– Ja som vás nepozývala! zlomil sa mi hlas, cítila som, ako mi horí tvár. Ja som vás nevolala!
Martin stál v kuchyni, sústredene miešal omáčku na cestoviny. V jednej ruke mal metličku, v druhej otvorenú kuchársku knihu a na tvári výraz plný zodpovednosti.
Vôňa cesnaku, paradajok a bazalky sa šírila po byte a miešala sa so sladkým pachom horiacich sviečok, ktoré som porozkladala po celej obývačke.
Myslím, že sa mi to podarilo, otočil sa ku mne, kým som krájala syr na šalát. Zatiaľ sa mi nič nezrazilo.
Usmiala som sa naňho s láskou. Moje tmavé vlasy som mala len narýchlo vyčesané do drdola, v očiach sa mi mihotalo mäkké svetlo našej starej kuchynskej lampy.
Si najšikovnejší na svete, objala som ho okolo pása. Vonia to ako v tej našej obľúbenej reštaurácii v Bratislave.
Presne o to ide, zahľadel sa mi do očí, ticho, jemná hudba, večera pri sviečkach… Žiadne telefonáty, žiadni hostia. Len my dvaja.
Nápad osláviť moje narodeniny v dvojici vznikol spontánne u oboch. Po vyčerpávajúcom období neustálych návštev a rodinných povinností sme obaja túžili po večeri len pre seba.
Víno som kúpila vopred a Martin si vybavil v práci voľno, aby mi mohol uvariť moju obľúbenú večeru vlastnoručne.
Keď sme dokončili prípravy a preniesli predjedlo do obývačky, pustila som si potichu obľúbený playlist.
Všetko najlepšie, miláčik, zdvihol pohár. Nech je tento rok už len šťastný a pokojný.
Ďakujem ti, cinkla som s ním a napila sa. Suché červené víno malo hlbokú zemitosť. Zavrela som oči a na okamih som bola v raji. Na tento večer som sa tak dlho tešila.
Lenže práve v tej sekunde zazvonil ostrý zvuk domového zvončeka. Martin zamračene pozrel môj smerom.
Kto to môže byť? Veď na nikoho nečakáme.
Mykla som plecom, ale v bruchu ma pichlo zlé tušenie. Martin zdvihol slúchadlo.
Prosím? spýtal sa.
Ozval sa štebotavý, hlasný hlas.
Martinko, otvor nám! Doniesli sme slávnostnú tortu! Prišli sme ti zagratulovať!
Martinovi padla sánka. Otočil sa ku mne s vydeseným pohľadom.
Mama? šepol. Čo tu chceš?
Akože čo? ozvalo sa veselo z reproduktora. No predsa vašej Janke k narodeninám! No poď otvoriť, vonku fúka jak na Orave!
Martin stlačil otváranie vstupných dverí. Chvíľu bolo ticho, dusivé a nepríjemné.
Tvoja mama? Práve dnes? spýtala som sa potichu, hlas sa mi chvel.
Neviem, sľúbila len, že zavolá…
Kým sme sa spamätali, niekto zabúchal na dvere, hlasno a netrpezlivo, ako by klopal doma, nie na návšteve.
Martin sa zhlboka nadýchol a otvoril. Pred dverami stála jeho mama, pani Stanislava, nižšia okrúhla žena s krátkymi vlasmi a krikľavo červeným rúžom, zabalená v jasnej červenej šatke. V rukách držala obrovský plastový box.
Konečne ste otvorili! Zmrzneme tu ako tuláci! prehnala sa cez predsieň, už si vyzúvala topánky.
Až vtedy sme zbadali, koľko ich je. Za ňou sa valil celý sprievod: strýko Dušan, mohutný chlap v teplákoch s basou džúsov, jeho žena teta Mária, štíhla žena s krabicou na torte, ktorú držala pred sebou ako štít, ich dvadsaťročná dcéra Bianka zahĺbená do mobilu, a dvaja mladší chlapci, ktorí s vrešťaním bežali cez byt.
Mama, čo to má znamenať? vymámil zo seba Martin, hoci vedel, že odpoveď aj tak nedostane.
Čo by malo byť? hodila kabát na vešiak, obsadila tri vešiaky. Rodina je rodina! Rozhodli sme sa prekvapiť Janku. Tu, zober, domáci huspeninový aspik, Martin ho miluje.
Mechanicky som zdvihla ťažký box.
Ďakujem vám, pani Stanislava. Len… nečakali sme hostí…
Ale akí hostia? Veď sme doma! rozosmiala sa Svokra a vtrhla do obývačky. Ó, aké romantické! Sviečky!
Teta Mária už postavila tortu na stôl, odsunula kvety aj vínové poháre.
Janka, všetko najlepšie! Túto som sama piekla, tortu Bratislava, podľa babičkinho receptu. Musíš ochutnať!
Deti sa rozbehli, hrávali sa naháňačku pomedzi sviečky a taniere. Jeden z nich skoro zhodil moju vázu. Srdce mi takmer vyskočilo.
Martin sa pokúsil zachovať pokoj.
No dobre, keď už ste tu Urobíme pár miest v kuchyni?
Ale pani Stanislava mávla rukou.
Aká kuchyňa? Tu to máme lepšie! Dušan, posuň stôl, Mária, urob priestor pre všetkých. Bianka, polož ten mobil už a poď pomôcť.
Bianka len odulá vzdychla a išla po taniere. Z romantiky už nezostalo vôbec nič.
O desať minút bol stôl plný donesených jedál: huspenina, ryba v majonéze, šalát Vladimír, nakladané hríbiky a torta Bratislava.
Tak, oslávenkyňa, povedz, ako sa máš? pani Stanislava sa uvelebila na gauči a uprene na mňa civela. Robotu máš stále tú istú? Šéf ťa necháva na pokoji?
Všetko v poriadku, ďakujem, zamumlala som pri šaláte.
Lebo naša Bianka prácu stále nemá, spustila svokra, študovala, študovala, a teraz nič. Nemôžeš jej niečo vybaviť tam u vás? Je to šikovné dievča.
Prikývla som. Vo mne sa všetko začalo sťahovať. Martin sedel vedľa mňa, skleslý a vyčerpaný. Snažil sa držať konverzáciu, odpovedať Dušanovi na otázky o futbale, no bolo cítiť, že je toho naňho priveľa.
Deti začali po sladkostiach znova hľadať niečo na hranie. Mladší, Jakub, zbadal zbierku krištáľových figúrok, ktoré som si roky šetrila.
Mama, pozri, aké krásne! vykríkol.
Opatrne, Jakub, nech nezlomíš! vyskočila som, no už bolo neskoro.
Chlapec potiahol za labuť a vzápätí sa ozval ostrý zvuk. Krištáľ sa rozbil na desiatky drobných kúskov.
Bolo ticho veľmi ťaživé ticho. Aj hudba už dávno dohrala, bolo počuť len tiché praskanie sviec.
Preboha, Jakub, zhíkla teta Mária, ja som ti hovorila, nehraj sa s tým!
Veď sa nič nestalo… mávla rukou Stanislava. Je to len sklo. Hodíme do smetiaka a hotovo. Veď je to len decko.
Pomaly som zdvihla oči.
To bol dar od mojej starej mamy, povedala som potichu, zreteľne. Ona už nežije.
No, tak nech jej je zem ľahká, odvetila svokra. Ale keď máš doma deti, mala by si si cennosti odkladať.
To bola posledná kvapka. Prudko som vstala, stolička za mnou buchla.
Ale ja som žiadnych hostí nevolala! konečne som zvýšila hlas. Ja som vás sem nepozývala! Chceli sme s Martinom byť len sami! To sú moje narodeniny, nie rodinná oslava!
V miestnosti zavládlo mrazivé ticho. Aj deti, pocítili napätie, zrazu skrotli.
Strýko Dušan pozeral do taniera, teta Mária zostala s otvorenými ústami. Stanislava očervenela.
Tak toto je už silné, jej hlas zrazu ochladol. Prišli sme s gratuláciou, priniesli jedlo, dary, a sme tu ako prekážka? Ja nemôžem prísť k svojmu synovi?
Mama, stačilo, postavil sa Martin, už tiež bez trpezlivosti. Janka má pravdu. Plánovali sme večer vo dvojici. Nemala si právo prísť bez ohlásenia a priviesť celú rodinu.
Ja nemám právo? Ja, čo som ťa vychovala? Teraz, keď máš ženu, sa mám cítiť nevítaná?
Nejde o Janku, ide o rešpekt k nášmu času a priestoru!
Rozprúdila sa húževnatá hádka. Stanislava vyčítala, Martin márne vysvetľoval, ostatní sedeli s hlavami dolu.
Nevydržala som to. Vstala som a odišla do spálne. Cez dvere doliehali ich hlasy, tichli, potom bolo znovu mĺkvo.
Ani neviem, koľko ubiehali minúty. Iba stíšené hlasy, zavrznutie vchodových dverí, potom ticho.
Martin vošiel do spálne. Vyzeral zlomený.
Odišli, povedal potichu. Prepáč, mal som domofón vypnúť…
Ale neurobil si to. Mal si ju zastaviť.
To je predsa mama… Chcela sa potešiť…
Komu? Sebe? Aby ukázala, aká je dokonalá? Pokazila všetko, Martin.
Čo som mal urobiť? Vyhodiť ich?
A toto nebol škandál? Ona stále rozhoduje! Všetko! A ty jej to vždy dovolíš…
Pozrela som von oknom. Dole na parkovisku som videla, ako Stanislava a ostatní nasadajú do auta.
Vyzeralo to, že je po všetkom. Ale ja som vedela, že to je len začiatok.
Neviem, ako ďalej, Martin, šepla som. Už nechcem žiť v strachu, že nám hocikedy vtrhne do života tvoja mama s koláčmi a kritikou.
Porozprávam sa s ňou. Naozaj. Vysvetlím jej…
Už si to hovoril toľkokrát. Nič sa nemení.
Večer, ktorý sme si vysnívali, ani nezačal a už bol stratený.
Prepáč… Všetko najlepšie k narodeninám, ešte raz.
Zavrela som oči. Mala som tridsaťtri, no cítila som sa na šesťdesiat.
Nechceš ešte osláviť? Ostalo nám všeličo…
Už na to nemám chuť, odvetila som sucho. Som unavená, idem spať.
Odišla som do kúpeľne. Chcela som zo seba zmyť celý ten večer a zaspať. Ráno aspoň na chvíľu neexistovala Stanislava, ani jej rodina…
Stanislava sa po hádke urazila a úprimne nechápala, prečo nám mohla ten večer prekážať.




