TOMA ZAPOŽIČANÉ SÚKNO NEVESTY… A NAŠLA SOM LIST VO PODŠÍVKE

POŽIČAL SOM SI SVADOBNÚ ŠATU… A NAŠIEL SOM LIST V PODVÁŽKU

Deň, keď som si vyskúšala tú starú šiatku, cítila som v hrudi niečo nezvyčajné. Nie strach. Nie krásu. Len ťažkosť, ktorá ma tautla pod kožou. Snažila som sa to ignorovať – nakoniec šaty pochádzali z vintage obchodu v centre Bratislavy, ktorý sme si požičali na jediné použitie. „Použitá len raz, pred dvadsiatimi rokmi“, hovorila predavačka. „Čistá, zachovaná, nepoškodená.“ To mi nebolo dôležité, len som sa tešila, že si môžem dovoliť niečo, čo nevyzerá lacno. Šaty som si priniesla domov, opatrne ich poviesila a každú noc pred svadbou na ne zhľadela, snívala o chodbe, o hudbe, o mužovi, ktorý ma mal milovať. Bola som zamilovaná, hlboko a naivne.

V noc pred svadbou som šaty rozprašovala pomocou pary a kontrolovala ich, či nie sú zmačkané. Náhle som pocícať ťah. V podvázku pri lemovaní som objavila neobvyklý šev, v ktorom bol malý, plochý vyčnievajúci kus. Zvedavo som do toho zapichla ihlu, otvorila a… našla starý, bežný list. Inkoust ešte svietil.

„Ak čítaš toto, prosím, neber si ho za muža. Varujem ťa, je to nebezpečné. Ušiel som kvôli gólom.“ – M.

Šaty mi spadli z rúk, srdce mi poskočilo. Otočila som list, ďalšia veta:

„AK TI TOHOTO OBLEČENIA DÁ NIEKOĽKO, JE TO PRETO, ŽE TO UŽ NIEKOĽKO RAZE UROBIL.“

Nič som si nedokázala spomenúť, všetko sa rozmazalo. Skúšala som nájsť obchod online, ale žiadna stránka neexistovala. Adresa sa nevyhľadávala v Google Mapách. Rozhodla som sa íť osobne. Keď som dorazila, obchod bol prázdny, zatvorený, okná zatemnené, prach. Žiadny znak, že tam niekedy niekto stál. Zvonilo škrabanie na dvere od suseda. Mladík s ospalými očami otvoril:

„Dobrý deň, prepáčte, viete niečo o boutique, čo tu mala byť?“

Zamračil sa.

„Boutique? To je stará svadobná záložka, zatvorená už takmer dvadsať rokov.“

Paralý.

„Ale ja som si tam pred pár dňami šaty požičala.“

Pozeral ma od hlavy po päte a nakoniec šepol:

„Si tretia žena, ktorú som počul o tom za päť rokov.“

Chlad mi zarezol do žíl.

„Čo sa stalo s ostatnými?“

„Jedna zrušila svadbu a zmizla.“

„Druhá šla ďalej.“

„Posledná zmizla počas líbových, na medovú noc.“

Začala som sa vracať do auta, ticho ma obklopovalo dvadsať minút, potom som zavolala svojho snúbeného. Nepovedala som mu nič o liste, ani o obchode. Len som sa spýtala:

„Kde si bol predtým, než si ma stretol?“

Po dlhom tichu len: „Prečo sa pýtaš?“ A ja som vedela – to bola viac než náhoda. Ten list nebol náhoda. Ten šatník nebol náhoda. Zajtra mohol byť môj posledný deň.

ZOBUDILA SOM SA V TICHU.

V noci som nespala, cítila som, akoby sa niečo v mojom hrudníku ssalo. Vstala som z postele, vlasy mi boli rozcuchané, srdce búšilo po snívaní, ktoré som nevedela spomenúť, len studený pocit zostal. List ležal na nočnom stolíku, stlačený a pomačkaná.

„AK TI TOHOTO OBLEČENIA DÁ NIEKOĽKO, UŽ TO UROBIL.“

Držala som ho ako krehké sklo, nechcela som veriť, že môj snúbenec skrýva také hlboké tajomstvá. Šaty sa vrátili do svojej krabice – starý slonovinový balíček, ručne vyšívaný, s nádychom levandule. Myslela som, že to je starý parfém, ale možno to bola aj stará krv. Potrebovala som odpovede, ale nevedela som, ako sa ho spýtať.

Zohnala som auto v pyžame, vlasy zviazané, bez make-upu, len s hrôzou. Obchod bol len desať minút od hotela, zapadnutý medzi kaderníctvom a secondhandovým kníhkupectvom. Volal sa „Druhá Šanca“. Nevedela som, čo bolo na pokladničnom lístku, ale zatlačila som dvere.

Žiadny zvonček, žiadny zvuku. Iba prázdna miestnosť s prachom na dlažbe a rozbitým zrkadlom v pozadí. Ako keby tam bolo len štyri steny po roky. Vyšla som von a muž, ktorý zametá pri susednom obchode, sa pozrel:

„Hľadáte niečo?“

„Ten obchod s oblečením, bol tu pred dvoma dňami.“

Zamračil sa: „Ten obchod je zatvorený od roku 2019.“

Prehryzla som jazyk.

„Ste si istá?“

„Žijem nad tým, nikdy som ho nevidela otvorenú.“

Návrat do auta, ruky trasúce, myslel som: ak obchod neexistoval, kde som šaty získala? Kto vložil ten list?

Nešla som naspäť do hotela. Išla som k tety Alžbete, ktorá má pokoj v duši a už videla veľa. Vstúpila som s krabicou šiat, ona nepovedala ani slovo, len mi podala šálku čaju. Ukázam jej list.

„Niečo podobné sa mi stalo dávno.“

„Aká mena?“

„Morava. Tiež mala šaty z druhého trhu, ktorý nebol skutočný.“

„Čo jej bolo s manželom?“

„To isté, čo máte vy – nebezpečné.“

„Šaty… prekliate?“

Neodpovedala priamo, len vstala a povedala:

„Choďte domov, spáľte list, vyhoďte šaty.“

Následne, keď som večer vrátila krabicu, bola otvorená a na vrchu ležal ďalší list – iba päť slov:

„Zostáva ti sedem dní.“

Srdce mi skákalo.

DVADESEŤ MINÚT POČAS RÁNA, VLOŽILA SOM UMELE AŽ K VETU VÁŽENIEU.

„Zostáva ti sedem dní.“ Opakovala som si to pomaly. Šaty som požičala v malej skrytej prevádzke medzi dvoma starými domami – predajniť, ktorý už nejestvuje. Prsty sa mi trasili, keď som vzala ďalší list – usporiadanejší, odmeraný, ešte stále ťažký.

Sedem dní na čo? Svokrič? Ja neverím v kliatby, ale strach vie premeniť rozumnú myseľ na bludisko. Volala som na číslo na lístku, nikto neodpovedal, Morava bola mŕtva. Myslela som, že je to žart.

Skúšala som hľadať internetom „Druhá Šanca“, žiadny výpis, žiadny Facebook, žiadny recenzie – akoby ten obchod zmizol z povrchu Zeme.

Zavolala som najlepšej priateľke Kataríne.

„Znieš, akoby si videla ducha,“ povedala. „Stres z rozvodu? Možno sa ti to len vrylo do hlavy.“

Nemohla to vysvetliť, ale neodstránilo to listy.

Nocou som rozložila šaty na posteľ, prešla rukou po švách, potom po podvázku. Cítila som zase malý výčnelok pri lemovaní. Nožičkami zobúralam malé rezáky, otvorila som a vnútri našla plastový obal s čiernym sametovým vreckom. V ňom bol prsteň – strieborný, s gravírovanými iniciálami „DA“ (Dávid).

Zamračená Katarína sa spýtala:

„Dávid? To je tvoj snúbenec?“

„Áno, požičala som si šaty, on nič nevedel.“

Srdce mi zakleslo.

Nasledujúci deň som šla k Dávidovi, šaty v kufri, vrecko v ruke. Okná otvoril a oklamal.

„Čo máš?“

Ukázala som mu prsteň.

„Nevíš, odkiaľ je?“

Oči mu zablúdili, nakoniec povedal:

„To bolo moje, dávno pred tebou.“

„Prečo ho prišiel do šiat?“

„Môžem to vysvetliť, ale nie tu.“

Nečakala som. Zrazu som vybehla z domu a mobil mi vibroval – anonymná správa:

„Nenechaj si ten prsteň.“

NENECHALA SOM SA ZASTAVIŤ.

Jazda som zmenila smer, aj keď som nevedela, kam. Správa sa plazila po obrazovke ako šepot v tichu:

„Nenechaj si ten prsteň.“

Zavolala som Kataríne.

„Prosím, nepohybuj sa s ním.“

„Idem domov, nebudem spať.“

Dorazila som k nej, prepadla ma úzkosť. Rozbila som krabicu na gauči.

„Nevieš, čo je pod iniciálami?“

Použila sme baterku a pod písmená objavili drobný dátum: 07‑07‑2018.

Rýchlo som to zadala do Googlu – nič, len miestny blog z roku 2018, kde bola oznámená svadbačná udalosť: „Morava a Dávid Oluwaseun – skromná obrady v Košiciach.“

Meno Dávida zodpovedalo. Zrazu mi malo zmysel.

Následujúci deň som ho volala znova, tentoraz priamo:

„Tvoje celé meno je Dávid Oluwaseun, nie?“

Ticho.

„Zosobitelne si sa oženil s Moravou, však?“

Stále ticho.

„Čo sa stalo s ňou?“

„Neviem.“

„Prečo sa prsteň objavil v mojich šatách?“

„Nemôžem ti to povedať po telefóne.“

„Kto to urobil?“

„Možno niekto, kto chce ublížiť – buď tebe, alebo mne.“

Rozčúlená, ale nevzdala som sa. S Katarínou sme sa dohodli, že rovno poobzerieme šaty odborníkom na textílie.

Odborník, ktorý sa predstieral ako študent filmovej školy, hne, pozrel sa na šaty a povedal:

„Ruky sú ručne šité, koniec 80. rokov. Ten podvádzajúci šev je neskorší, pravdepodobne pridaný.“

„Čo tam bolo?“

Ukázal na oblasť: „Malý čierny vrecko, pravdepodobne ukryté.“

Pomaly som roztrhla švy a našla som vrecko s čiernym sametom, v ktorom ležal prsteň a pod ním ďalší drobný nápis: „DO.“ – iniciály Dávida.

Zamrzlo mi v chrbte, keď som si uvedomila, že sám Dávid podstrčil prsteň do mojich šiat.

Sústredila som sa, vrátila som sa k nemu, šaty v kufri, prsteň v ruke. Keď otvoril dvere, pozrel sa na mňa s nádejou:

„Konečne si tu.“

„Potrebujem ťa niečo spýtať.“

Ukázala som mu prsteň.

„Vieš čo je to?“

Jeho oči zasvietili.

„To nebola moja chyba.“

Odvážne odvrátil: „Nemal by si ho nájsť.“

Zavolal som ho: „Daj mi viac informácií.“

Zrazu na mojom displeji blikla ďalšia anonymná správa:

„Nechaj to, inak ťa dlhá noc zabije.“

NEMÁM KAMEŇA, NAČÍTAHRU.

Pozerala som sa do okna, koľajová čierna temnota obklopovala môj automobil. Zrazu seslal som správu na ňu:

„Prečo sa mi nechce nosiť ten prsteň?“

Zavolala som Kataríne, hovorila:

„Nehovorím s ním.“

„Musím ísť niekam.“

Šli sme k nej, ona ma držala na krku, hľadala prsteň pod iniciálmi a našla pod nimi takmer neviditeľný dátum: 07‑07‑2018.

Očividne, prečo to súvisí so svadbou Moravy a Dávida pred piatimi rokmi?

Zavolala som ho znovu, tentoraz hlasnejšie:

„Tvoje celé meno je Dávid Oluwaseun, že?“

Vytŕpal som ticho. Potom ho po novú, neviditeľne, vyzval:

„Prečo si nešlo povedať, že si už raz ženatý?“

Smutne prisahal: „Bolo to predtým, viac než ja…“

Nakoniec, keď som sa vrátila spoločne s Katarínou do kancelárie, napísala som na tabuli: „Kto napísal listy?“ a pod to: „Morava? Niečoj iný?“. V „Druhá Šanca“ už neboli šaty, ale len prázdny a chladný priestor.

Listka „Zostáva ti sedem dní“ som našla v Biblii, skrytú medzi stránkami.

NÁŠ PREDVCHOD K BOSÝM VÝRABOM

Na noc pred svadbý s mám namiesto kliatobného šiat nejaký jednoduchý smaragdovo-biely oblek, vnúKeď sa brána kostola pomaly otvárala, ja som zistila, že pravda, ktorú hľadala, bola skrytá v srdci, ktoré som nikdy neodhalila.

Rate article
Wyznaj Sekret
TOMA ZAPOŽIČANÉ SÚKNO NEVESTY… A NAŠLA SOM LIST VO PODŠÍVKE