Sviečka vo vetre

**SVECA VO VETRE**

Dnes som opäť prežila jednu z tých operácií, kde ide o život. Juraj Michalovič Vranovský, starší muž so slabým srdcom, prekonal narkózu. Teraz už len čakáme, či to zvládne.

Noc som nespala. Ležala som na úzkom lôžku v ordinácii a pozerala sa na popraskaný strop. Biela omietka ma vtiahla do seba, do spomienok, ktoré som tak dlho ukrývala.

Zavrela som oči a vrátila sa v čase. Bolo mi devätnásť, stála som pred polorozpadnutým dreveným kostolíkom s čiernymi stopami po ohni a mlčanlivým zvonom.

Vtedy ma po škole poslali do odľahlej dediny. Tam som prvýkrát zažila ticho, mrazivé zimy a ľudskú ľahostajnosť.

Do kostola som vošla znenazdania. Vnútri smrdelo prachom, chladom a voskom. Zapálila som sviečku, dúfajúc, že tu možno nájdem aspoň trochu tepla.

„Niečo vás ťaží, sestrička?“ ozval sa za mnou hlas.

Bol to mladý kňaz, otec Ján.

„Len som sa prišla pomodliť,“ uškrnula som.

Odvtedy som chodila častejšie. Rozhovory s ním boli tiché a hlboké. Cítila som, že chápe, čo cítim.

Jedného dňa som sa mu zdôverila: „Dnes má otec výročie. Bol vojak. Zahynul v roku 1919 v Košiciach…“

Netušila som, že to bude moja záhuba.

V ten večer mi razili dvere. Vybehla som v župane, otvorila – a všetko sa zrútilo.

Výsluch, nadávky, krik. Otec Ján bol udavač. Označil ma za „protistátnu živly“.

Vo väzbe ma najprv len vyslúžili. Výsluch viedol neveľký, lysý muž s unavenými očami.

„Sadni si. Volám sa Miloš Jozefovič Kováč. Neboj sa,“ povedal ticho. „Nie všetci sme tu zvieratá. Aj keď časy sú také… človek je ako sviečka vo vetre. Stačí náraz a zhasne.“

Nebil ma. Pozeral sa so súcitom.

„Nedokážem ťa oslobodiť, Alena. Ale do lágru ťa tiež nepošlem. Skúsim získať vyhnanstvo. A modli sa, aby sa nikto ďalší o tvoj prípad nezaujímal.“

Tak som sa ocitla v Malej Bystrici.

Cesta tam bola jedna – dlhá, rovná ako šíp. Zima bola krutá.

Nikto ma nechcel prijať. Vyhnancov sa báli. Klopala som na každé dvere, no odpoveďou bolo vždy „Nie!“ alebo ticho.

„Ľudí nájdeš aj tu,“ spomínala som Kováčove slová.

Otvorené dvere boli len jedny. Mladá vdova, Mária.

„Vojdi dnu. Len sa chovaj slušne.“

Tak som u nej zostala. Pracovala som na poli, liečila som ľudí, starala sa o deti a zvieratá. Postupne mi začali dôverovať.

Prešli dva roky. Každé dva týždne som sa hlásila na okresnom úrade. Šéf okresu, Peter Ivanovič Horňák, ma vždy bez slova odbyl podpisom v knihách.

Na tretí rok sa všetko zmenilo.

Bol večer. Metelica.

Pred Máriiným domom zastavili sane. Vbehol Horňák, celý zasnežený.

„Moja dcéra umiera. Pomôž.“

Zhrabala som veci a vyrazili sme.

Na posteli ležalo sedemročné dievčatko. Šedivá tvár, zapadlé líca, sotva počutný dych. V kúte stála lekárka z okresnej nemocnice.

„Záškrt,“ odsekla.

„Máte skalpel?“

„Priveziem. Za päť hodín.“

„Za päť hodín bude neskoro,“ odvetila som. „Potrebujem nôž, sviečku a lieh.“

Horňák ako šialený nosil všetko, čo som žiadala. Ošetrila som nôž, vrazila ho dievčatku do hrdla – vred praskol.

Celú tvár zaplavil hnis a krv. Matka sa na mňa vrhla – mlátila ma, kričala. Horňák ju odtiahol.

Noc som strávila pri posteli. Rano dievčatko začalo normálne dýchať. Do dňa sa už hralo.

Pred odchodom ma matka zastavila.

„Prepáč. Myslela som si… ale ty si ju zachránila. Vezmi si toto,“ podala mi tašku s jedlom, dekou a vyšitými oblečeniami.

Horňák odvtedy často chodil. Nosil jedlo. Už nežiadal podpisy. Bolo vidieť, že nie je taký chladný – len ho život skrútil.

Za rok a pol som sa vrátila do mesta. Dokončila som dizertáciu, vydala som sa, porodila dve deti.

Ubehlo veľa rokov.

Jedného dňa som sa pri prechádzke ocitla pri tom istom kostole. Všetko bolo inak – čisté, upravené, svetlé.

Vošla som. Prázdno. Mníška zametala.

„Môžem vidieť otca Jána?“

„Už nie je medzi nami. Zomrel. Automobilová nehoda. Pred šiestimi rokmi.“

Pozrela som sa na mladého kňaza.

„Vy ste jedna z tých, ktoré udal?“ spýtal sa.

Prikyvla som.

„Boh nezabúda na zlo páchané v Jeho dome,“ šepol.

Zapálila som sviečku – za otca, za svoju mladosť, za všetku bolesť.

Raz sa ku mne objednal starší muž.

„Rak žalúdka. Slabé srdce,“ čítala som diagnózu. „Meno: Juraj Vranovský.“

Pozrela som hore – a zamrzla. Bol to on. Ten istý vyšetrovateľ.

„Alena?“ spoznal ma. „To nie je možné…“

Rozprávali sme sa dlho. Povedal, že ho po roku udali. Sám si odsedel päť rokov.

„Čo poviete, doktorka?“

„Šanca je malá, Juraj Michalovič. Ale skúsime to.“

V noci som ležala bez spánku. Zavolala som na oddelenie.

„Ako je Vranovský?“

„Spí. Stabilný,“ odpovedala sestra.

Vyšla som na balkón. Jún. Ružové nebo. Miznúce hviezdy.

A v tú chvíľu som cítila – jeho sviečka ešte horela. A možno bude horeť ešte dlho…

Rate article
Wyznaj Sekret
Sviečka vo vetre