Súboj s tchynou: kedysi zatvorila dvere, teraz pozýva, ale podľa svojich pravidiel

Svekruša proti handre a panvici: kedysi nás nechcela, teraz nás volá – ale na svojich podmienkach

Pred piatimi rokmi som sa vydala za Tomáša. Bolo to rozvážne rozhodnutie, z lásky a s istotou, že zvládneme čokoľvek. Ale ešte pred svadbou, keď sme jej mame povedali o našich plánoch, jej prvá reakcia bola ako vedro ľadovej vody:

„Nepočítajte s mojou pomocou. A so mnou žiť nebudete! Som pani domu a nikomu neustúpim!“

Vymenili sme s Tomášom pohľady. Ja som bola obzvlášť prekvapená. Veď počas jeho štúdií ho presne táto mama presvedčila, aby sa odsťahoval do podnájmu. Vraj to bude pre všetkých jednoduchšie. A tak sme po svadbe zostali v tom podnájme, šetrili na vlastné bývanie.

Svekruša však mala veľký trojizbový byt v centre Bratislavy. Zdedila ho po rodičoch – otec zomrel skoro, matka s ňou žila až do vysokého veku. Rozviedla sa, keď mal Tomáš asi šesť rokov. Manželstvo trvalo len päť rokov. Ako mi raz priznala:

„Nie som stvorená na upratovačku. Neznášam pranie, varenie, upratovanie. Nie som slúžka – som žena! Mám žiť pre seba!“

Po rozvode sa vrátila k matke, ktorá všetko robila za ňu. Babka Tomáša varila, umývala, prala, starala sa o vnuka aj o dcéru, lebo tá údajne „veľa pracovala“ a „budovala kariéru“. Keď babka zestarne a ochorela, starostlivosť o domácnosť aj tak neprešla na svekrušu. Nikdy neustúpila – v ničom.

Potom zomrel Tomášov otec. Stýkali sa. Jeho byt bol podľa závetu rozdelený medzi môjho muža a macochu. Žena bola rozumná – súhlasila s predajom svojho podielu, a tak sme ho s Tomášom vykúpili. Presťahovali sme sa, zariadili, narodila sa nám dcéra. A potom to začalo…

Keď mala Ema len pol roka, Tomáš na ulici zrazil a zlomil si nohu. Zlomenina bola zložitá. Prišiel o prácu, peňazí ubúdalo. Ja som nemohla ísť do práce – malé dieťa, muž takmer nepohyblivý, splátky za byt, dlh macoche. Šetrili sme, kde sa dalo. A tak Tomáš neochotne zavolal mame:

„Mami, nechceli by sme sa k tebe presťahovať aspoň na pár mesiacov? Svoj byt prenajmeme, trochu sa spamätáme…“

Odpoveď bola okamžitá a chladná:

„To ani nápad! U mňa býva Alena! Všetko mi robí, vy by ste len zavadzali!“

Alena – jej sesternica, staršia, osamelá, bez detí. Predtým žila na dedine, ale jej dom vyhorel. Svekruša ju „veľkodušne“ prijala… aby za ňu upratovala, varila a prala. Alena sa stala služobnou. A svekruša sa netajila:

„Bývaš u mňa, ješ na môj účet – nájdi si prácu! Nebudeš tu len tak sedieť!“

Bolo mi Aleny ľúto. Vyzerala utlmená, unavená, ale mlčala. A potom – zmizla. Pol roka neskôr Tomáš povedal:

„Predstav si, Alena utiekla! Našla si muža s bývaním – odišla bez rozlúčky.“

Tešili sme sa za ňu. Dobrá, jemná žena, ktorá si zaslúžila úctu, nie rozkazy a povinnosti. Ale teraz ostala svekruša sama. Kto teraz bude umývať riad a vysávať?

A zrazu – telefonát. Ona sama!

„No dobre, presťahujte sa ku mne. Byt si prenajmite. Ale podmienka: ty, Zuzka, budeš robiť všetko! Upratovať, variť, prať, žehliť. Veď budete bývať zadarmo!“

Keď mi Tomáš odprezentoval jej slová, len som sa rozosmiala.

„A povedal si jej, že nikdy?“ spýtala som sa.

„Samozrejme,“ prikývol. „Urazila sa. Povedala, že si nájme upratovačku.“

Nech si nájme. Oba pracujeme, ja som vyšla z materskej, dcéra už je v škôlke. Máme svoj dom, svoj pokoj. Nebudem slúžiť žene, ktorá celý život utekala pred zodpovednosťou, ale rada sa vozila na chrbte vlastnej matky.

Prešlo pár dní a známe volala, naivne sa pýtajúc: „Naozaj ste si to nerozmysleli?“

Nie, nerozmysleli. A ja som si pomyslela: čoskoro pôjde do dôchodku. Na upratovačku už nebude mať. Koho bude teraz prosiť? Alebo možno konečne zdvihne handru, panvicu, metlu – a naučí sa žiť ako dospelá?

Uvidíme…

Rate article
Wyznaj Sekret
Súboj s tchynou: kedysi zatvorila dvere, teraz pozýva, ale podľa svojich pravidiel