Vedela som, že nemôže mať deti… a on mlčal. Ja som bojovala, verila a strácala samu seba.

Vedel, že nemôže mať deti… a mlčal. A ja som bojovala, verila a strácala sa v tom.

Tento príbeh je mojou bolesťou. Hlbokou, pálivou, neutíšiteľnou. Spolu sme žili desať rokov. Celých desať rokov som stála po boku muža, ktorého som považovala za svoju budúcnosť, svoju oporu, otca svojich detí. A ukázalo sa, že celý ten čas klamal. Vedel, že sa nemôže stať otcom. A mlčal. Roky som chodila po nemocniciach, doktoroch, injekciách, nádeji a slzách. A on len pozeral. A tváril sa, že je všetko v poriadku.

S Jánom sme sa poznali ešte z mladosti – chodili sme na to isté gymnázium v Nitre. O niekoľko rokov neskôr sme sa opäť stretli, zblížili sa, zamilovali, začali spolu žiť. Vedel veľmi dobre, že snívam o dome a dvoch deťoch. Hovorila som o tom už prvý týždeň nášho vzťahu. Prikýval, usmieval sa, tvrdil, že aj on o tom sníva. A ja, hlúpa, som mu verila. Verila som, že som našla svojho človeka.

Vzali sme sa – skromne, ale od srdca. Spoločne sme sa pustili do našho sna: kúpiť dom. Pracovali sme ako otroci celý rok, bez oddychu, bez výletov, bez voľných dní. Kúpili sme si malý domček na predmestí. Starý, s nakriveným plotom a zarasteným dvorom. No boli sme plní energie: chceli sme ho opraviť, vysadiť záhradu, vytvoriť si útulné hniezdo.

Vtedy som povedala, že nechcem čakať s deťmi. Ak budeme čakať, kým dokončíme rekonštrukciu, vymeníme okná, vysadíme chodníčky, možno nestihneme. Čas beží. Ján mal pochybnosti, vravel, že by bolo ťažké, keby som šla na materskú, a on by to sám neutiahol. Ale ja som trvala na svojom. Nakoniec súhlasil. Asi preto, že vedel – pravdu aj tak nepovie.

Prvý rok – nič. Druhý rok – opäť nič. Začala som behať po doktoroch. Prehliadky, testy, liečba. Hovorili mi, že som v poriadku. Stačí trochu upraviť hormóny – a tehotenstvo príde. Snažila som sa. Žila som podľa hodiniek: kedy jesť, kedy brať lieky, kedy je ovulácia. A napokon – nič. Každé meškanie som očakávala ako zázrak. A každý raz – slzy.

Prosila som Jána, aby išiel na vyšetrenie. Vymýšľal si: „Ja mám všetko v poriadku. Som muž, u mňa také problémy neexistujú.“ Nakoniec však išiel. Sám. Bez mňa. Priniesol papier s pečiatkou: „Zdráv.“ Uverila som. Čo som iné mohla?

Snažili sme sa. Hľadala som najlepších lekárov. Rozmýšľali sme o IVF. A vtedy začal odporovať: „Je to proti prírode. Nechcem to. Radšej zoberme si dieťa z detského domova.“ Ale ja som snívala o vlastnom. O tom, ktoré by malo moje črty. Moju krv. Moje srdce. On stále odmietal, a ja som bojovala.

A potom, po deviatich rokoch nášho spoločného života, keď bol dom už hotový, keď všetko, zdalo sa, bolo pripravené – chýbali už len deti, našla som novú kliniku v Košiciach. Obidvoch nás objednali na vyšetrenie. Vedela som: treba urobiť všetky testy znova. Trvala som na tom. On sa bránil. V aute, po ceste tam, sme sa pohádali. Kricala som, žiadala som pravdu, čo je s ním zle. On mlčal.

A potom, v ordinácii lekára, keď som sa už rozplakala priamo na vyšetrení, on konečne vydýchol:

„Nemôžem mať deti. Vedel som to od začiatku.“

Svet sa so mnou zavial. Neverila som. Kricala som. Pozerala som mu do očí a nevedela som pochopiť – ako mohol. Ako mohol pozerať, ako každý mesiac čakám, dúfam, liečim sa, plačem, žijem touto nádejou… a mlčať. Nie jeden mesiac. Roky.

Bola to zrada. Horšia ako každá nevernosť. Okrem toho, že ma oklamal, ukradol mi roky. Tie najdôležitejšie. Tie najplodnejšie. Neodpustila som. A nehodlám. Na druhý deň som si zbalila veci a odišla. Podala som na rozvod.

Volá mi, píše, chodí za mojou sestrou. Chce „si porozprávať“. Ale ja ho už ani vidieť nechcem. Keby mi povedal pravdu hneKeby mi povedal pravdu hneď, možno by sme našli inú cestu, ale teraz už je neskoro.

Rate article
Wyznaj Sekret
Vedela som, že nemôže mať deti… a on mlčal. Ja som bojovala, verila a strácala samu seba.