Teraz sa dá žiť
Mária stála pri kraji hrobu a pozerala, ako spúšťajú rakvu do zeme.
Bolo chladno. November a vietor trhal smútočnú stuhu na vence, vzduch sa bolestne vkrádal pod kabát, cítila, ako jej ramena zľahka chvejú.
Vedľa vzlykala teta Zuzana vzdialená príbuzná, ktorú Mária videla len párkrát v živote.
Mama sa držala pevne, len jej prsty, ktoré zvierali Mariinu ruku, boli ľadovo studené.
Otec…
Mária sa dívala na rakvu a snažila sa pochopiť, čo cíti.
Nič.
Absolútna, zvonivá prázdnota vo vnútri. Ako v zamrznutom dome, kde už roky nefunguje kúrenie.
Bol to dobrý človek, ozvalo sa odzadu. Nech mu Pán Boh dopraje večný pokoj.
Mária mala chuť sa rozosmiať.
Dobrý?!
Ako to môžu vedieť?!
Videli ho na rodinných oslavách, triezveho, usmievavého, s harmonikou. Zlaté ruky, duša spoločnosti, veselej povahy.
A to bolo všetko.
Netušili, aký bol doma.
Mária privrela oči a spomienky jej okamžite premietli obraz: mala asi sedem rokov, zobudila sa uprostred noci na buchot. Otec sa tackal do chodby, ledva trafil dvere, cítila z neho alkohol a akúsi kyslosť. Mama ho ťahala do izby, on sa však vymykal, mával rukami, kričal: Nepovažuješ si ma! Mária zažmurkala a natiahla si paplón až po oči, aby nemusela nič vidieť ani počuť.
A ráno sedel otec v kuchyni s vinným výrazom, pil kyslú vodu a hovoril: Prepáč, dcéra, zas som neodolal. Už sa to nebude opakovať.
Opakovalo sa.
Vždy sa opakovalo.
Mária otvorila oči. Rakvu už zasypali, na kopček položili vence. Ľudia sa pomaly vyberali z cintorína. Mama jej jemne siahla na lakeť:
Poď, dcéra. Musíme ísť na kar…
Za karovným stolom sedela ako cudzia. Jedla, prikyvovala, prijímala sústrastné slová. A vo vnútri jej vírila jedna jediná myšlienka, z ktorej mala chuť nariekať:
Prečo nič necítim? Prečo ma to nebolí?
Večer, keď všetci odišli, zostala s mamou v kuchyni. Pili čaj, mlčali. Potom mama povedala:
Vieš, napadlo mi… Niečo zvláštne.
Mária zdvihla oči.
Myslela som, že už sa nemusíme báť. Že niekde nespadne, nezamrzne, nestratí sa. Že konečne môžeme… žiť.
Mária sa dívala na mamu a videla v jej očiach tú istú hrôzu, ktorú cítila sama. Hrôzu z toho, že vo vnútri nie je smútok, ale úľava.
Som zlá? zašepkala mama.
Mária si presadla k nej, objala ju.
Nie, mama. Nie sme zlé. Len sme už veľmi unavené.
Takto sedeli až do rána. Spomínali. Nie na to, ako pil, ale iné: ako vyrobil pre Máriu bábikový domček, ako ju učil jazdiť na bicykli, ako raz priniesol z trhu obrovský melón a jedli ho všetci traja, sedeli na podlahe, lebo sa nezmestil na stôl.
Bol rôzny. Aj to bola pravda.
Potom mama išla spať, Mária zostala sama. Vytiahla mobil, napísala správu mužovi: Som v poriadku. Zajtra prídem.
A zrazu si uvedomila, že po mnohých dňoch zase dýcha pokojne. Bez úzkosti. Bez strachu z ďalšieho telefonátu s zlými správami. Bez toho stályho, vyčerpávajúceho napätia.
Otec zomrel. A v ich živote nastal pokoj.
Vedela, že táto myšlienka sa ešte vráti. Že ju v noci niekoľkokrát zobudí pocit viny. Že teta Zuzana s ostatnými budú dlhé mesiace šepkať: Aká je tvrdá, ani neplakala.
Ale teraz, v tichom byte, kde už necítila zápach alkoholu a nezneli hádky, dovolila si chvíľu úprimnosti.
Prepáč, otec, povedala do prázdna. Mala som ťa rada, naozaj. Ale bola som už príliš unavená z nenávisti.
Ráno odišla.
Vo vlaku dlho pozerala do okna na sivú novembrovú krajinu a potom vytiahla zošit a zapísala odpoveď, ktorú si našla počas cesty v hlave:
Deti alkoholikov neplačú na pohreboch. Už vyplakali všetko v rokoch života s touto chorobou. Nie sú tvrdé. Len sa naučili prežiť.
Mária zatvorila zošit a po prvýkrát po dlhom čase sa usmiala.
Vlak ju niesol do ďalšieho života. Do života, kde sa už nemusí obzeraťKrajina za oknom sa menila, prikrývala ju hustá hmla, no Mária cítila, akoby sa v nej roztápal celý ten dávny mráz. Ťažoba, ktorá ju zvierala roky, sa pomaly uvoľňovala s každým kilometrom, s každým ďalším nádychom.
Niekde medzi dvoma dedinami zmizol posledný stisk v jej hrudi. Náhle si spomenula na to, ako v detstve pod jablonou hľadala prikrčené jablká. Dnes bol z nej dospelý človek a pred sebou mala znovu voľný priestranstvo, po ktorom mohla ísť, už bez strachu.
Pred stanicou sa zhlboka nadýchla, vystúpila, voňal studený vzduch, a Mária si uvedomila, že jej kroky už nevedú k minulosti, ale k nej samej. Opatrne, no s rozhodnosťou, kráčala v ústrety vlastnému dňu bez klamstiev, bez výčitiek, bez tiesne.
A v tej tichej radosti, ktorú u nej nik nevidel, rozkvitla nádej: teraz sa dá žiť.



