraz som ti ich priniesol. Tieto náušnice máš od tety, osobne.
Urobil si dobre, že si ich schoval. Všetko by skončilo u Fera. Nič to, ten potrebuje stále viac a viac. My pracujeme, mama mu nosí.
Nič nevracaj, nechaj si, alebo predaj, viac to potrebuješ ty. Mama vtedy klamala, na sto percent.
Naozaj? Porozprávaš mi to?
Porozprávam
Mama už chodí málo, bolia ju nohy. Ferovi sa vždy niečo nedarí, stále ho niekto oklame. My so Zdenkine bývame spokojní, deti šťastné. Dušan chodí často. Život ide ďalej, každý si svoje šťastie kujeme po svojomA tak sa všetko obrátilo čo malo zostať v rukách syna, zostalo práci a odhodlaniu dcéry. Zdenka raz večer, keď deti zaspali a Nikola si nalieval víno, stála pri okne a dívala sa na zvyšky starej lipy. Cítila zvláštne ticho pokoj, aký nikdy nemala v detstve. Už nebola tá, ktorú vždy oklamú. Mala dom, rodinu a istotu, ktorú si vybojovala.
A keď jej mama naposledy sedela pri nich na terase so šálkou čaju, nehovorili o Fero, ani o stratách, a už vôbec nie o starom dome. Len sedeli a mlčali. Cez vzduch voňal jazmín z novej záhrady.
Zdenka sa jemne dotkla matkinej ruky. Už nepotrebovala spravodlivosť, odpustila staré pochybnosti. Vedela, že jej skutočným dedičstvom nie je dom, ani pozemok, ani zlato boli to deti, smiech v nových múroch a pokoj, ktorý si konečne dovolila cítiť.
A keď vietor zavial a medzi kvetmi zacinkal starý zvonček od deda, Zdenka mala pocit, akoby sa kruh konečne uzavrel. S úsmevom pohladila deti po hlave a vedela, že ich dom stojí pevne a ona v ňom ešte pevnejšie.




