Svadba sa nekoná

Svadba nebude

Ľubica vbehla do izby a okamžite schladla na prahu. V svadobných šatách tam stála Renáta a vyzerala božsky. Šaty zdôrazňovali jej postavu ako reklama na slovenske syry, v očiach jej svietil taký kľud, že by sa až aj babka na omši prežehnala. Ľubica neudržala nadšenie:

Preboha, ty normálne žiariš! vyhŕkla a civela na Renátu tak, že by sa jej bábka hádam aj urazila. Tak ti držím palce! Konečne si prevrátila ďalšiu stranu v životopise a otvorila srdce niekomu inému, zabudla na Milana! Si frajerka!

Renáta sa len ledva uškrnula, úsmev jej zmizol rýchlejšie než posledná fazuľa v bryndzových haluškách. Rýchlo sa pustila do rozopínania šiat, oči upierala niekde do kvetinovej tapety.

To radšej zvesím, zamumlala, horlivo bojovať s drobnými gombíkmi na boku. Do svadby ešte dva týždne. Ak sa so šatami čokoľvek stane, také isté už len tak v Martine nenájdem.

Ľubica si zhrýzla peru. Okamžite preľaknutá, že povedala hlúposť. Prečo spomínať Milana? Teraz, keď Renáta našla poriadneho chlapa, nepotrebuje sa hrabať v minulosti! Milan si nezaslúžil ani kvapku slzy po tom všetkom, čo povyvádzal!

Renáta ho kedysi považovala za toho toho PRAVÉHO. Verila, že spolu budú do dôchodku aspoň na jednom spoločnom dôchodkovom pripoistení. Lenže to šlo celé dole Dunajom. Najprv sa začal vyhýbať spoločným stretnutiam, potom kritizoval jej výber topánok, kamarátok i snov a presvedčil ju, aby pustila kariérny rast a odmietla stáž v Prahe. Nakoniec dokonca dotlačil aj do toho, že zavesila celú prácu. Nuž, aký chlap, taký tlak.

Renátina rodina len žasla, čo to s ňou je. Videli, ako sa mení, ako sa zo živého dievčaťa stáva polohahaňajúci tieň a nič s tým nezmohli. Každý pokus o diskusiu skončil hádkou, lebo Milan jej šikovne našepkával, že rodina ho nemá rada, že jej závidia ich ideálnu lásku. Ona sa prestala s rodičmi fakticky rozprávať.

Potom Milan zmizol. Prosto odišiel žiadny list, žiadne prepáč, bejby, na stole ani biela vlna. Iba hlboká manažérska rana a aby toho nebolo dosť dieťa, ktoré Renáta napriek všetkému odlučeniu chcela vychovať.

A teraz, keď jej pod rukami zmizli šaty rýchlejšie ako výplata v Tescu, Ľubicu zavalila vina. Chcela sa len tešiť s kamoškou, vidieť ju šťastnú teda aspoň tak to v reláciách vždy býva. A rozhodne nechcela otvárať zjazvené spomienky.

No, Milan-junior už mal štyri roky. Bol to taký ten šinter, čo vie, prečo je nebe modré, kde sa strácajú oblaky, a na čo má chrobák šesť nôh. Učiteľky v škôlke ho považovali za zvedavého génia kandidujúceho na Prezidentský palác v Predmestskej ulici, vedel si zapamätať rozprávky od Boženy Němcovej a ešte aj viazať šnúrky bez maminy.

Väčšinu času trávil u starých rodičov Renátiných rodičov. S nadšením ho rozvíjali, vybrali škôlku s angličtinou, zapisovali ho na plávanie aj na tanečnú. Renáta navštevovala syna len párkrát do týždňa, ale dlhšie neutiahla nikdy.

Bolo to kruto jednoduché: Milan-junior bol celý Milan-senior. Rovnaké kučeravé vlasy, tie isté oči, úsmev, čo vás prebodne skôr než ihla na štopkanie ponožiek. Každý pohľad na syna bol návratom do minulosti, do čias naivnej viery, že šťastie sa viaže na jedného človeka. Milovala chlapca celým srdcom, na jeho úspechy bola pyšná, radosť rozlievala na halušky. Lenže vždy spolu s láskou prišla aj bolesť prudšia než pošmyknutie sa na ľadovke pred Tescom. Stačilo vziať syna na ruky a už to tieklo v očiach. Odvracala sa, hľadala kľúče v kabelke, tvárila sa, že musí niečo organizovať len nech ho nevidí plakať.

Jedného večera zašla Renáta pre Milana do rodičovského domu. Ten sedel na koberci a skladal puzzle, čelo mu pukalo nadšením. Uvidiac mamu, hneď vyskočil.

Mami, pozeraj! ťahal ju k puzzle Dom, strom, a tu… tu bude pes!

Renáta si prisadla a skúšala nasadiť najstarostlivejšího úsmev.

To je nádherné, pohladila ho po hustých kučerách. Si šikula, všetko tak pekne skladáš.

Milan sa na moment zamyslel, zdvihol oči:

Mami, a kde je môj tata? V škôlke majú všetci otca, len ja nie.

Renáta skamenela. Vnútri jej zamrzli všetky tanieriky, ale nasadila pokojný tón:

Neviem, synček. Tatino je ďaleko. Ale myslí na teba, fakt.

A prečo nezavolá? zamračil sa chlapec, otvorene analyzujúc životné absurdity. Ukázal by som mu, že viem zaviazať šnúrky sám!

Je… veľmi zamestnaný, zlyhávala Renáte odvaha. Ale určite je na teba pyšný.

Malý Milan váhal, potom len prikývol, akoby prijal jej polopravdu, a vrátil sa k puzzle.

Dobre. Tak ja postavím dom, aby videl, aký som šikovný!

Renáta ho len ticho hladila po vlasoch a snažila sa zapamätať si túto chvíľu. Syn šťastný ako pes na dvore, dôverčivý ako slovenský dôchodca v banke. A ona neschopná nájsť odpoveď.

No, popravde, nezabudla na Milana. V hĺbke duše ho stále ospravedlňovala: Čo ak sa stalo niečo strašné? Čo ak je niekde v kúte sveta a nemôže sa ozvať? Tieto myšlienky jej často zachraňovali duševné zdravie v krajine, kde na analýzu nemáte u koho zájsť.

Rodina jej jemne naznačovala, že by mala žiť radšej prítomnosťou a synom, nie starými šrotmi. Kamarátky už boli priame Veď ťa nechal, preboha živého! Treba to prijať a ísť ďalej! Renáta však bola dokonalá hráčka v obrane vety ale kedysi sme boli šťastní a spory končili v slepej uličke.

Napriek tomu nesedela doma a neklopala fazuľu. Pravidelne číhala Milana na sociálnych sieťach, volala a vypytovala sa v starých obľúbených podnikoch, kde by teoreticky mohol piť. Dokonca párkrát zorganizovala aj výzvu na Facebooku. Výsledok: nula bodov. Ale ona alebo skôr jej veľké srdce nevedelo (a zjavne nechcelo) prijať, že Milan jednoducho zdúchol.

No a po piatich rokoch dožitia na káve a instantných ilúziách sa v Renátinom živote objavil Martin. Prišlo to úplne prozaicky: na narodeninovej oslave spoločného kamaráta. Martin bol… No, bol taký ten muž nekazíš si žalúdok, spoľahlivý a dobrý do manželstva presne ten, akého vám odporúča mama s vetou: Aj tvoj otec bol taký!” Prosto slušný, starostlivý, a ochotný meniť žiarovky a kuchynské batérie.

Renátin život s Martinom bol iný. Nemusela hrať na šťastnú, keď bola unavená, mohla normálne mlčať a nikto jej nevyčítal, že je “zase zamyslená”. Martin si zapamätal druh kávy, meno šéfky z práce (aj jej psa!), každý piatok kupoval žemle na raňajky, keď bol rad v obchode dlhší než v čakárni na dermatológa. Chcel ju nosiť na rukách a Renáta už čosi iné zažila to celkom rada využívala.

Najviac ju dostalo, ako sa zžil s Milanom-juniorom. Prvé stretnutie: syn sa schoval za Renátine nohavice, skúmal Martina pohľadom dáte mi keksík? Martin si čupol na zem, začal rozprávať o rozprávkach, a do pol hodiny obaja stavali lego a smiali sa na nekonečných príhodách.

Martin sa stal častým návštevníkom v Renátinej rodine. Viedol Milana do parku, učil ho bicyklovať, čítal pred spaním. Raz, keď ich chytila pri kreslení, Martin úplne kľudne zahlásil: Chcem byť tvojím otcom, a ak mi to dovolíš, Milana by som aj formálne adoptoval.

Ľubica bola naozaj šťastná. Renáta bola iná v očiach mala konečne iskru, tvár zmäkla, úsmev našiel miesto medzi dvoma ušami. Lenže dnes Ľubica nešikovne otvorila starú ranu tým, že spomenula Milana-seniora. Teraz dúfala, že Renáta neupadne do melanchólie a nezačne polievať koberce slzami.

No Renáta sa držala viac než fajn.

Dospelá som, vyhlásila s jemným úsmevom popri opatrnom skladaní šiat na posteľ. Viem, že Milana musím nechať za sebou. Niekedy ľutujem aj to, že som synovi dala jeho meno. Bola som sprostá, neposlúchla žiadnu radu… Ako ste ma, preboha, vydržali?

Ľubica nezvyčajne jemne položila ruku na jej plece:

A plánuješ si Milana vziať od rodičov definitívne domov?

Áno, zvážnela Renáta. Martin na tom trvá. Navrhol synovi zmeniť meno. Tvrdí, že mi to uľahčí život. Tak či tak musíme urobiť nový rodný list, keď prebehne adopcia.

Chvíľu pozorovala kvapky dažďa stekajúce po okne.

Vieš, kedysi som sa bála, že Milan-junior mi bude navždy pripomínať minulosť. Ale už viem, že som nevedela nič. Je to môj syn, zaslúži si detstvo so skutočnými rodičmi! Babička a dedko ho neudupú, ale rodičov nikdy nenahradia. Martin chce byť jeho tatom, to by si mala vidieť, ako ho má rád!

Paráda! usmiala sa Ľubica. Opýtaj sa syna, aké meno by chcel! Prijme nové rýchlejšie.

No neviem, čas ešte je, uvidíme.

Pravda bola, že Renáta stále milovala Milana, to mala v očiach jasne napísané. No žiadna láska ju zatiaľ nikam neposunula. Rodičia jej dávkujú návštevy so synom, lebo vždy pri stretnutí revala ako na pohrebe. Kamošky už len krútia hlavami a šepkajú, že je trošku mimo. Nuž, mala by sa upriamiť na prítomnosť.

Na svadbu, napríklad.

Ale to bolo… v skutku ťažké!

Martin bol výborný chlap, ale… Nebol to Milan. Renáta k nemu nikdy necítila tú veľkú lásku, len zúfalo využívala jeho starostlivosť.

Keby sa vrátil Milan… dala by všetko za to, aby bola s ním…

**********

Svadba nebude! vyhlásila Renáta doslova tancujúc do rytmu na mieste. Rozchádzame sa ako parostroje na Váhu!

Martin na ňu pozeral ako na slovenský televízor chvíľu trvá, kým sa signál preladí na správnu vlnu. Do svadby ostával týždeň už mali objednané jedlo, kvety, hostia dostali pozvánky. Všetko sa zdalo reálne, na dosah… A ona teraz povie, že nič nebude?

Akože nič nebude? neveril vlastným ušiam. Renáta, čo je? Asi niečo zle počujem?

Renáta na otázky len mávla rukou. Šašila po izbe, hádzala veci do kufra rýchlejšie ako školák na prázdniny. Oči jej žiarili, úsmev bol tentoraz taký vlastný, že v ňom nebolo nič naučené.

Milan sa vrátil! vyhŕkla, stále hľadiac do poloprázdneho kufra. Bolo v tom toľko nadšenia, že Martinovi zamrzol dych. Prišiel včera, všetko sme si vysvetlili… Na začiatku som ešte neverila, či nesnívam!

Už sa otočila a v jej očiach bol len jas, len radosť, žiadne výčitky.

Ďakujem za všetko, zmäkla na chvíľu S tebou bolo pohodlne a bezpečne… Si fantastický, Martin. Ale nikdy som ťa naozaj neľúbila. Teraz, keď mám šancu byť šťastná… nemôžem ju prepásť.

Martin zacítil v hrudi chládok. Zase Milan. Stále Milan. Ten istý Milan, o ktorom rozprávala s takou úctou, že sa každý normálny chlap cítil ako druhý voľný flek v banke. Dúfal, že čas zmení jej city. Márne.

Už si s ním hovorila? zo seba dostal, hoci mu išlo, že stratí reč. Nepovedal ti náhodou nejaké vysvetlenie?

Nič nevysvetľoval, odsekla Renáta. Povedal len, že urobil chybu. Že celých päť rokov myslel len na mňa!

Otočila sa k veciam, Martin len stál a svet okolo sa mu rozplýval.

Hovorili sme spolu po telefóne, pokračovala, zatiaľ čo hľadala peňaženku Jeho rodičia ho donútili študovať v Londýne a nemohol ma kontaktovať. Vraj celých päť rokov rozmýšľal iba na mňa, len nemal možnosť mi to povedať. Ale teraz bude všetko inak budeme spolu a žiť šťastne až do smrti!

Renáta si spomenula na ich telefonát. Milanov hlas bol roztrasený, nervózny:

Renáta, viem, že sa to nedá pochopiť. Ale naši ma donútili ísť von, inak by ma vydedili! Skúšal som odradiť, fakt. Ale zablokovali mi účet aj mobil. Nemal som ako sa ti ozvať!

Prečo si nezavolal aspoň raz? spýtala sa, s hlasom drkotajúcim jak študent pred skúškou.

Nemal som srdce sa ozvať s tým, že som sa poddal rodičom!

Vtedy Renáta pocítila, ako sa rozplývajú všetky krivdy v jednom telefonáte. Každú minútu čakala práve toto že zavolá.

Teraz to bude iné. Vrátil som sa, nikdy viac neodídem!

Tie slová jej bežali v hlave, keď stála oproti Martinovi.

Chytila kufor, ešte raz prehrabla veci, ako keby hľadala samú seba. Všimla si, že Martin je bledý ako mlieko a nemá v očiach nič, len rezignáciu.

Neboj sa, povedala trošku mäkšie, ale úplne pevná v názore. Všetkým som už oznámila, že svadba nebude. Prosím, nikomu to nezľahčuj. Budeš mať okolo seba veľa chápavých, zvládneš to.

Nadvzdušne vytiahla kufor, ešte si napravila ramienko (lebo s kufrom sa treba tváriť hrdinsky). Posledný pohľad na Martina a bolo jasné ona už je hlavou niekde pri Milanovi.

A všetky tie jej očakávania sú sladšou fantáziou, ako keď je vianočný cukor lacnejší pred Silvestrom. Milan ju zavolal len na rozlúčku, nie na zásnuby. On už mal novú ženu. Ale Renáta už dávno bežala za svojím snom, rozhodnutá, že teraz to určite klapne.

Dovliekla kufor k dverám, na sekundu vyzerala, že ešte váha. Ale už sa neotočila.

Martin stál, počúval doznievajúci zvuk dverí a v ušiach mu znela veta: Milan je iný!

Sadol si a napokon sa pozviechal musí sa predsa naučiť žiť bez Renáty, bez veľkých plánov, bez ilúzií…

**********

Milan otvoril dvere a skoro odpadol. Na prahu stála Renáta s dvoma kuframi, tvár jej hriala ako bryndza v júli, oči jej svietili ako kahanec na pamätníku. V hlave mu blikala jediná myšlienka: Ako mohla byť taká naivná?

Bol presvedčený, že všetko je už minulosť. Keď sa Renáta dala dokopy s Martinom, Milan si konečne vydýchol. Možno začať odznova, žiť vo svojom rodnom Banskej Bystrici so staronovou manželkou, bez strachu z náhlych telefonátov, sĺz a výčitiek. Dokonca jej v duchu poďakoval našla si iného, problém vyriešený.

Fakt, že jej zavolal, bolo len preto, aby mal na svedomí čistý stôl navrhol stretnutie na neutrálnej pôde, ale bral to ako formalitu.

A teraz je tu, s taškami, rozhodnutá, že ide žiť happily ever after. Milan podvedome odskočil o krok.

Milan! vykríkla Renáta víťazoslávne. Už som sa rozhodla. Prišla som, a my dvaja budeme spolu!

Hovorila s takým presvedčením, že Milanovi prišlo komické, aký má silný sebaobraz.

Renáta, chvíľočku… Asi nemáš všetky informácie, skúšal to najmäkšie.

Zarazila sa, úsmev jej klesol, akoby zistila, že v šume nemá camembert.

Ako to myslíš? Mali sme stretnutie, dohodli sme sa!

Milan si vzdychol. Realita bola neúprosnejšia než banka na hypotékach.

Som ženatý už dva roky. A sme šťastní, držíme spolu.

Renáta na chvíľu sčervenala, oči jej nabehli jak keď sa vyleje kofola. Stála bez pohnutia, potom sa v tvári zjavila panika, urážka, všetko naraz.

To čo vravíš? Veď si mi volal, vravel, že všetko bude inak!

Volal som ti, aby som sa rozlúčil, povedal Milan kľudne. Chcel som vysvetliť, že čas beží u každého inak. Ty si to asi pochopila inak.

Renáta cúvla, päste jej triasli, čela jej stekali slzy.

Ty si mi klamal! Ja som kvôli tebe opustila všetko!

Milan cítil, že sa blíži búrka. Nechcel hádku, ale Renáta potrebovala ventil. Nedal jej nádej, len zopakoval:

Nikdy som ti nič nesľúbil. To bola tvoja predstava. Chcel som len, aby si mala jasno.

Renáta tresla jedným kufrom, veci vyleteli po predsieni, a začala vykrikovať všetko, čo jej bolo na jazyku. Milan ju musel s najväčšou slovenskou slušnosťou dostať z chodby na ulicu.

Milan zavrel dvere a už ich ani nepočul, pretože susedia začali mrmlať a niekto už písal komentáre na Facebooku pod status “Drama na štvrti!”.

O hodinu neskôr, keď jej výkriky zanikli v daždi a hrozenie políciou zmizlo, Renáta konečne odišla. Pred odchodom ešte raz otočila hlavu, so slzami vyhlásila:

Ja sa vrátim! Ešte budeš ľutovať!

Milan si len ticho povzdychol. Vedel, že toto nie je koniec. Bude musieť predať byt, možno aj zmeniť číslo bežný slovenský happy ending.

**********

Renáta sa túlala ulicami, ani nevedela kadiaľ. V hlave mala prázdno, srdce ťažšie než plechová vaňa z chaty po starom otcovi. V predstavách mala Milana s otvorenou náručou, víziou šťastného života. Realita bola chladná, bez štipky sladkosti.

Homeopaticky sa dotúlala až k Martinovi. Pred bránou si upravila mejkap (koľko toho ešte ostalo), zhlboka sa nadýchla a vyšla na poschodie. Zvonila dlho, Martin síce otvoril, ale jeho pohľad už bol slovenský špička zamrznutej vztýčenosti: Teraz s teba už nič nebude.

Martin, prosím… začala s hlasom roztraseným ako kocúr na Silvestra. Viem, že som trapárila. Chcem to napraviť.

Pátrala po slovách, oči mala ako kelímky so zvyškom krému po nedeľnej hostine.

Už nikdy nespomeniem slovo Milan, povedala úprimne. Konečne chápem, že šťastná môžem byť len s tebou. Prosím, daj mi šancu.

Martin si povzdychol a rezolútne zavrtel hlavou.

Renáta, povedal ticho, rozhodla si sa. Pred pár hodinami si stála tu s kuframi a išla za ním. Vybrala si.

Bola som hlúpa! rýchlo sa bránila. Bola som v šoku! Ja…

Martin zdvihol dlaň. Už mal vážne dosť.

Neodišla si len odo mňa, ale hlavne ku nemu. A keď ti to nevydalo, chceš sa vrátiť? Pretože vraj len mňa ľúbiš?

Po krátkej pauze sa jemne usmial.

Prepáč, ale už ti neverím. Zbohom.

Renáta cítila, že jej v srdci prišlo prazdno to také, čo sa nedá vyplniť čokoládou ani pohárom vína. Martin ju už nevnímal, dvere zavrel pokojne, s istotou, že lepšie je prestať snívať. Ostala sedieť na schode, oči mala zaslzené, a tentoraz slzy boli nie zo zlosti, ale z poznania, že stratila všetko a už netuší, čo ďalej…

Takto sa u nás na Slovensku tiež neskončí každá svadba ako v romantických komédiách. Ale aspoň máme tie halušky.

Rate article
Wyznaj Sekret
Svadba sa nekoná