Svokra v našom byte

Sekera v našom dome

Ani neviem, ako je to možné, ale ocitla som sa v situácii, z ktorej mi vstávajú vlasy na hlave. Môj manžel, Martin, vážne uvažuje, že jeho mama, Alžbeta Štefanová, sa k nám presťahuje do nášho nového bytu v Bratislave. Do toho bytu, o ktorom sme snívali od 17 rokov, na ktorý sme roky šetrili, zobrali hypotéku a zariaďovali každý kútik! A ja absolútne nechcem, aby s nami žila. Teraz stojím pred voľbou: buď si budem trvať na svojom a riskujem hádku s Martinom, alebo zhltnem hnevu a zmeníme náš sen na komunálu. Úprimne, som zmätená, ale už nemôžem mlčať.

S Martinom sme začali chodiť, keď sme mali sedemnásť. Vtedy sme boli len zamilovaní tínedžeri, ktorí snívali o budúcnosti: vlastný byt, útulný domov, kde budeme len my a možno raz naše deti. Predstavovali sme si, ako budeme vyberať tapety, staviať gauč, piť kávu na balkóne. Tieto sny nás držali pokope, keď sme študovali, robili, šetrili na všetkom, aby sme mali prvý vklad. A po rokoch sme konečne kúpili byt v Bratislave – malý, ale náš. Dodnes si pamätám, ako sme s Martinom prvýkrát vošli dnu: prázdne izby, vôňa čerstvej farby a pocit, že toto je začiatok nového života. Zariaďovali sme ho s láskou: ja som vyberala záclony, Martin skladal nábytok, dokonca sme sa hádali, akej farby bude koberec. Bolo to naše hniezdo, náš malý svet.

A potom, pred mesiacom, Martin zrazu povedal: “Katka, myslím, že by sme mali vziať mamu k nám.” Najprv som si myslela, že žartuje. Alžbeta Štefanová žije v malej dedinke dve hodiny cesty. Má svoj dom, záhradu, susedky, s ktorými pije čaj. Prečo by sa sťahovala k nám? Ale Martin to myslel vážne. “Starnie,” vravel, “jej je ťažko sama. A my máme byt, tak nech býva s nami.” Ostala som ako oparená. Náš byt sú dve izby, jedna je naša s Martinom, druhá zatiaľ prázdna, ale plánovali sme tam detskú izbu alebo pracovňu. A teraz tam má bývať svokra?

Snažila som sa mu vysvetliť, že to nie je dobrý nápad. Po prvé, Alžbeta Štefanová je žena s charakterom. Má rada, aby všetko bolo po jej, a neváha mi povedať, ako variť, upratovať, či dokonca obliekať sa. Keď príde na návštevu, po dni sa cítim ako hosť vo vlastnom dome. Presúva moje hrnice, kritizuje môj guláš a učí ma, ako správne prať Martinove košele. A teraz si predstavte, že bude žiť s nami každý deň! Zbláznim sa. Po druhé, my s Martinom sme konečne mali svoje územie, kde môžeme byť sami sebou. Sme mladí, chceme slobodu, spontánne večery, ticho. A s Alžbetou Štefanovou to nebude – ona aj televízor počúva na plné gule.

Ale Martin ma, zdá sa, nepočuje. “Katka, to je moja mama,” hovorí. “Nemôžeme ju nechať samu.” Nehovorím, že sa o rodičov nemáme starať. Ale prečo to má byť na úkor nášho priestoru? Navrhla som iné možnosti: chodiť za ňou častejšie, pomôcť s opravami, najať pomocníčku. Ale Martin zostal neoblomný: “Bude s nami, bodka.” Dokonca som sa spýtala: “A opýtal si sa ma, či to chcem?” Len pokrčil plecami: “Myslel som, že pochopíš.” Pochopím? A kto pochopí mňa?

Zavolala som kamarátke, aby som sa vyrozprávala. Vypočula ma a povedala: “Katka, ak ustúpiš, budeš to ľutovať celý život. Je to váš dom, máš právo rozhodovať.” A má pravdu. Nie som proti Alžbete Štefanovej, ale nechcem s ňou žiť pod jednou strechou. Viem, ako to dopadne: bude sa miešať do všetkého, od výchovy detí po to, ako ukladám potraviny do chladničky. A Martin namiesto toho, aby ma podporil, bude hovoriť: “No vydrž, je to mama.” Už teraz vidím, ako sa náš sen o šťastnom dome mení na nekonečné hádky a napätie.

Včera som sa odhodlala k vážnemu rozhovoru. Sadla som si s Martinom a povedala: “Maro, mám ťa rada, ale nie som pripravená na to, aby tvoja mama žila s nami. Toto je náš dom, staval”Možno máme nájsť spôsob, ako by sme jej pomohli, ale nezničiť pritom to, čo sme si vyžili.”

Rate article
Wyznaj Sekret
Svokra v našom byte