Po štyridsiatich rokoch som ho stále premýšľal. Rozhodol som sa ho nájsť.
Našiel som ho po štyridsiatich rokoch úplne náhodou na internete, medzi receptom na jablkový koláč a reklamou na krém proti vráskam. Meno, priezvisko a hneď vedľa fotka: šedivé vlasy, okuliare, úsmev, ktorý som rozpoznal okamžite.
Zastavil som sa v polčase. Srdce bilo silnejšie, akoby telo pamätało niečo, čo myseľ ešte nedokázala pomenovať. Klikol som. Profil umelca, malá galéria v jednej z uličiek Starého mesta v Bratislave, fotky obrazov krajiny, staré brány, žena pri okne. Pod jedným z nich nápis: Jeseň pamätá viac než leto.
Vedelo som, že je to on. Ján. Môj Ján z minulých rokov, ten, ktorého som tajne miloval počas celej maturitnej triedy a ešte dlho po nej. Po maturite odišiel, ja zostal.
Život šiel inak svadba, deti, neskôr rozvod, dlhá nuda a rutina. Ale ten pocit nikdy úplne nezhasol. Skryl sa hlboko, akoby list v šuplíku.
Skôr než som stačil premýšľať, napísal som: Neviem, či si ma pamätáš. Ja ťa pamätám. Ak máš chuť na čaj, budem v Bratislave.
Odpovedal ešte ten istý deň: Pamätám. A čaj vždy pijem po štvrtkej. Adresu nájdeš na stránke.
Kúpil som si lístok za 15 eur, zbalil som malú tašku, teplý sveter a ten starý list, ktorý som nikdy neposlal. V vlaku som pozeral prechádzajúce stromy zlaté, červené, pokrývané mrazom a cítil som niečo zvláštne: akoby čas sa vrátil späť, akoby mi znova bolo osemnásť.
Vysadol som na stanici v Bratislave a prvýkrát po dlhej dobe som cítil, že sa deje niečo naozaj dôležité. Ešte som nevedel čo, ale nechcel som to prehliadnuť.
Jeho dielňa bola v úzkej uličke Starého mesta. Staré, úzke schody, ťažké dvere s preskleným okienkom a nad nimi meďová tabuľka: Ján K. Maľovňa. Srdce mi poskočilo, keď som zaklepával. Na chvíľu nastala ticho, potom som počul známy hlas:
Otvorené.
Vošiel som. Interiér bol iný, než som si ho predstavoval, a zároveň presne taký, aký mal byť: vôňa terpentínu, polotieň, denná svetla prenikajúce cez vysoké okno, obrazy opreté o stenu, kôš s štetcami, šálka s nedopitým kávou. Stál pri stojane chrbtom, pomaly sa obrátil, akoby vedel, že práve vstupujem. Usmial sa ne široko, len ticho, očami.
Nezmenila si sa vôbec povedal, hoci to nebola pravda. V jeho hlase však nebolo faloš.
Ty tiež nie odpovedal som.
Pozval ma na starý, mäkký kreslo. Pripravil vodu na čaj. Rozprávali sme sa. Najprv o ničom o vlakoch, o dopravných zápchach, o tom, ako Bratislava na jeseň vyzerá nádherne. Potom o všetkom: ako mu prebehli tie roky, o mojom živote, o tom, že sme obaja stratili blízkych, že sme zostali trochu sami, hoci nás obklopovalo mnoho ľudí.
Na stole voňal čerstvo upečený chlieb. V šálkach sa dýchala čaj s klinčekmi. Okno prepúšťalo mäkké, zlaté svetlo. Bolo tak ticho, že som počul vlastný dych.
Premýšľaš niekedy o tom lete? spýtal sa náhle.
Stále odpovedala som, skôr než som stihla premýšľať.
Po dva dni sme boli neoddeliteľní. Prechádzali sme po Sadách, jedli sme zapekanú škvarkovú na Novej ulici, smejali sme sa nad vecami, ktoré pozná len ten, kto si pamätá chuť oranžového limonády v sklenenej fľaštičke a zvonček na vyučovanie.
Nepýtal sa, na ako dlho som prišiel. Ja som nehovoril, kedy odchádzam. Bolo to ako bublina krehká, tichá a krásna. A veľmi reálna.
Tretí deň ráno som zbalil tašku a položil ju pri dverách. Dal mi šálku čaju a povedal len:
Nevracaj sa ešte.
Ale ja mám povinnosti, dom
Preklol hlavou.
Všade tam počká. A tu tu čaká niekto, kto už nechce znova stratiť teba.
Pozrela som z okna na jesenné stromy a pomyslela som: Možno by som ja mala zostať?
Nevystúpila som do vlaku. Taška zostala pri dverách, ja pri okne, s šálkou čaju v rukách, v jeho kresle, v jeho svete. Na chvíľu ma zahanbilo, akoby som urobila niečo nezodpovedné, hlúpe. Ale ten pocit prešiel rýchlejšie, než sa objavil.
Zostala som ešte jeden deň. Potom ďalší. A potom som prestala počítať.
V jeho dielni plynul čas inak. Pomáhal som mu triediť farby, pretrhali rámy, čítal som mu nahlas, keď kreslil. Zrazu som zistil, že je možné žiť jednoducho, ľahko, bez neustáleho rozoberania všetkého na časti.
Večormi sme chodili po Starom Meste. Medzi ľuďmi, ale oddelene. Nikto na nás nepozeral zvláštne. Možno preto, že to vyzeralo prirodzene. Alebo preto, že nikoho nezaujímalo, či máme tridsať alebo šesťdesiat rokov.
Jedného dňa som našla na stole malý náčrt. Ja sediaca pri okne, pozerajúca sa na svetlo. Podpis: Jeseň, ktorá sa vrátila. Nič som nepovedala. Len som sa dotkla papiera prstami a ticho sa usmiala.
Neviem, či je to navždy. Nekontrolujem to. Nepýtam sa. Stačí mi ten jeden okamih že niekto povedal: Zostaň a ja to naozaj počula.
Čakal som na toto rozhodnutie štyridsať rokov. Teraz som už viac nečakal.




