Vedela som, že nemôžem mať deti… a bojovala som, verila a strácala samu seba.

Vedel, že nemôže mať deti… a mlčal. A ja som bojovala, verila a strácala sa sama.

Tento príbeh je mojou bolesťou. Hlbokou, pálivou, neutíšiteľnou. Žili sme spolu desať rokov. Celých desať rokov som stála po boku muža, ktorého som považovala za svoju budúcnosť, svoju oporu, otca svojich detí. A ukázalo sa – celý ten čas klamal. Vedel, že sa nemôže stať otcom. A mlčal. Roky som sa trápila medzi klinikami, lekarmi, injekciami, nádejou a slzami. A on len pozeral. A tváril sa, že je všetko v poriadku.

S Martinom sme sa poznali ešte z mladosti – chodili sme na to isté gymnázium v Banskej Bystrici. O niekoľko rokov neskôr sme sa stretli, zblížili sa, zamilovali a začali spolu žiť. Vedel veľmi dobre, že sa teším na dom a dve deti. Hovorila som o tom už prvý týždeň nášho vzťahu. Prikyvoval, usmieval sa, vravel, že tiež o tom sníva. A ja, hlúpa, som mu verila. Verila som, že som ho našla.

Dali sme sobáš – skromný, ale od srdca. Spoločne sme sa vrhli do splnenia snu: kúpiť dom. Pracovali sme ako šialení celý rok, bez oddychu, bez výletov, bez víkendov. Kúpili sme si malý domček na predmestí. Starý, s nakriveným plotom a zarastenou záhradou. Ale boli sme plní elánu: chceli sme všetko prerobiť, vysadiť stromy, vytvoriť si útulné hniezdo.

Vtedy som povedala, že nechcem čakať s deťmi. Že ak budeme čakať, kým dokončíme rekonštrukciu, dáme nové okná, vysadíme chodníčky – možno nestihneme. Čas uteká. Martin váhal, vravel, že v materskej budeš v ťažkej situácii, a ja to neunutám. Ale ja som trvala na svojom. Nakoniec súhlasil. Asi preto, lebo vedel – pravdu nepovie.

Prvý rok – nič. Druhý – zase nič. Bežala som po doktoroch. Prehliadky, testy, liečba. Hovorili mi: všetko je v poriadku. Stačí trochu upraviť hormóny – a môžeš otehotnieť. Snažila som sa. Žila som podľa plánu: kedy jesť, kedy brať tabletky, kedy je ovulácia. A výsledok? Prázdnota. Každé oneskorenie som vnímala ako zázrak. Zakaždým – slzy.

Prosila som Martina, aby išiel na vyšetrenie. Vyhováral sa: „Ja som v pohode. Som muž, také problémy nemám.“ Nakoniec šiel. Sám. Bez mňa. Prinesol papier s pečiatkou: „Zdravý.“ Uverila som. Čo iné mi zostávalo?

Snažili sme sa. Hľadala som najlepších lekárov. Rozmýšľali sme o IVF. A vtedy začal tlačiť: „Je to proti prírode. Nechcem to. Radšej adoptujeme.“ Ale ja som snívala o vlastnom dieťati. Aby malo moje črty. Moju krv. Moje srdce. On stále odmietal, a ja bojovala.

A potom, po deviatich rokoch nášho spoločného života, keď už bol dom hotový, keď sa zdalo, že všetko je pripravené – chýbali len deti, našla som novú kliniku v Košiciach. Obidvoch nás objednali na vyšetrenie. Vedela som: treba urobiť všetky testy znova. Trvala som na tom. On sa bránil. V aute, cestou tam, sme sa pohádali. Kricala som, žiadala som pravdu, čo sa s ním deje. Mlčal.

A potom, v ordinácii, keď som sa už rozplakala pri vyšetrení, povzdychol si:

„Nemôžem mať deti. Vedel som to od začiatku.“

Svet sa so mnou zatrasol. Neverila som. Kricala som. Pozerala som mu do očí a nevedela som pochopiť – ako to mohol urobiť. Ako mohol pozerať, ako každý mesiac čakám, dúfam, liečim sa, plačem, žijem touto nádejou… a mlčať. Nie mesiac. Roky.

Bol to podvod. Horší ako akákoľvek nevera. Nie len, že ma oklamal – ukradol mi roky. Tie najdôležitejšie. Najplodnejšie. Neodpustila som. A neplánujem. Na druhý deň som si zbalila veci a odišla. Podala som na rozvod.

Volá, píše, chodí za mojou sestrou. Chce „sa porozprávať“. Ale ja ho už ani vidieť nechcem. Keby mi povedal pravdu hneKeby mi povedal pravdu hneď, možno by sme našli inú cestu k šťastiu, ale teraz už je neskoro.

Rate article
Wyznaj Sekret
Vedela som, že nemôžem mať deti… a bojovala som, verila a strácala samu seba.