**Svetlo v Tme**
**Kapitola 1: Rozchod**
“Vypadni odtiaľto, nevďačná!” kričala jej matka na Vieru, zatiaľčo ju tlačila k dverám.
Viera sa takmer prevrátila, snažiac sa udržať rovnováhu. Matka sa na ňu pozerala s nenávisťou, ktorá boliacejšie než slová.
“Nevracaj sa! Nechcem ťa už nikdy vidieť! Ty…!” zahrmela ešte predtým, než zabuchla dvere.
Viera ostala stáť na prahu, ako by ju niekto prikoval. Cítila, ako sa jej srdce trhá na kusy.
“Mami, prosím, prisahám, že ja som ne… on…” snažila sa vysvetliť, ale už nebol nikto, kto by ju počúval.
Jej otčim, opitý a odporný, sa ju pokúsil zneužť. Keď to Viera povedala matke, tá jej neverila. Podľa nej len chcela narušiť jej nový vzťah, zničiť všetko. Preto ju bez rozmýšľania vyhodila.
**Kapitola 2: Blúdenie**
Osamelá blúdila po kamenistých uličkách malého baníckeho mestečka, žobrala o kúsok chleba. Chladný vzduch jej rezal do pokožky a hlad ju oslaboval. Muži sa na ňu pozerali pohľadmi, ktoré ju cítili špinavou – najmä tí, ktorí boli sami alebo v skupinách opilcov. Vedela, že tí sú najhorší.
Hodiny sa vliekli a hlad sa stal nesnesiteľným spoločníkom. Cítila sa neviditeľná, ako keby na ňu svet zabudol. Ako sa blížil Dušičkový čas, myslela na svojho otca. Spomínala, ako za jeho života domov vždy privital vône chryzantém a sviečok. Tento rok by matka nič také nespravila, to vedela.
**Kapitola 3: Oltár**
Z mála vecí, ktoré si stihla zobrať, keď ju vyhodili – vrátane fotky otca – sa rozhodla vytvoriť vlastný oltár. S kvetmi, ktoré nazbierala po ceste, a trochou jedla, ktoré vyžobrala – suchý chlieb a zvädnuté ovocie – postavila malú spomienku v tieni starého stromu. Pokľakla pred fotkou otca a so zlomeným srdcom prepukla do plaču.
“Ocko, ak ma naozaj miluješ, príď po mňa… Zober ma so sebou,” šepkala s chvením v hlase. “Už tu nechcem byť.”
Vietor jemno pohrával s jej vlasmi, akoby ju neviditeľná ruka hladila. Vyčerpaná zaspala pri oltári.
**Kapitola 4: Zjavenie**
Za úsvitu sa prebudila. Hlad neprestal, a tak aj keď jedlo už nemalo chuť, nemohla ho odmietnuť. Zjedla zvyšky zo spomienky a znova sa vydala do ulíc, hľadajúc medzi odpadkami aspoň niečo.
Vtom zbadala matku – bežala k nej s plačom. Ešte než stihla zareagovať, objala ju zo všetkých síl.
“Odpusť mi, dievča, prosím, odpusť,” vzlykala matka. “Neverila som ti… ale včera večer som to videla.”
Viera na ňu pozerala, stále nedôverčivá. Nevedela, či chce počúvať, ale matka pokračovala s rozbitým hlasom.
“Nehala som ho opitého, ako vždy… a išla som spať. Potom som počula krik… Zbehla som dolu a videla som ho… vznášať sa vo vzduchu, narážať do stien. Bolo to, ako by ho niekto hádzal! Krical: ‘Prosím, nezabíjaj ma! Priznávam, chcel som Vieru!’ A potom… spadol na zem. Bol mŕtvy, dievča. Mŕtvy!” vzlykala. “A potom som počula hlas… nie z tohto sveta. Povedal: ‘Vybehni z domu a nájdi svoju dcéru, alebo prísahám, že budúci rok sa vrátim a potiahnem ťa do pekla.'”
Vieru prebehol mráz, ale hnev vyprchal, keď videla matku takú zraniteľnú, takú zničenú. Objali sa. V tom okamihu sa rozhodla, že jej odpustí, že to skúsia znova.
**Kapitola 5: Návrat domov**
Prv ako vošli do domu, Viera pozrela na zamračené nebo, so slzou tečúcou po tvári.
“Ďakujem, ocko,” pošepkala. “Vedela som, že prídeš.”
Vnútri bol vzduch ťažký. Tieň otčima akoby stále visel v kútoch. Viera cítila chvenie, ale snažila sa ho ignorovať. Matka sľúbila, že ho už nikdy nepripustí späť.
“Porozprávam sa s ním,” povedala matka rozhodne. “Nedovolím, aby ti ublížil.”
Viera prikývla, hoci ju strach prenikal. Vedela, že matka bola predtým slabá, ale tentokrát vyzerala odhodlane.
**Kapitola 6: Konfrontácia**
Tú noc sa matka pripravila na rozhovor s otčimom. Viera ju pozorovala z diaľky, s bušiacim srdcom. Rozhovor bol napätý, a aj keď nerozumela všetkému, slová, ktoré počula, stačili.
“Už nikdy sa nedotkneš mojej dcéry!” kričala matka. “Ak neodídeš, zavolám políciu.”
Viera cítila úľavu, no aj úzkosť. Bolo to naozaj všetko? Naozaj by matka dodržala sľub?
Po chvíli sa matka vrátila, otrasená, ale pevná.
“Je mimo nášho života, Viera. Už sa nevrátí,” povedala a pevne ju objala.
**Kapitola 7: Spoločné hojenie**
Dni plynuli a hoci bola rana stále otvorená, Viera s matkou začali budovať vzťah znova. Spoločne pripravili oltár na Dušičky, ozdobili ho kvetmi a spomienkami.
Viera si uvedomila, že medzi nimi stále existuje láska. Matka urobila chyby, ale aj za ňu bojovala.
“Urobíme to spolu,” povedala matka, pokladajúc kvety. “Aby tvoj otec bol stále s nami.”
Viera sa usmiala – po prvý raz za dlhý čas cítila nádej.
**Kapitola 8: Nové tradície**
Prišli Dušičky a mestečko ožilo. Viera s matkou sa pripojili k oslavám, rozprávali sa o otcovi, spomínali dobré chvíle.
Smiech sa miešal so slzami a Viera sa cítila silnejšia. Vedela, že otec bude vždy s nimi, bude ich viesť v novom živote.
**Kapitola 9: Žiarivá bud




