Teraz mám 70. Som úplne sama. Pre svoju dcéru som príťaž a radšej na mňa zabúda.

Teraz mám sedemdesiat. Som úplne sama. Pre svoju dcéru som iba bremeno. Je vydatá dvadsať rokov a radšej na mňa ani nespomína.

“Dcerka, príď prosím večer. Vôbec sa už sama nezvládam…”
“Mama, mám práce až po krk! Kedy už prestaneš s tými svojimi ňafaniami?! Dobre, prídem…”

Rozplakala som sa, nie zo zlosti, ale z bolesti. Tolko rokov som obetovala pre svoju jedinú dcéru, žila som len pre ňu, vychovávala ju sama… A teraz takéto “poďakovanie”. Asi som ju príliš rozmaznávala.

Keď bola Zuzka jedenásť, po dlhej dobe som si dovolila hľadať šťastie – začala som chodiť s mužom. Dcéra vystrojila taký škandál, že som sa s ním v slzách musela rozísť, hoci som ho naozaj milovala. Ona si však vyhrala.

Teraz je mi sedemdesiat. A som sama. Žiadna podpora, žiadna účasť – ani fyzická, ani morálna, nieto ešte finančná. Moja dcéra je už dvadsať rokov vydatá. Žije si svoj život. Je pre ňu jednoduchšie na mňa zabudnúť.

Mám troch vnúčat. Ale takmer ich nevidím. Neviem prečo. Možno preto, že ich matka nepovažuje za potrebné so mnou udržiavať kontakt.

Ten deň som sa cítila obzvlášť zle. Zavolala som Zuzke:

“Dali mi injekcie na liečbu. Ty si sestra, urobila by si mi ich?”
“Čo, ty chceš, aby som k tebe chodila každý deň?! To je vtip?!”
“Zuzka, nedokážem sa dopraviť do nemocnice. Sneh, ľad – na ulici spadnem…”
“Tak máš aspoň peniaze, aby si mi zaplatila? Ja zadarmo cestovať nebudem!”
“Nemám…”
“Tak potom koniec, mama! Nájdi si niekoho iného!”

Potichu som zavesila. Ráno som vyšla z domu dve hodiny pred vyšetrením, aby som sa do nemocnice doplavila. Kráčala som po ceste, opierala sa o ploty a steny, plakala. Nie z bolesti, ale zo zúfalstva.

Pred nemocnicou ma oslovila žena:

“Počkajte, prejdete bez čakania. Prečo plačete? Bolí vás niečo?”
“Nie,” odpovedala som. “Nie je to od bolesti…”

Neodišla. Rozprávali sme sa. Prvýkrát po dlhej dobe som niekomu povedala všetko. Len preto, lebo už nemám s kým.

Volala sa Janka. Bydlela v susednom byte. Po vyšetrení ma donútila prísť k nej na čaj. Odvtedy sme začali byť v kontakte. Nie často, ale úprimne.

V deň mojich sedemdesiatin prišla Janka s tortou a sviečkami. Zuzka ani nezavolala. A Janka povedala:

“Ste taká podobná mojej mame… Je mi s vami teplo, chápete?”

Janka začala chodiť častejšie. Pomáhala mi v domácnosti, donášala potraviny, sprevádzala ma k lekárovi. Niekedy som ju navštívila – pili sme čaj, rozprávali sa, oslavovali sme spolu sviatky. Raz sme dokonca išli na dovolenku. Prvýkrát po mnohých rokoch som sa opäť cítila živá.

Dlho som premýšľala, ale nakoniec som sa rozhodla: svoj dvojizbový byt prevediem na Janku. Odporovala, vravela, že nič nechce. Ale ja som videla – stará sa o mňa nie pre výhody. Len tak, ľudsky. Lebo som sa jej stala ako matka.

Potom som sa prisťahovala k Janke – žiť sama bolo už príliš ťažké. Byt sme predali, aby Zuzku ani nenapadlo po mojej smrti sťažovať sa.

O dcére som nepočula viac ako rok. A potom, ako blesk z jasného neba – zazvonili. Na prahu stála Zuzka. Bez pozdravu začala kričať:

“Ako si to mohla urobiť?! Ako si mohla dať byt nejakej cudzej žene?! Zničila si mi celý život a teraz ma ešte aj oberáš o dedičstvo?!”

Vrieskala, obviňovala ma, želala mi smrť. A potom len Jankin manžel vstal, pristúpil ku dverám a povedal:

“Odídite. A nevráťte sa.”

Odvtedy sme sa nestretli.

Viete, čo je na tom najhoršie? Nie to, že ma vlastná dcéra opustila. Ale to, že ma to už ani nebolí. Lebo cudzia žena sa stala bližšou, než vlastná krv. Lebo sú ľudia, ktorí sa starajú nie preto, že musia, ale preto, že chcú.

A nech súdia. Nech šepkajú za chrbtom. Ja sa prvýkrát po dlhých rokoch cítim potrebná. Nie ako bremeno. Len ako človek.

Rate article
Wyznaj Sekret
Teraz mám 70. Som úplne sama. Pre svoju dcéru som príťaž a radšej na mňa zabúda.