Tak toto je zasa mama.
Aká oneskorená platba? To si asi mýlite číslo, my predsa žiadne úvery nemáme… Áno, Novotní, áno, naša adresa sedí, ale… Koľko vraj? To nie je možné. A na koho meno je ten úver napísaný? nechápala som.
Na Pavla Tomášoviča Novotného, odpovedali mi.
Áno, to je môj manžel, ale ako to mohol urobiť? A načo? úplne rozčúlená som na nich hľadela.
Je mi ľúto, hlas na druhej strane zjemnel, pravidlá sú však pre všetkých rovnaké. Termíny ste zmeškali, dnes je to pripomienka, nabudúce prídu aj tvrdšie opatrenia.
Nepamätám si, ako som prešla do obyvačky a sadla za počítač: šok z tej správy ma paralyzoval. Musím sama prísť na to, kde sa vzal ten dlh.
Manželovu kreditku som v živote nevidela, čiže peniaze si bral pre seba. Čo sa tu vlastne deje? Na prácu som zabudla myšlienky krúžili len okolo toho čudného telefonátu. Len čo prišiel Pavol domov, už som mu letela oproti:
Pre koho sú tie peniaze? Kto ťa prosil, aby si bral úver?
Nestihol som, aj tak zavolali, zamrmlal podráždene Pavol. Uvedomil si, že sa preriekol, a pustil sa do mňa: No, čo tak pozeráš? Mame, mame! Chcela pomoc, žije sama…
Na čo jej taký balík? My vyžijeme s menej, a robíme obaja!
Na dovolenku, jasné?
A kamže to chce ísť? Do Dubaja či na Maldivy?
Mama ma sama vychovala, má na to nárok. Od teba by som také slová nečakal…
Zamračil sa a vybral do izby oduťkopal sa do kresla a otočil k stene. Robil to vždy, keď chcel zahrať urazené decko. Lenže tentokrát jeho herectvo nefungovalo.
Nereagovala som. Svokra v našom živote bola až-až. Vilma Pavlovna všetko len rozkazovala. Začalo to hneď, ako sme sa spoznali: uvidela mi v ušiach náušnice a už sa rozplývala či sú pravé, alebo len bižutéria?
Keď zistila, že neznášam falzifikáty, spustila:
A načo vyhadzovať toľké eurá? Kúpte si radšej niečo do bytu…
Veď to bol darček, nechápavo som reagovala.
No dobre, tak je, upokojila sa ihneď.
O týždeň Pavol rozpačito poprosil, aby som si náušnice ku svokre viac nedávala. Vraj ju trápi, že nemá také a syn jej podobné kúpiť nemôže.
Už vtedy mi to celé prišlo divné. Ale zaľúbená Kristína to nechala tak. Potom bola svadba Vilma Pavlovna žiarila v štýlových šatách s luxusným darom. Len mesiac po tom som náhodou prišla na to, že všetko kúpil Pavol, inak by ani na svadbu nešla.
A potom to začalo: mama chcela nový televízor vraj podľa susedy, potom fén ako má teta, potom zaplatiť kaderníka, procedúry… Všetko hneď a naraz. Ak nie, začala plakať, sťažovala sa na zdravie. Pavol neznášal mamin plač a letel vždy plniť jej vrtochy:
Veď je to mama… To predsa nemôžeme!
Lenže on teraz už mal vlastnú rodinu. Práve na jej chod však brutalne chýbali peniaze. Nerozumela som: dvaja robíme, výplaty slušné, a stále niet na základné veci? Na moje otázky Pavol len mávol rukou:
Vieš, Kristínka, ty si s domácim rozpočtom asi ešte nezažila. Uč sa u mojej mamy, tá to vie!
Lenže u svokry som sa učiť nechcela, od prvej chvíle nám to neladilo. Typ mamičky mi bol dôverne známy ešte pred svadbou, no až ako žena Novotného som pochopila, ako veľmi musím držať odstup.
A potom posledná kvapka. Mama si nárokovala dovolenku preplatenú z Pavlovho úveru. Tá suma ma šokovala. Dali by sa za to splatiť tri splátky hypoúveru, vymaľovať byt a ešte aj poriadne osláviť v najlepšej žilinskej reštaurácii.
Pavol však meniť nič nechcel: vždy a všade mama prvá. Ešte by som sa s tým zmierila, veď je to naozaj jeho mama. Ale urobiť to za mojím chrbtom, bez slova? Čo ak by sa niečo stalo? Dlžoba by ostala mne. Opäť by ona nemala nič spoločné.
Asi prišiel čas vážneho rozhovoru. Mal by sa rozhodnúť, čo je preňho dôležité. Alebo, aspoň vysvetliť mame, že musí zmeniť svoje nároky. Toho sa však nedočkala Pavol vybuchol, že som bezcitná a prízemná:
Ja som ten dlh už splatil, všetko vyrovnám, už toho mám dosť! Áno, mama nechce lacné kúpele, chce si užívať. Má na to právo! Dala mi život, obetovala sa! A ja jej nemôžem dopriať trochu oddychu?
Ale na to nemáme! Nemal by jej to niekto vysvetliť?
Skôr to ja vysvetlím tebe: mama je svätá…
Pochopila som Pavol sa meniť nechystá. To, že Vilma žiarli na syna, som vedela tiež: denne mu volá, prosí ho, aby prišiel. A on beží cez celé mesto, lebo mama poprosila!
Po poslednej hádke sme sa, neudobrení, rozišli každý do práce. Na obed mi prišlo tak zle, že kolegyne ma poslali k lekárke. A tam prišla šokujúca správa budeme mať bábätko. Potešila som sa, konečne poriadny dôvod na zmenu rozpočtu.
No radovala som sa priskoro. Pavol začal lamentovať, že s tým nerátal, prosil ma, aby som interrupciu neodkladala. A odvtedy sa ozývala aj svokra lenže ona už neprosila, ale prikazovala:
Nemienim byť babka! To si čo vymyslela? Chceš si ho priviazať dieťaťom? Márne, aj tak odíde, neudržíš ho…
Kam odíde? Prečo by to robil?
Nebuď smiešna, ja svojho syna poznám. Už dávno hľadá cestu, ako ujsť od takej, ako si ty. Aj tak s ním dieťa nedostaneš, nezaplatí ti ani alimenty.
Zatočila sa mi hlava a stratil sa mi svet. Prebrala som sa až v nemocnici.
Kristínka, konečne si prišla k sebe, ozval sa známy hlas. Otvorila som oči a videla známu lekárku a susedu svokry.
Ó, pani Ľudmila, netušila som, že tu pracujete…
Ani by si nemusela, hlesla ironicky. Mysleli sme, že budeme musieť voliť medzi tebou a dieťaťom.
Čože?!
Už je všetko v poriadku. No povedz, čo sa stalo, že si tak skolabovala?
Vypočula si príbeh, zamračila sa a povedala mi:
Odpíš túto rodinu, Pavla nezmeníš, jeho mama bude všetky jeho partnerky ničiť. Ona je presvedčená, že jej syn jej všetko dlží. Vďaka nej jej muž totálne zhorel v práci, a Pavol je celý po otcovi, na matku nepovie nikdy krivé slovo.
Ale predsa si ma vzal za ženu…
Úprimne? Nechápem, že sa na to vôbec odhodlal. Vieš, koľko dievčat od neho utieklo po prvom stretnutí s jeho mamou? Sprav, ako uznáš za vhodné. A čo Pavol a otcovstvo?
Keď som jej povedala pravdu, zahundrala niečo nelichotivé na adresu Pavlovej slabosti. Akoby to bolo kúzlo po tomto rozhovore som sa rozhodla. Zvládnem to sama. Pavol už aj tak dávno urobil rozhodnutie len o tom nevie.
Rozvod som podala hneď, ako som sa vrátila do práce. Pavol sa s tým zmieril bez rečí. Odcoviť bábätko, ktoré prežilo, som mu už nespomenula.
… Od rozvodu uplynul rok. Spokojne som sa prechádzala s dcérkou v parku za panelákom.
No teda, to je ale náhoda! ozvalo sa mi za chrbtom nezabudnutelné chrapľavé hlasisko. Prečo mi nedovolíš vídať vnučku?
Pretože to nie je vaša vnučka, pokojne som odpovedala. To dieťa… ako ste radili vy aj Pavol, sa nenarodilo. Toto je moja, len moja dcéra. A áno, babičku už dávno má.
Ako sa opovažuješ…
Mám na to právo. Ale ak vám tak chýba titul babičky, veď nech si Pavol nájde tú pravú.
S úsmevom na tvári som odchádzala, nepočúvajúc za sebou kydy a ohováranie. Vedela som, že som včas opustila muža závislého na mame a svokru, ktorá dávno stratila mieru. A s odstupom času som si istá, že to bolo správne rozhodnutie.
Každý si musí vedieť chrániť vlastné hranice inak zaň nikdy nikto nespraví.




