**„Ty by si to všetko pokazila“: Pár rokov manžel tajil, že na firemné večierky sa môžu brať manželky**
Zdalo by sa, že v manželstve by nemali byť tajomstvá. Obzvlášť také, ktoré ani nemajú zvláštny zmysel. Ale môj manžel mi roky klamal – chladnokrvne, iste, takmer prirodzene. Tvrdil, že na ich firemné večierky je prísny zákaz prichádzať s manželkami. Vraj to má firma tak nastavené. Verila som. Ani som neprenáhľala. Nikdy som nebola fanúšikom hlučných osláv, a po narodení syna som sa úplne stratila v kolobehu domácnosti.
Ale pravda vyšla najavo náhle. A nezranila ma – úplne ma vykorenila z nášho manželstva.
S Jankom sme manželia len päť rokov. Hneď po svadbe som otehotnela, syn má teraz štyri. Tie roky ubehli rýchlo – s plienkami, nevyspatím, návštevami u lekárov. Na prácu som sa vrátila hneď, ako to išlo. Pomáhali nám starí rodičia, finančne sme na tom boli lepšie. Snažím sa prísť domov skôr, byť nablízku. Ale Janko… Čoraz častejšie sa zdrží, niekedy sa vráti až ráno, unavený, s prázdnym pohľadom. Vysvetľuje to „návalom“ v práci.
Pred troma rokmi nastúpil do solídnej firmy. Dobrá pozícia, plat dvakrát vyšší ako predtým. Bol pokojnejší, prestal si nažívať na šéfa či kolegov. Len jedna vec mi vadila: nikdy ma nepozval na firemnú oslavu. Ani na výlet von, ani na vianočné posedenie. Stále opakoval: „U nás sa to nerobí. Bez manželiek. Nič osobné.“
Verila som. Chcela som veriť. Lebo keby chcel niečo skrývať, nevysvetľoval by to vôbec. A takto to vyzeralo ako úprimné upozornenie. Navyše, na zábavu som ani nemala čas. Kamarátky – niektoré vydaté, iné nie – žili svojím životom. Kontakt sa vytratil. Bola som unavená. Žiadne zážitky. Víkendy znamenali prádlo, varenie, škôlku, lekárov.
Až raz som v lekárni stretla spolužiačku – Zuzku. Pokecali sme, dali si kávu a rozprávali sa. Ukázalo sa, že jej manžel pracuje v rovnakej firme ako môj Janko. Aká náhoda, pomyslela som si. Navrhla som stretnutie v piatok.
„To nepôjde,“ povedala. „Ideme s manželom na firemný večierok.“
Prekvapilo ma to: „Ty tam pôjdeš?“ A ona ešte viac: „No áno, a čo? Vždy sa dá ísť spolu.“
Vtom ma prenikol chlad. Tvárou som sa tvářila, že to viem, odbyla som to vtipom, zamrmlala niečo o povinnostiach, ale vnútri sa všetko prevrátilo. Všetky tie roky mi klamal. Kráčala som domov, akoby som kráčala mimo seba. Nie kvôli večierku samotnému. Kvôli lži. Kvôli pocitu, že som hanba. Že ma nechce ukázať.
Večer pri večeri som sa snažila hovoriť pokojne a začala som rozhovor:
„Predstav si, Zuzka ide na firemný večierok s manželom. Vraví, že u vás je to normálne.“
Zakrútil sa. Pozrel na mňa spod oka. Potom začal liať čaj, prehrýzť sa servítkou, odvracať pohľad.
„No… to je pre nových. Tým sa neodmieta. My s kolegami sa už poznáme roky.“
„Ale ty si ma nikdy nepozval. Tri roky nie si nový.“
Vzdychol, pozrel do strany a povedal:
„Len som si chcel oddýchnuť. Sám. Bez tých „rodinných“ rozhovorov. Bez toho, že muž sedí triezvy a žena ho kontroluje. Som unavený. Chcem sa uvoľniť.“
Bolo to, akoby ma udrela päsťou. Takže ja som prekážka. S ostatnými môže byť sám sebou, so mnou – nie. Som škaredá? Hlúpa? Neviem konverzovať? Alebo si len myslí, že „pokazím“ jeho zábavu?
Radšej by bol mlčal. Lož bolí, ale pravda, povedaná po rokoch, je ako pluvák do tváre. Nerobila som scény. Len som sa rozhodla – viac ho nepozývam na moje firemné večierky. O týždeň máme oslavu. Pôjdem sama. Pekne sa oblečiem. Budem sa smiať, rozprávať, tancovať.
Možno to nie je ideálne riešenie. Ale nech pochopí: takto sa k manželke nespráva. Ani k tej vo šate na večierku, ani k tej doma s horúčkovým dieťaťom. Nie sme nepriatelia. Ale teraz sa cítim ako cudzinka. A cudzinky sa nepozývajú.
**Poučenie:** Keď si raz postavíš medzi seba a partnera múr, ťažko potom počuť, čo za ním naozaj povie. A ešte ťažšie ho zrušiť.




