Volala som sa Alžbeta. Bydlím v malom mestečku na Orave, kde sa všetci dobre poznajú a noviny sa šíria rýchlejšie ako vietor. S manželom sme šťastne vydatí už dlhé roky a mali sme dve deti – syna a dcéru. Môj muž vždy dobre zarobil, tak som sa ja venovala len rodine – domácnosti, deťom, vytváraniu príjemného prostredia. To bolo moje poslanie a nikdy som nelutovala svoju voľbu.
Naše deti už dávno vyrastli a odleteli z hniezda. Dcera, Zuzana, sa vydala a teraz žije v Taliansku, užíva si slnko a nový život. Často spolu telefonujeme a viem, že je šťastná. Syn Patrik zostal bližšie – v susednom meste. Je ženatý a ja som vždy bola hrdá na to, ako si vybudoval život: pevná rodina, dobrá práca, rešpekt kolegov.
My s manželom sme už na dôchodku, ale žijeme v pohode. Nikdy sme deti nezaťažovali prosbami o pomoc a vždy sme chceli byť ich oporou. Keď nás teda Patrik pozval na oslavu 15. výročia manželstva s jeho ženou, tešila som sa. Bola to príležitosť byť spolu, radovať sa zo syna a jeho rodiny. Banket sa konal v luxusnej reštaurácii v centre mesta a ja som sa tešila na príjemný večer v rodinnom kruhu.
V reštaurácii sa zhromaždilo množstvo hostí: Patrikovi priatelia, kolegovia, príbuzní. Atmosféra bola ľahká a radostná. Hostia pripíjali, gratulovali oslavcom, delili sa o pekné slová. Potom nastala časť večera, keď sa začali spomínať vtipné historky z minulosti. Patrik so žiarivým úsmevom sa na mňa obrátil a požiadal ma, aby som povedala niečo veselé z jeho detstva. Dojala som sa: môj syn chcel, aby som povedala niečo osobné, niečo, čo nás spája.
Zamyslela som sa a spomenula som si, ako sa Patrik ako malý chlapec rád schovával do šatníka svojej sestry, navliekal si jej šatičky a s vážnou tvárou vyhlasoval, že je „princezná“. Tento príbeh nám vždy vynútil úsmev – taká milá detská hra. Povedala som ho s láskou a hostia sa srdečne zasmiali, niektorí dokonca súhlasne pokyvovali hlavami. Zdalo sa mi, že som večeru pridala o kúsok viac srdečnosti.
Lenže po pár minútach Patrik ku mne pristúpil a jeho tvár bola skreslená hnevom. „Mama, ako si to mohla urobiť? Vystavila si ma na posmech všetkým!“ zasyčal. Stratila som reč. Moje slová, povedané s láskou, sa pre neho zrazu stali ranou. Snažila som sa vysvetliť, že som nemala zlé úmysly, že to bol len nevinný príbeh, ale on len mávol rukou a odišiel. Celý večer sa mi vyhýbal a ja som cítila, ako mi srdce puká od bolesti a nepochopenia.
Ubehli dva týždne, ale rana v duši sa len prehlbila. Patrik nevolal, neodpovedal na správy. Keď som mu zavolala, hovor zrušil, ako keby som mu bola cudzia. V zúfalstve som sa rozhodla ísť k nemu domov, aby sme sa porozprávali a všetko si vyjasnili. Toto stretnutie mi však zlomilo srdce. „Nechcem ťa vidieť, mami,“ povedal chladne. „Zahanbila si ma pred priateľmi a kolegami. Ako sa do nich teraz mám pozerať?“ Jeho slová boli ako nôž. Snažila som sa ospravedlniť, vysvetliť, že som ho nechcela uraziť, ale on len zopakoval: „Prosím ťa, choď.“
Už dva mesiace spolu nehovoríme. Môj syn, ktorého som vychovala, milovala, chránila, sa odo mňa odvrátiMôj šál sa ešte neochladil, no dúfam, že jednoho dňa mu bude ľúto a odpusť mi tú chvíľu neporozumenia.




