V malom mestečku Piešťany, kde sa západy slnka odrážajú v zrkadlovej hladine jazera a staré drevené domy udržujú teplo minulých čias, Zuzana Pavlovna sa vrátila z obchodu so ťažkými taškami plnými jedla. Kúpila aj obrovský melón, tešiac sa, ako sa jej syn poteší. Postavila tašky do chodby a započúvala sa. Z jeho izby počula tlmené hlasy, akoby sa tam niekto ticho rozprával. Jej srdce začalo búšiť rýchlejšie. Vošla a zamerala – jej syn hral s neznámym mužom drevenými figúrkami. Obaja boli ponorení do hry, usmievali sa a hovorili tak ticho, akoby sa báli vyrušiť tú zvláštnu chvíľu. Zuzana sa pozrela na hosťa a zhrozila sa.
“Čo len doma sedíš, Janko?” nadávala mu častokrát. “Takto si prežiješ celý život sám! Pozri sa na Miroslava, tvojho bývalého kamaráta. Vyštudoval autoopravára, má prácu, všetko mu vychádza. Oženil sa, mal syna, postavil si verandu. S manželkou sa síce rozviedli – nezhodli sa, stáva sa. Ale Miroslav sa nenechal odradiť: našiel si inú, s dieťaťom, potom mali spoločného. A syna z prvého manželstva zaráza k babke na leto. Všetci sú spokojní, dokonca aj bývalá – znovu sa vydala. A suseda teta Mária z toho šialí: tri vnúčatá, dom plný detského smiechu, život ide ďalej! Miroslav s novou ženou, Katarínou, to zvládajú a teta Mária pomáha. Všetci si našli svoje, len ty stále sedíš!”
“U nás ticho,” krútila hlavou Zuzana. “Do koho si taký, moja bieda? Keď nás už nebude, ostanú len tvoje drevené hračky! Vypni aspoň tú brúsku, keď s tebou hovorím!”
Janko vypol stroj, pozrel sa na ňu:
“Je to v poriadku, mami. Mám naliehavú objednávku.”
“Isteže, Janko,” vzdychla matka. “Nič sa nezmení. Už tridsaťdva rokov sedíš doma a budeš sedieť. Nedá sa ťa pohnúť. A ešte ti aj otec podľahá, len mlčí. Och, synak, tvoj otec je tichý, ale ty si ešte tichší!”
Zuzana vyšla z dielne, kde Janko pracoval.
Janko sotva dokončil deviatu triedu. Učil sa dobre, ale školu nemal rád – vždy mu vadilo, ako všetci kričia, behajú a nerušia ho v myslení. Po škole vyhlásil: “Ďalej sa učiť nejdem, mám svoje remeslo, to mi stačí.” Bol už dobrý stolár. Jeho otec celý život pracoval ako stolár v miestnej továrni a naučil to aj syna. Janko bol ešte väčší tichšiak než on. Miloval prácu s drevom v samote, stále o niečom premýšľal.
Matka sa trápila: čo ak je s ním niečo zle? Na zábavy nechodí, dievčatám nevenuje pozornosť, stále sám. “Sú hluční,” hovoril. “Je mi dobre tak.” Ale zarábal celkom dobre. V dielni stále niečo vyrábal: drevené hračky, nábytok. Stoličku, ktorú vyrobil, bola krása! Objednávky mál na pol roka dopredu, ľudia k nemu chodili z mesta. A matka sa stále trápila: už štvrtý desiatok a on stále sám! Neožení sa, deti nechce. Na priateľov sa pozeral – taký život sa mu nepáčil.
Teraz dostal naliehavú objednávku – pracovný stolík s nastaviteľnou stoličkou pre chlapca. Dohodol sa s zákazníkom po internete, prosili o čo najrýchlejšie dodanie. Janko sa snažil, aby bolo všetko dokonalé, pretože veril, že práca má prinášať radosť.
Za týždeň bol stolík hotový. Zákazník písal, že chlapec, pre ktorý je určený, má slabé zdravie a učí sa doma. Žiadali, aby Janko zásielku priviezol osobne a upravil ju podľa potrieb. Janko nechcel, radšej by poslal otca – nerád sa rozprával s cudzími.
Ale zákazník trval na tom, aby prišiel práve on, kvôli dieťaťu. Neostávalo mu nič iné, tak sa vybral s otcom do vzdialenej dediny. Priniesol stolíky, zaklopal. Otvorila žena. Janko nečakal – písal si s niekým menom Eva, myslel si, že je to muž. A tu stála žiena s takými presnými nákresmi!
“Dobrý deň, je tu Eva? Priniesol som objednávku,” povedal Janko.
“Dobrý deň, to som ja, prosím vás dnu,” odpovedala ticho, ustúpila, aby mohol vniesť stolík. Mal jemný hlas a teplý úsmev. “Choďte tam do izby, len prosím, nehovorte nahlas. Môj syn, Tomáš, sa bojí cudzích.”
Janko vošiel – chlapec sedel pri malom, nepríjemnom stolíku a skladal niečo z kostiek. Eva dodala:
“Nečudujte sa, Tomáš veľa nehovorí. Synak, poďme vyskúšať nový stolíček, ktorý ti strýko Janko vyrobil.”
Tomáš sa nechcel odpútať – Janko tomu rozumel, sám bol taký. Rýchlo zostavil stolíček, opatrne presunul kostky, posadil chlapca. Vyšli s Evou do chodby. Tomáš si sadol pohodlne, nohy si položil na podstavec a pokračoval v hre. Eva, všimnutím si Jankov pohľad, stručne vysvetlila:
“Manžel chodil za inou. Tomáš mal už tak problémy, a on ho ešte vystrašil, keď prišiel opitý. Lekári hovoria, že to časom prejde. Vyhodila som ho, žijeme sami. Peniaze som poslala, ďakujem.”
“Nech sa vám darí a chlapcovi lepšie,” povedal Janko. “Ak budete niečo potrebovať, napíšte. A vodu by som si mohol vypiť?” – v krku mu vyschlo.
Vypil pohár vody, zišiel k otcovi do auta a odišli domov.
Celý týždeň Janko pracoval na ďalšej objednávke, ale nič mu nevychádzalo. Stále myslel na chlapca. Odložil prácu, vzal zvyšky bukového a lipového dreva a do rána v dielni niečo vyrábal. Matka sa znepokojovala: “Už sa celMatka sa až takmer urazila, keď Janko na druhý deň znova odišiel sám autom, no keď sa vrátil s Evou a Tomášom a s tichým úsmevom povedal: “Budeme tu bývať spolu,” pochopila, že jej syn konečne našiel svoj pokoj.




