Dnes som si zapísala všetko, čo sa stalo. Môj syn Ján mal prísť s nehýskou. Od rána som krúžila po kuchyni, pripravovala svátečný stôl, všetko do detailu. Zuzana sa mi hneď zapáčila – milá, skromná, vychovaná. Pozdravili sme sa, sadli sme si, rozprávali. Ale po večeri išiel Ján odprevadiť nevestu a vrátil sa zničený.
„Synku, čo sa stalo?“ znepokojila som sa.
„Koniec, mami. Sobáš nebude. Zuzana so mnou končí,“ odpovedal unavene.
„Ako to končí? Prečo?“
„Kvôli tebe, mami…“
Ztuhla som. Či to naozaj bola pravda?
Neskôr som, sotva zdržujúc slzy, volala kamarátke Martine:
„Marti, príď… Neviem, ako ďalej. Vadím vlastnému synovi, možno by bolo lepšie, keby som ani neexistovala.“
„Nechaj tie hlúposti!“ prerezala Martina. „Čakaj, už idem.“
S Jánom sme žili len my dvaja v malom prenajatom byte. Nemali sme vlastné bývanie, ani príbuzných, ktorí by pomohli. Syn rástol pred očami, študoval, dostal sa na vysokú, a ja som robila dve práce, aby sme vyžili. Žili sme ťažko, ale spolu. Jediné, čo ma trápilo – Ján dlho nemal vážny vzťah. A ja som tak chcela vnúčatá…
Keď sa v jeho živote objavila Zuzana, naplnilo ma to nádejou. A po pol roku oznámil – podali prihlášku na obecný úrad.
Pripravovala som sa na ich návštevu ako na sviatok. Zuzana sa mi naozaj páčila. Ale počas večere sa zrazu opýtala:
„A vy, pani Alžbeta, tu zostanete dlho?“
„Ako to myslíte? Tu bývam.“
„V tomto byte?…“ prekvapilo ju.
„Ano. S Jánom.“
„Rozumiem… Prepáčte, ja som to nevedela.“
Rozhovor pokračoval, ale v jej správaní sa niečo zmenilo. Na druhý deň odmietla stretnutie a potom úplne zrušila sobáš. Dôvod? Nechce žiť s jeho matkou.
„Som pre nich bremeno, Martina!“ vzlykala som. „A pritom by som len pomáhala – s domácnosťou, s dieťaťom… Veď je tehotná!“
„Počúvaj,“ povedala kamarátka pevne. „Syn si musí vybudovať vlastný život. Ty si to sama zažila. Je to muž, má byť hlavou rodiny, nie žiť s matkou až do smrti.“
„Ale sama som to nezvládla. Nemám poriadnu penziu, ani prácu…“
„Tak to zvládneš. Všetci to zvládajú. Ty tiež. Hlavné je – nebrániť im v šťastí. Ak chceš, budeš mať vnúča, porozumenie a vďaku syna. Ak nie, stratíš všetko.“
Rozhodla som sa. Na druhý deň sme s Martinou navštívili Zuzanu.
„Ďakujem, že ste prišli,“ povedala po dlhom rozhovore. „Ja by som sa neodvážila. Ale… Ďakujem. A pamätajte – nikdy vás neopustíme. Ak budete potrebovať, pomôžeme.“
„My?…“ prekvapilo ma.
„Áno. Zostávam s Jánom. Milujem ho. Ale budeme žiť sami. Ďakujem, že ste to pochopili.“
Sobáš sa nakoniec konal. Ján sa odsťahoval k Zuzane. A keď sa im narodil syn, Zuzana navrhla, aby som u nich bývala – potrebovala pomoc.
Teraz sa starám o vnúča, varím dobré večere. Raz ku mne Zuzana prišla a povedala:
„Ďakujem vám, mami… Neviem si predstaviť, ako by sme to bez vás zvládli.“




