Večer, ktorý všetko zmenil
Včerajší večer začal ako obyčajná rodinná večera, ale skončil tak, že sa z toho stále nemôžem spamätať. Môj manžel, Ján, priviedol domov svoju mamu, Annu Ivanovnu, a ja, ako vždy, som sa snažila vytvoriť príjemnú atmosféru: prestrela som stôl, pripravila jej obľúbený šalát s kuracím mäsom a dokonca som vytiahla pekný obrus. Myslela som si, že si len pokecáme, možno naplánujeme víkend. Namiesto toho som sa ocitla v strede divného a nepríjemného rozhovoru, kde ma doslova zatlačili do kúta. Anna Ivanovna sa mi pozrela priamo do očí a povedala: „Zuzka, ak neurobíš, o čo ťa žiadame, Ján podá na rozvod.“ Stratila som reč, s vidličkou v ruke som len zerala, neveriac vlastným ušiam.
S Jánom sme manželia už päť rokov. Naše manželstvo nie je ideálne, ako u všetkých, občas sa hádame alebo si nerozumieme, no vždy som si myslela, že sme tím. Je milý, starostlivý, a aj v tých najťažších chvíľach sme si rozumeli. Anna Ivanovna, jeho mama, bola vždy súčasťou nášho života. Často nás navštevovala, volala, aby sa opýtala, ako sa máme, a aj keď jej rady občas zneli ako príkazy, vždy som sa snažila byť zdvorilá. Ale včera prekročila všetky hranice, a čo je horšie, Ján ju nielen nezastavil, ale aj podporil.
Všetko začalo, keď sme si sadli k stolu. Najprv bol rozhovor pokojný: Anna Ivanovna rozprávala o svojej kamarátke, ktorá nedávno odišla do dôchodku, Ján vtipkoval o práci. Potom sa však atmosféra zmenila. Začala sa na mňa pozerať a povedala: „Zuzka, musíme s tebou vážne prehovoriť.“ Napätie vo mne narástlo, no prikývla som, mysliac si, že pôjde o niečo bežné – o rekonštrukciu alebo pomoc s jej záhradkou. Namiesto toho začala hovoriť, že by sme sa mali presťahovať k nej do domu.
Ukázalo sa, že Anna Ivanovna sa rozhodla, že jej dvojposchodový dom na predmestí je pre ňu príliš veľký, a chce, aby sme tam s Jánom bývali spolu s ňou. „Je tam dosť miesta pre všetkých,“ vyhlásila. „Predáte svoj byt a peniaze investujete do rekonštrukcie alebo niečoho užitočného. Bude to praktické – ja sa o vás postarám, a vy o mňa.“ Zdrálo sa mi. S Jánom sme len nedávno dokončili rekonštrukciu nášho malého, no útulného bytu v centre mesta. Je to náš dom, naše miesto, kde budujeme život. Prejsť k svokre by znamenalo stratu tejto slobody, nehovoriac o tom, že žiť s ňou pod jednou strechou by bolo skúškou, na ktorú nie som pripravená.
Snažila som sa jemne vysvetliť, že si vážime jej ponuku, no zatiaľ neplánujeme sa sťahovať. Povedala som, že sa v našom byte cítime dobre, a ak bude potrebovať pomoc, sme tu pre ňu. Anna Ivanovna však nechcela počúvať. Prerušila ma a začala hovoriť, že „nevážim si rodinu“, že „mladí myslia len na seba“ a že Ján si zaslúži ženu, ktorá bude rešpektovať jeho matku. A potom padla tá veta o rozvode. Ján, ktorý dovtedy mlčal, dodal: „Zuzka, vieš, ako je pre mňa mama dôležitá. Musíme jej pomôcť.“ Cítila som, ako sa mi pod nohami trasie zem.
V tú chvíľu som nevedela, čo povedať. Pozerala som sa na Jána, dúfajúc, že sa usmeje a povie, že je to vtip, no on odvrátil pohľad. Anna Ivanovna pokračovala, že je to „pre naše dobro“, že spoločné bývanie je tradíciou v ich rodine a že by som mala byť vďačná za takúto príležitosť. Mlčala som, lebo som sa bála, že ak otvorím ústa, tak buď rozplakám sa, alebo poviem niečo, čho budem ľutovať. Večera sa skončila v hrobovom tiche, a keď svokra odišla, Ján ju odprevadil k taxíku.
Keď sa vrátil, spýtala som sa: „Jano, naozaj si myslíš, že sa musíme presťahovať? A čo tie reči o rozvode?“ Vzdychol si a povedal, že nechce hádku, ale mama „nás naozaj potrebuje“ a že by som mohla byť vst”…Nočná mora pokračovala, no viem jedno – ak sa nepostavím za seba, stratím nielen náš dom, ale aj seba samú.”




