To je dieťa Igora…
Tento podivný sen sa odohral v paneláku na Furdekovej ulici v Bratislave, na štvrtom poschodí, v byte s výhľadom na sivé stromy Petržalky. Bývala tam mladá pracujúca dôchodkyňa, osamelá žena menom Hedviga.
Jej dni plynuli ako voda v Dunaji, pokojne, takmer bez vĺn: dôchodok, práca, priateľky, návštevy u vnúčat v Nitre, občasné varenie pre starú mamu, ktorá žila na opačnom konci sídliska, v starom tehlovom dome bez výťahu.
Presne taký bol aj ten deň. Sobota, policajnosť v duši.
Ráno Hedviga zavolala mame, pýtala sa na zdravie, na tlak, na nové bolesti, ktoré prichádzali podľa lunárneho kalendára. Potom si vybrala starý sveter a zabalila do tašky pohánkovú kašu, čo ostala z večere.
A dnes… vlastne nič, len dobehnúť k mame, pohladkať jej psa Ferdu, vypočuť si príbehy o operáciách, čo už bola trikrát na tej istej sánke, tentoraz podľa slov susedky Gity, čo všetko vie z Dobrého zdravia.
Ty čo zasa vieš! Aké lekcie by si už len ty mohla dávať?! zvykla vravievať mama, hoci Hedviga strávila štyridsať rokov ako sestra na neurochirurgii v Ružinove.
V duchu si odfúkala, že na piaty poschod bez výťahu nevládze, ale na chleba a maslo ešte sily má. Obula sandále, namaľovala pery, lebo bola žena a tak si nepripadala stará. Do zrkadla prikývla sama sebe.
Treba kúpiť ražný chlieb a trochu smotanového masla…, premýšľala, keď v tom zazvonil domový zvonček. Domofón pípnutím oznamoval, že je návšteva možno pani Anička z dvora. No nie pred dverami stála mladá žena, zlatisté vlasy v cope, prúžkované tričko pod tmavou mikinou, rifle, batoh.
V tej chvíli sa čas rozcucol, na chvíľu Hedviga uvidela iba dieťa zabalené v hnedom deke v jej náručí. Mladá žena mala oči prižmúrené, jej sánka bola napnutá, rýchly krok a susnutý balíček a krátke:
Toto je pre vás!
Hedviga vzala dieťa, pery jej natreté, v ruke rúž. Potom už len ťažoba v pažiach a prekvapené pohľady… Dieťa, živé dieťa.
Keď zdvihla zrak, žena už mizla po schodoch.
Je to Igorovo dieťa, ja musím študovať… ozývalo sa úzkymi schodmi, kroky si vyklepávali vlastné noty o betón. Buchli dvere od vchodu.
A nič viac…
Hedviga zostala stáť, akoby jej niekto nalial mesiac do topánok. Chvíľu očakávala, že žena beží späť, že to celé bol omyl snov, že príde, ospravedlní sa, vezme späť balíček. Ale dvere boli tiché, čas tiedrž už iba kvapkal po dlažbe v predsieni.
Na zemi stála ešte ďalšia, cudzia taška. Nevidela ani, kedy ju tam položila tá neznáma.
A potom to na ňu padlo: Živé dieťa! Čo hovorila Igorovo? Naozaj povedala Igorovo?
Hedviga prešla do obývačky, posadila sa na gauč, dieťa v náručí. Jej syn sa volal Šimon, bol ženatý, žil s rodinou v Košiciach, na Igora si nevedela spomenúť. S manželom, Viktorom, ktorý už päť rokov odpočíval na cintoríne v Slávičom údolí, nikdy deti nemenovali na Igorov. Čo je toto za sen, kde prichádza cudzia matka a podáva cudzie dieťa medzi dvoje dvere?
Dieťa v deke sa pomrvilo. Otvorila prikrývku svetlý úpletový oblečok, drobné rúčky, cumlík v tvare žabky. Nemohlo mať viac než mesiac.
Ale malinké, ale pokladíček… zašepkala, kolísajúc ho ako v spomalenom filme. Dieťa zamlaskalo a zadriemalo späť do svojho vlastného sna.
Možno odpovede boli v cudzej taške. Otvorila ju: dve fľaštičky, konzerva umelého mlieka, balenie plienok, pár kúskov oblečenia.
Stále čakala, že niekto zaklope, že sa vráti, že sa dvere rozletia ako krídla sovy, no bunda na vešiaku len mlčky visela. Aj mejkap si dotiahla, očami hľadala ženu z ulice, ale nikde.
Dieťa sa prebralo, začalo pišťať. Hedviga stála nad ním rozmýšľavo. Nie je predsa jej, má vôbec právo ho prebaľovať, kŕmiť? Plná hlava otázok, no ruky spontánne zvliekli oblečok pod ním dievčatko.
Až vtedy si začala uvedomovať to strašné: Ona to dieťa prijala, darovala mu úkryt, zodpovednosť pripadala ako mokrý plášť.
Igor… Igor…
Žeby predsa Šimon? Mal rád zábavy, kedysi, ešte v Prešove, bol iný svet a iné dievčatá. Ale v Košiciach je šťastne ženatý, dve vnučky, žiadna z nich sa nevolá Igor.
Čo ak je to predsa jeho? V jej hlave sa úzkosť zmenila na bludisko.
Dieťatko prebaľovala, umývala ruky, varila mlieko pritom jej zazvonil mobil.
Kde si toľko? mama, už rozčúlená po druhý raz.
V obchode ešte nie, práve som doma.
Tak vieš čo, Hedka, kúp mi tie hrušky zo včera, tie s červeným líčekom, nech sú trocha mäkké, nech nie sú jak minule tie drevené.
Dobre, mama, donesieme.
Dieťa v rukách fučalo, Hedviga zmätene sledovala kuchynský pult, nevedela, či je deň, alebo len dlhá podivná noc.
Hneď sa zahryzla do vlastných pochybností: Ak je dieťa Šimonove, tak je to pohroma synova manželka by to neprežila a ona by bola vinná. Nerozmýšľala jasne, miešalo sa v nej všetko, jediná istota bola, že toto drobné dievčatko je hladné.
Kŕmila ju, hladkala po lícach, pripadalo jej, že to robí odjakživa. Keď spala, Hedviga vytiahla mobil a volala synovi mobil odpojený, syn v nedosiahnuteľných oblastiach. Aj nevesta Lucia s dcérou Lenou a vekom sa stratili v klbku diárov a poznámok.
Obvolala priateľku Vieru.
Vieš čo, Vika, neuveríš podstrčili mi dieťa…
Behni hľadať Igora v dome, či to nemá niekto z nájomníkov, veď má náš vchod samých Igorov, navrhla Viera.
Ja, Hedka, mám pocit, že všetko je možné, povzdychla si Viera.
Hedviga zhodila nohavice, obliekla si domáce šaty, v izbe sa usadila k dieťatku a zvažovala, čo ďalej. Do polnoci čítala rady na internete, spievala uspávanky zo Šariša, až zaspala sama.
Ráno prišiel telefonát od mamy:
No, čo? Prídeš?
Prídem. Hrušky vezmem, neboj.
S dieťaťom v šatke na krku, so staronovým pocitom materinstva, vyšla pred dom na trhy a potom na piaty bez výťahu, kde mama žasla:
To je čo za bábätko?
To je dieťa Nadinej vnučky, je u kaderníčky, na chvíľu mám malú pri sebe.
Ale meno vieš?
Zabudla som. To sa stáva.
Mama len pokrútila hlavou a obdivovala, ako malá chytí Hedvige prst. Žiadne stonanie, žiadne sťažnosti, žiadne lunárne kvílenie bolesti. Len tvár mlčky rozvitá do úžasu nad dieťaťom.
Cestou domov Hedviga vymýšľala dieťatku meno pre istotu, ak by bolo jej vlastné.
Správa od syna signál je späť! Volala:
Čo sa stalo? Myslíš, že by som ja…, nechápal syn, keď mu opisovala veľké dobrodružstvo.
Je to dieťa Igora, tak bola povedala. Premýšľala som, či náhodou…
Mami, nič podobné! To je omyl! Zavolaj na políciu! Hneď!
Ale Hedviga sa v hlave už rozhodla deň má iný poriadok, predsa len to ešte vydrží. Lucii aj Viki povedala, že všetko vybaví sama, len aby bola dievčatku nablízku.
Večer, keď mala konečne odvahu, išla za Viki:
Vieš, Vika, aký Igor? U nás na šiestej býva mladý programátor Igor, jeho môžeš skúsiť.
Išli, zazvonili. Otvorila stará pani, Igor prišiel v papučiach.
To je o tablete? pýta sa.
Nie, o dieťati, vysvetľuje Vika.
Igor vyvalil oči.
Žiadne dieťa nemám, krúti hlavou.
To len tak tu rozdávate v paneláku deti? neverí Vika.
Hedviga vysvetlí, Igor sa ponúkne na post na Facebooku, ale Hedviga len mávne rukou stačí, už je všetko jasné, a prepáčia susedovi, že ho vytrhli zo sveta vlastných snov.
V noci Hedviga znova objíma dieťa, spia v tichu malého bytu, až do zvonenia zvončeka, ktorý ich prebudí v skoré ráno. Pred dverami stojí mladá žena, tentoraz v šoku, s rozstrapatenými vlasmi, trasúc sa na kachliach ako vták.
Kde je moja dcéra? pýta sa zadychčane.
Je v posteli, spí, povie Hedviga a pustí ju dnu.
Žena vbehne do izby, padá na koberec a fatálne plače. Hedviga jej podá pohár vody, čaj, čokoládu. Dievča rozpráva útržky príbehu: volá sa Zuzana, dieťa je Ela. Tá láska, to vášnivé leto niekde medzi Trnavou a Piešťanmi, študentský vzťah, Igor, ktorý sľuboval, že mama pomôže…
No keď porodila, Igor sa stratil. Jeho matka bývala v paneláku vedľa, Zuzana si poplietla domy. Zostala na internáte, študuje na zdravotnej škole, žije medzi snami o bielych plášťoch a realitou ochladnutých objatí.
Otec ju zatrhol, nevlastná matka ju odohnala, len teta z Levíc jej sem-tam pošle dvadsiatku eur, ale dosť to nestačí. Musí skúšku zvládnuť a niekoho na chvíľu odovzdať dieťa, lenže omyl Hocijaký dom v Petržalke je široký jak moria.
Prepáčte… Ja som bola presvedčená, že ste ona. Vyzeráte podobne, účes, oči, želá si zabudnúť na všetko, ale zdá sa, že spomienky rastú v tejto snovej Bratislave ako tráva.
Vieš, čo hovorí moja mama? Najväčšia hlúposť je vzdať sa majstrovského diela a potom chcieť dokázať autorstvo! Zober si ju. Môžeš zostať aj na mesiac, povie Hedviga.
Zuzana kývne, zostane. Dočká sa, učí sa, behá po bytoch dnes už so všetkými vedomosťami a radami, čo nasala z odbornej školy a Hedvigina mama ju konečne počúva.
Sused Igor rád vidí, že jeho babka má doma krásnu ošetrovateľku, Ela sa usmieva. Jeseň ich zastihne spoločne v jednom dome, dvomi poschodiami vyššie Ela rastie, Zuzana zliepa svoj sen novým usporiadaným rukopisom.
A Hedviga? Tá už verí, že sny v Petržalke môžu byť takto zvláštne a krásne. Slnko vychádza, kým ona so zázračným dieťaťom raňajkuje po boku tých, čo v snoch zostávajú doma.



