Môj syn ku mne prichádza potajme, aby nevyrušil manželku… A ja som mu raz dala všetko…
Vychovala som ho sama. Osud tak chcel – muž, od ktorého som otehotnela, nechcel ani záväzky, ani zodpovednosť. Keď sa Miško narodil, jeho otec postupne zmizol – najprv zostával dlho vonku, potom chodil na „pivo s kamošmi“, až raz sa už nevrátil. A tak som ostala sama s bábätkom v náručí a prázdnotou v srdci, ktorú som musela zahojit nie plačom, ale pracou.
Pomohli mi rodičia. Bez nich by som to nezvládla. Otec nosil uhlie, zložil nám pec, mama varila polievky, kolísala kočík, vysedávali sme s ním po nociach, keď som už nemohla. Prežili sme. Pracovala som v krajčírskej dielni, brala si príležitostné práce, šila doma. Všetko len pre neho – aby mal čo chcel, aby necítil, že mu niečo chýba.
Miško vyrastal ako dobrý chlapec – láskavý, poslušný, usmiatevý. Keď nastal čas naruku, noci som preplakala, strachovala som sa, že stratím s ním kontakt. Ale vďaka známostiam ho poslali do jednotky blízko nášho mesta. Chodila som za ním každý týždeň, a keď to išlo, veliteľ ho občas pustil domov. Domov – ku mne, pod moju strechu.
Keď skončil službu, šiel na výšku. A tu sa všetko zmenilo. Stretol dievčinu menom Zuzana. Prvýkrát som ju videla na nejakých sviatkoch – výrazná, vysoká, pohľad skúmavý, držala sa, akoby vedela všetko o všetkých. Miško pri nej žiaril ako chlapec. A ona sa usmievala tak, ako sa usmievajú cudzím, nie blízkym.
Už pri prvom stretnutí som cítila, že ma v jeho živote nechce. Ani mňa, ani moju mamu, ktorá vnuka zbožňovala. Zuzana nepočúvala, keď som sa snažila vysvetliť, že s ňou nesúperím. Ja som jeho matka. Ona jeho žena. To sú dve rôzne veci. Ale ona to brala ako súťaž. A vyhrala.
Pred svadbou som urobila veľkú vec – dala som im svoj byt. Žili sme v dvojizbáku v paneláku v Žiline. Nie palác, ale náš, vybudovaný s láskou. Presťahovala som sa k mame, lebo Miško povedal: “Mami, takto to bude lepšie.” Verila som mu. Myslela som, že nás to zblízka.
Najprv bola vďačnosť. Potom pršiel rekonštrukcia. Zuzana vyhodila všetok nábytok, zmenila tapety, vymieňala svietidlá. Nič, čo by pripomínalo, že tu žila jeho matka. Mlčala som – veď mladí majú svoj život, svoje pravidlá. Aj keď to bolelo.
O rok neskôr sa narodila Evička. Moja prvá vnučka. Bola som šťastná. Pamätám si, ako som im doniesla darčeky – deky, čižmičky, mašličky… Ale Zuzana to prijímala ako samozrejmosť, s nasilným úsmevom, akoby mi robila láskavosť, že ma vôbec pustila cez prah. Najprv nás s mamou púšťala podľa rozvrhu – raz za týždeň na hodinu. Potom raz vyhlásila:
“U vás sú mačky, máte na sebe srsť. Evička by mohla mať alergiu. Nepustíme vás. Prepáčte.”
Áno, mama mala dve mačky. Staré, mierumilovné, nikdy neboli vonku. Áno, srsť mohla byť na oblečení, ale my sme všetko prali, žehlili, striekali – aj tak sme dostali “nie”. Vnučku sme mohli vidieť len vonku, v kočíku. A ten Zuzana nedovolila ani tlačiť, držala ho pevne, s tým istým skúmavým pohľadom.
Miška teraz takmer nevidíme. Príde potichu – na hodinu, na dvadsať minút, medzi pracou. Pozerá na hodinky, nervózny. Raz som sa ho opýtala:
“Mišo, prečo to robíš? Si dospelý muž, čo sa to deje?”
Usmial sa, umelo, a povedal:
“Mami, Zuzanka ešte dojí, nemôže sa stresovať. Čo ak stratí mlieko… Nechcem hádky. Je to v poriadku.”
Vedela som, že si to vymýšľa. Za pol roka bude Evička jesť normálne. A nájde sa nový dôvod, prečo nás nevidieť. Je mi cudzí. Akoby som ho nevychovala. Akoby som ja nesedela po nociach, keď mal horúčku. Nebehala k nemu do kasární s balíčkami, keď šliapal v topánkach po cvičáku.
Teraz žije v strachu. Bojí sa, že manželka bude nahnevaná. Že povie niečo zle. Nie je už mužom, ale chlapcom, ktorý sa bojí prebudiť spiacu tigricu.
Mlčím. Neprihováram sa. Ale srdce mi puká. Lebo viem, že všetko, čo som mu dala – lásku, domov, silu, zdravie – teraz nemá váhu. Lebo vedľa neho stojí žena, ktorá nerešpektuje ani jeho minulosť, ani jeho korene.
Neprajem si vďaku. Netúžim po darčekoch. Chcela som len vidieť, že je šťastný. A teraz vidím, ako sa bojí. A v tom je tá najhoršia bolesť pre matku.




