Dcéra s manželom mi nechali vnukov na celé prázdniny. A ja ich mám živiť a zabávať zo svojej skromnej penzie.
Dnešné deti a vnúčatá sú takí egoisti – vyžadujú pozornosť, starostlivosť, čas, no na oplátku nedávajú nič, len ľahostajnosť a sťažnosti. Aký je to postoj voči starším? Ako keby sme my, starší, nemali vlastný život a vlastné túžby – len strážime vnúčatá ako nejaká služobníčka. A keď ja požiadam o pomoc, všetci sú zrazu zaneprázdnení, akoby som bola cudzia.
Moja dcéra má dvoch synov – starší má 12 rokov, mladší 4. Žijem v malej dedine pri Trnave a jediného, čo mám, je skromná penzia a pokoj, ktorý si tak veľmi vážim. Netuším, ako ich dcéra s manželom vychovávajú a čo sa deje v škole, ale chlapci rastú takí lenivci. Nič po sebe neupracú, dokonca ani postele si nezostelú – všetko je rozhádzané ako po víchrici. Moju stravu odmietajú, pýtajú si hlúposti. Je to trest!
Keď boli vnúčatá malé, pomáhala som dcére, čo som vládala – starala som sa o nich, chodila po nákupoch. Ale posledných päť rokov som na dôchodku a snažím sa odstúpiť z role večnej pestúnky. Tento rok pred jesennými prázdninami som si vydýchla: pozrela som do kalendára a chápala som, že začiatkom novembra sa nič dlhé nechystá. Myslela som si, že dcéra s manželom nikam nepocestujú a ja si budem môcť užiť pokoj. Ako som sa len mýlila!
V nedeľu, tesne pred posledným týždňom októbra, zazvonil zvonček na dverách. Otvorím – a tam moja dcéra, Lenka, s oboma synmi. Hneď z prahu, bez poriadneho pozdravu, povedala:
– Mami, ahoj! Ber vnúčatá, prázdniny začali!
Zostala som ohromená.
– Lenka, prečo si ma nevarovala? Čo za prekvapenie je toto?
– Keby som ti to povedala, vymyslela by si tisíc výhovoriek, len aby si ich nevzala! – odpovedala, sťahujúc chlapcom bundy. – My s Antonom ideme na týždeň do kúpeľov, už nevládzeme, som úplne vyčerpaná!
– Čo práca? Tento rok žiadne dodatočné voľno! – snažila som sa pochopiť, cítiac, ako vo mne rastie panika.
– Máme dovolenku, Anton si vzal tri dni neplatené voľno. Mami, nie je čas vysvetľovať, meškáme! – vykríkla, dala mi pusu na líce a uháňala preč, zanechávajúc ma s dvomi kuframi a deťmi.
Netrvalo ani päť minút a dom sa premenil na chaos. Televízia hučala na plné pecky, bundy a topánky ležali po celom chodbe a chlapci lietali ako víchrica. Snažila som sa ich priviesť k poriadku, nech aspoň pospratujú oblečenie, no ignorovali ma, akoby som bola neviditeľná. Odmietli jesť môj obed, zamračili sa a vyhlásili, že mama im sľúbila pizzu. Moja trpezlivosť praskla.
Chytila som telefón a zavolala Lenke:
– Dcéra, tvoje deti žiadajú pizzu! Nemienim im to kúpiť!
– Už som vám objednala donášku, – odvrkla, zjavne podráždená. – Mami, oni nebudú jesť tvoju kašu, kvôli tomu sú stále hádky. Choďte niekam, zabav ich, normálne sa najedzte! Ty sama sa sťažuješ, že doma ťa úplne vyčerpávajú!
– A za čo ich mám zabávať? Z mojej penzie, či čo? – odvetila som pobúrene, cítiac, ako mi krv búši do tváre.
– A na čo ju vlastne míňaš? Sú to tvoji vnuci, nie neznámi! Nemôžem uveriť, že to hovoríš! – odfrkla a zložila.
Tak a je to! Zostala som s týmto nočnou morou sama. Celý život som drievala, aby sa moja jediná dcéra mala dobre – pracovala som na dvoch zamestnaniach, šetrila každé euro. A teraz na staré kolená dostávam takéto „ďakujem“! Trasie ma od hnevu, bezmocnosti a tejto nespravodlivosti.
Milujem svoje vnúčatá, celou dušou. Ale sú unavené zo mňa a ja z nich – rozdiel vo veku je obrovský, už nie som mladá, aby som s nimi behala celý deň. A dcéra si myslí, že som teraz bezplatná služobníčka, že moja penzia a môj čas patria jej a jej deťom. To je ich právo, a moje len povinnosti. Sú to egoisti, čistí egoisti! Sedím, pozerám na tento neporiadok, počúvam ich krik a premýšľam: je toto moja staroba? Je toto to, čo som si zaslúžila?




