Strážcovia

Strážcovia

Pani, pustite ma, prosím!

Niekto mi vtedy v Petržalke postrčil do chrbta, pamätám si to ešte dnes, a ja som spravila neistý krok dopredu, držala som sa pevne za rúčky kočíka, aby som na klzkom chodníku nespadla aj s Dávidom. Otvorené kabáty mojej maminy boli vtedy mojou nešťastnou stratégiou spolu s ním mi zakrývali výhľad a nik nevidel, prečo idem tak pomaly, rovno v strede chodníka.

Prepáčte!

Mladá žena, čo sa niekam ponáhľala, ma predbehla a takmer zakopla o Dávidov vozík. Dávid sedel bez pohybu, ruky prikrčené na kolenách a ani sa mi nesnažil pomôcť. V takomto počasí by mi len prekážal tie šikmé, ťažkopádne kolesá sa úporne zabárali do snehu.

Nadýchla som sa a kývla na mladú ženu: Nič sa nestalo, bežte!

Dávidovi som napravila čiapku a opäť uchopila rúčky invalidného vozíka.

Ideme ďalej? Máme ešte čas, ale ako vždy, nie veľa.

Mamka, nedalo by sa dnes stihnúť niečo viac než len polikliniku? Dávid zvažoval dĺžku zvyšného chodníka a nakoniec sa rozhodol pomôcť aspoň kolesá pridržať za okraj.

Dávid, seď pokojne, vážne, prosím. Tu je to najhoršie, ďalej už bude odhrnuté, vidíš? Za cestou už nie je sneh. Potom pôjdeš ty.

No dobre!

Počkaj, prečo sa vypytuješ na čas? Načo ti je?

Dávid sa zarazil. Filip mi povedal, že na Račianskej otvorili nový modelársky obchod. Vraj tam majú tú červenú farbu, čo mi treba.

Dávid, je to ďaleko. Dnes má ešte snežiť. A zísť dolu s tebou ešte raz, to už nevládzem… skončila som vetu, keď som zbadala, ako sa syn smutne zatváril. Vedela som, že sa so mnou po krátkej výmene zmieri, no predsa bude rozčarovaný. A čo keby som tam išla ja sama? Daj mi zoznam, napíšeš, akú farbu, a ja to kúpim. Ty môžeš zatiaľ ostať s babkou Vierou.

Prečo s babkou? Dnes si plánovala sadiť kvety hovorila, že bude celý deň v záhrade.

Ale má predsa revanš! Minule si ju trikrát porazil v šachu! Teraz žiada tú bitku dokončiť. Vraj ju ešte nik tak nepretaktoval. A sľúbila ti ukázať, ako sa hrá pokr!

To sú karty, mami!

Ach, synku! Tam je filozofia! Nie len hra. Moja mama ma tiež učila, ale nemám taký cit na čísla ako ty, vždy všetko prehrám. Treba tam dobre počítať. Premýšľať vopred.

Ako v šachu?

Skoro.

Tak dobre, ostanem s babkou. Ale…

Viem, že by si najradšej išiel do obchodu sám. Ešte ťa tam rada zoberiem. Skúsime to na jar, áno? Potom tam spolu pôjdeme, každý deň, ak chceš. V parku pri obchode sú tvoje obľúbené kačky, hm? Súhlasíš?

No… dobre.

Výborne! Tak mi len opíš tú farbu.

Červená, ale iná ako mám na husároch, taká tmavšia…

Dávid začal s nadšením rozprávať, s akou farbou by som sa mala v obchode vrátiť, a jeho ruky opäť ožili, pustil kolesá. Ja som vzdychla, prikývla a pokračovala v tej svojej krížovej ceste po chodníku. Inak som už ani nevedela život pomenovať.

Všetko sa rozdelilo na pred a po pred tým dňom dva roky nazad.

Vtedy som dostala mimoriadnu odmenu v práci, už som plánovala, za čo poteším syna i manžela, keď zrazu do kancelárie vtrhla Zuzka, bledá ako stena:

Eli, nemôžu sa ti dovolať…

Zacítila som, ako mi stŕpli ruky.

Čo sa stalo?

Dávid… Neboj sa, je živý! Ale vezú ho do detskej nemocnice.

Vodiča, ktorý Dávida zrazil, som prvýkrát zazrela až na súde. Ani nezodvihol oči. Vraj prišiel aj do nemocnice, no vtedy mi jeho prítomnosť nemohla nič dať.

Čo by zmohli jeho prepáčenia? Otvorili by mi dvere na JIS-ke? Vrátili Dávidovi zdravie? Vrátili čas späť?

Kam ste sa tak hnali? bola jediná otázka, ktorú som vodičovi položila.

Mama mi umierala. Nepovedala, že na tom je tak zle. Zavolala len pred pár dňami, že už je koniec… Mrzí ma to!

Rozumiem…

Nijako mi to však nepomohlo. Myslela som stále len na syna. Hrozná diera s červeným nápisom JIS, za ktorú ma nechceli pustiť, ostala v minulosti, ale bolo to stále príliš ťažké. Musela som byť tam, pri synovi nie so šoférom.

Stihli ste to? otočila som sa vo dverách.

Nie…

Viac sme sa už nevideli. V nemocnici ma vystriedal manžel, ja som už viac nesedela na súdnych pojednávaniach, mala som iné starosti.

Tiež je to ťažké… primár triedil papiere, ani na mňa nepozrel.

Čo mohol vlastne povedať žene, ktorá očakávala jedno jediné istotu, že všetko bude v poriadku?

Nebude…

Pochopila som to už na začiatku. Lekár rozprával niečo o rehabilitácii, nových metódach, no v hlave mi tĺklo jediné Dávid už nikdy nebude chodiť… Žiadni odborníci nepomôžu. Lebo to nie je možné. Bohužiaľ… Strašne… Budúcnosť je preč…

Nemyslela som vtedy ani na seba, ani na muža, ani na tie ťažkosti medzi nami, čo začali presvitať. Dovtedy sme všetko riešili spolu, teraz sme sa akoby rozdelili každý na opačný breh ja som prijala realitu, on sa s ňou zmieriť nedokázal.

To fakt nechápeš, že treba skúsiť všetko! kričal na mňa manžel.

Nie je čo skúšať, chápeš?

Hlúposť! Ak tu nie sú odborníci, nájdeme iných!

Dobre. Tak hľadajme.

Ja pracujem! Kedy mám ešte toto riešiť?

To je tvoj syn…

No je aj tvoj!

A tak som hľadala ja. Lekárov, rehabilitačné centrá, možnosti. Ale niekde sa jednoducho zázraky stratia. Osud, čo ich nosí, možno pozabudne, pustí ich na cestičku či zanesie poblúdilo niekam do záhrady, a kým si všimne, že chýbajú, už je neskoro.

Tak sa to zázračné šťastie určené pre Dávida asi niekde stratilo. Musela som žiť s tým, čo som mala.

Povedať, že to bolo ťažké, je slabé slovo…

Nechala som prácu, aby som mohla byť so synom. Postupne eskalovali nedorozumenia s manželom, z ktorých boli hádky. Aj Dávid to počúval a potom sa trápil, až by človek najradšej bežal preč. Snažila som sa ovládnuť, ale výčitka v očiach muža, ktorému som kedysi dôverovala najviac, bolela viac než čokoľvek iné.

Keby si ho vyzdvihovala po škole ako iné matky, nestalo by sa to!

Tieto slová, čo medzi nás padli ako ľadovec, som mu nikdy neodpustila. Uvedomil si to, ospravedlňoval sa, ale mňa už to len viac ochladilo. Dobyli si cestu až k srdcu.

Choď… povedala som mu.

Nová rana prišla, keď si zbalil veci a odišiel tak, že Dávida zobudil tresknutím dverí.

Mamka, čo sa deje?

Spi, synček. Zlo odišlo.

Navždy?

Navždy. Sme len my dvaja. Viac nás už nebude trápiť.

Uľavilo sa mi?

Ani trochu. Ešte viac sa všetko zamotalo. Videla som, aké je pre syna ťažké toto všetko vstrebať, a snažila som sa mu pomôcť, ako som len mohla.

V tom období som omylom kúpila prvú krabičku s vojačikmi.

Pozri, Dávid!

Čo to je?

Vojaci. Ale sú len v základe. Treba ich pomaľovať.

Prečo?

Aby vyzerali ako ozajstní.

A tie šaty? obzeral Dávid husára v ruke.

To sú husári. Nie sú to dnešní vojaci.

A akí?

Hneď ti ukážem.

A sedeli sme spolu, listovali v knihách a rozmýšľali, ako ich farebne oživiť. Dávid sa opäť rozžiaril. Výborný nápad.

Po roku už mal celú armádu a večer sme spolu viedli boje, dohadovali sa, kto hrá dragúnov, kto pechotu, a smiali sa, až nás bruchá boleli.

Mami! Ty si tu generál! Tak veď to poriadne!

Nekomanduj, veď máš svoju armádu!

Falšuješ históriu! protestoval Dávid, keď som jeho figúrky presúvala po koberci.

Keby sa to len dalo, synku… zamrmlala som a poprichádzala podľa jeho pokynov oddiel Kubalov bližšie ku koberci.

Otec sa v Dávidovom živote prestal objavovať celkom, keď v jeho novej rodine narodilo ďalšie dieťa. Dozvedela som sa to cez jeho mamu Vieru, ktorá mi to chcela ozrejmiť čo najšetrnejšie.

Elenka, odpusť… Za všetko…

Panebože, prečo vy? Vy ste pri nás vždy stáli! Neviem, čo by som bez vás robila!

Oni odchádzajú…

Kam? zachvela som sa až som takmer pustila kanvicu z rúk.

Do zahraničia. Všetko dohodnuté. Dokumenty, bývanie… Mňa neberú…

Ako to?

Tak, že už nie som potrebná. Nová nevesta má vlastnú mamu. K vnukovi ma pustila raz. Len pozrieť. Nič viac. Napokon, oni už chcú sami… Bola rodina… teraz nič…

Chcete ma uraziť? Ako keby sme boli cudzí? Veď Dávid je stále váš vnuk.

Elenka, nevyháňaj ma… Prosím! Chcem tu ostať!

Kto vie… chytila som Vieru za ruky a stisla ich. Možno je to tak správne. Nepotrebujeme, aby pri nás bol niekto, komu sme boli vždy ľahostajní. Tá žena bola v jeho živote už predtým…

Áno, ešte predtým…

Tak vidíte? Osud nám vlastne pomohol. Od podvodníkov sa treba zbavovať zavčasu. Vás sa to však netýka ani trochu. Dávid potrebuje babku a ja vás. Som rada, že ostanete! Veď vzťah sa nestratí len tak. A ja o rodinu prísť nechcem! A vy?

Viera nič nepovedala.

Len ma objala.

Od toho času som vedela mám Dávida a Vieru. Viac nikoho. Aj Zuzka, najlepšia kamarátka, sa so mnou prestala stýkať. Úprimne mi neskôr napísala, že nevie Dávida v tom stave vidieť.

Nehádala som sa. Zuzke sa začalo dariť, mala novú rodinu, v jej svete už nebolo miesta pre cudzie trápenie.

Na sociálnych sieťach som videla jej fotky v bielych šatách a priala jej len to najlepšie. Desať rokov priateľstva predsa niečo znamená.

A predsa, po čase, keď sa mi ešte ozvala ako žiješ, nepotrebuješ niečo?, už som neodpovedala. Nechcela som ju ďalej zaťažovať.

Problémov bolo dosť.

Niektoré som zvládla s Vierinou pomocou, iné už nie.

Viera bola stále po ruke. Popri nej som sa mohla do práce vrátiť a starostlivosť o syna zverila práve jej. Každý deň varila, upratovala a po mojom príchode pomáhala s prechádzkami.

Zaniesť Dávida z 3. poschodia starej panelky bez výťahu a bez rampy bolo naozaj vyčerpávajúce. Vďaka vedomiu, že je ešte ľahký, to šlo, ale vedela som, že časom to už nebude možné.

Chodila som, kde sa dalo, žiadala rampu márne. Preraziť systém bol výstup na mesiac. Dostávala som zamietavé odpovede jednu za druhou.

Elenka, kúpme dom? Aj keď za mestom, na zdravom vzduchu bude Dávidovi lepšie Viera ma tíšila po ďalšom neúspechu na úrade.

Ale čo postupy, škola, programovanie? Dávida baví informatika, kde nájdem učiteľov na dedine? V domoch, čo si môžeme dovoliť, nie je ani internet. A zaviesť ho je drahé. Nie, nemôžeme odísť zo Štrkovca! Dávid rastie, potrebuje možnosti.

Nepochopím, ale verím ti. Ty rozhodni, ja ťa podržím.

Malý byt v meste za lepší? Nové byty mali rampu a výťah, ale boli také drahé, že moje ušetrené eurá by nestačili ani na zálohu.

Dve realitky len krútili hlavou prvé poschodia boli luxus a malé dvojizbáky ako môj nik nechcel.

Takých bytov je plno, záujem slabý…

Ďakovala som im, ale vo vnútri ma to zožieralo.

Prečo? Prečo nemôžem svojmu synovi vybrať život podľa seba? Prečo musím stále veriť, čakať, že osud možno na chvíľu prestane vymýšľať, aby nám dal pokoj?

No napokon predsa len osud nebol taký krutý. Skôr roztržitý. Jeden šťastný lístok na dne jej košíka predsa len ostal. A raz, keď na chodníku do mňa vrazila tá uponáhľaná panovačná mladá žena, v našom živote sa zjavil Jožko.

Pani, chcete pomôcť?

Hlas za mnou nebol mladý.

Nie, ďakujem, zvládnem to!

Usmiala som sa na staršieho pána, ale on si moju odpoveď nevšímal. Obehol vozík, podal ruku Dávidovi, pevne mu stisol dlaň:

Ja som dedo Jožko. Pomáhať mamičke nechceš? Veď pozri, čo všetko musí zvládnuť!

Pokúsil som sa, ona sa rozčuľuje.

No vidíš! Tak teda ja! úškrnul sa, dal mi do rúk tašku s jabĺčkami a rozkázal: Drž, mám rád, keď poslúchaš! Pôjdeme!

K vozíku sa postavil a s ľahkosťou prešiel cez snehovú hmotu. Ja som ledva stíhala.

Kam vás zaviezť? Nemám naponáhlo! zastal Jožko na chodníku.

Ale to nemôžte, my sami dôjdeme.

Si krásna, ale tvrdohlavá usmieval sa, olúpal jablko, rozlomil a podal polovicu mne, polovicu Dávidovi. Ani prejsť sa si nemôžem dovoliť v dobrej spoločnosti?

Myslím, že nie… priznala som, pridŕžala jabĺčko a prvýkrát si uvedomila, že mi ten muž je veľmi sympatický.

Ráno sme išli do polikliniky.

Na druhý deň na obed niekto klopal.

Dobrý deň prajem! Prijímate návštevy?

Prekvapená som hľadela na včerajšieho známeho, no Dávid mi vyrazil odpoveď z rúk.

Dedo Jožko! Prišiel si za mnou? Hurá, mami, nevidíš? Poď sa pozdraviť!

Za pár dní som ničomu nechápala. Tento čudák vyriešil drvivú väčšinu problémov, čo roky ležali v kúte.

Elenka, hovoril som s tvojimi susedmi. Jasenovci z vedľajšieho vchodu. Majú rovnaký byt ako ty, na prvom poschodí. Budú súhlasiť s výmenou. Večer sa idú pozrieť na tvoj byt. Len žiadaj aj kompenzáciu za lepší stav tvoja kuchyňa a kúpeľňa sú novšie. Ruky mám, pomôžem s úpravami, ale na tapety a súčasti musíš niečo vyjednať.

A ak nebudú súhlasiť?

Už súhlasili. S pánom domu som hovoril. Sľúbil, je spoľahlivý.

Odkiaľ to viete?

V garáži mi chlapci povedali. Poznajú ho polstoročie.

Ako ste to dokázali?

Treba rozprávať s ľuďmi! pokrútil hlavou. Ani si sa ma nespýtala, ako som našiel tvoj byt.

Naozaj, ako?

Jednoducho pýtal som sa, kde v tejto bytovke býva najkrajšia mamina so synom, čo nevstáva? Hneď mi ukázali.

Dedo Jožko, ja chcem vstať! Ale nemôžem…

Ak je vôľa, zvládneš aj lietať! kývol vážne. V lete ti ukážem. Teraz ešte nie.

Aspoň naznačte!

Neprosikuj. Nie si dievča! zaškeril sa. V lete uvidíš sám.

Fajn! Viem byť trpezlivý!

A teraz choď, s mamou potrebujeme niečo prebrať. Ak všetko vyjde, v lete budeš na ulici sám.

Hurá!

No počuj, tak hlasno ja sotva počujem, a aj mne zalieha v ušiach! žartoval dedo Jožko, pozoroval Dávida, ktorý sa poháňal na vozíku. Ruky silné má, ale to nestačí. Našiel som výborného maséra, bývalý vojenský lekár, pozná mnoho techník, učil sa i v Himalájach. Treba k nemu Dávida odviesť, ukázať.

Je to zbytočné, pán Jožko. Všetko nám už povedali. Nedeje sa zázrak.

Už si sa vzdala? spýtal sa prísne. To si nemala robiť. Kým život tečie, treba skúsiť všetko. Ja som toho dôkazom.

Poviete mi svoj príbeh?

Raz veru porozprávam, o plavbách, pádoch, o lietaní vetrone, ale teraz nie. Dnes mám dohodu s Ferkom z tridsaťdvojky má voľno, je to zlaté ruky, pomôže s rampou.

Ale Jožko, to treba povolenie.

Mám všetko, podpisy i povolenie. Susedia sú dobrí. Tobôž, keď im pripomenieme, čo je spravodlivosť!

Kto to my?

Myslíš, že by som to zvládol sám? Vaša domovníčka, aj Viera, aj iné ženy mi pomohli. Tu máte taký kvetinový hájik, až sa mi z toho hlava zatočila. Keby som bol mladší, bral by som si ťa hneď! Takých žien ako ty je len zopár!

Ale ale! smiala som sa.

Teraz odo mňa neujdeš. Ste moji ty, Dávid aj Vierka. Čo zvládnem, to spravím. Zaslúžite si opateru!

Svoje slovo Jožko dodržal. Po pár týždňoch sme s Dávidom bývali vo väčšom, prístupnom byte. Aj keď bola izba prázdna, dojalo ma, aké široké sú teraz dvere vyrábal ich dedo Jožko s ďalšími susedmi, aby Dávidom vozík prešiel.

Nový sklápateľný nájazd, čo osadili v bráne, ma nútil ospravedlňovať sa.

Prepáčte tie úpravy, viete, je to nevyhnutné…

No nik mi nič nevyčítal.

Elenka, o to sa nestarajte. Veľa šťastia synovi!

Vždy som sa bála, ako na nás ľudia reagujú. Prečo tu však boli všetci milí, nie takí zamračení ako inde? Raz som to, keď sa práve Jožka pýtala:

Prečo ste vy takí priateľskí? Inde sa tvária, akoby sme im prekážali. Skoro mi odvracajú pohľad.

Boja sa. Majú strach, že by mohli nešťastie privolať. Preto sa tvária zle. Ale nie všetci.

Nie všetci… Vy nie.

Možno len nezabudli, že sú ľudia, usmial sa Jožko.

Dobre vedel, prečo susedia zmenili prístup. Sám si s nimi prešiel všetky byty, klopal a rozprával im:

Všetko v poriadku? Všetci zdraví? Tak sláva Bohu! Viete o Elenke s Dávidom? To je žena, čo by sa pre syna roztrhala. Skrátka orlica! Oni si zaslúžia trocha priazne!

Nevedela som o tom. Ale dôvodov na vďaku tomuto starému pánovi som mala čoraz viac.

Hlavne ten, že lekár, ktorého cez Jožka spoznala, opatrne hovoril o nádeji.

Je to len malá šanca, pani, malinká, ani vám ju nechcem sprostredkovať. Ale nesmieme ju minúť. Treba ísť.

Kam?

Do Blavy, do Ružinova. Môj spolužiak je tam chirurg, zázraky robí. Už som s ním hovoril, ukáže Dávida.

Len ukáže?

Áno, pani. Potrvá to dlhšie, je to náročné. Najprv musí byť pripravený.

Nebude to drahé?…

To nie je vaša starosť! vložila sa do toho Viera, ani pohľad Jožka ju neodradil. Ani neskušaj odporovať, rozhodla som! Predám byt, volala som synovi, prispeje. Teraz nepozeraj na hrdosť. Treba Dávida postaviť na nohy! Syn zlyhal, ale je otec! On zabudol, pripomenula som mu! A ty si múdra. Dohodnime sa, nemáme iné východisko. Možno potom niečo vyjde…

Prikývla som, nesnažila som sa protestovať. Viera mala pravdu. Dávid je najdôležitejší. Všetko ostatné je malichernosť.

Operácia prišla po pol roku. Dávid síce ešte chodí s barlami, ale je to len začiatok. Rampu, ktorú vyrobil Jožko, sme už nepotrebovali. Ale zistila som si, komu môže v meste pomôcť.

A váš chlapec?

Teraz už chodí. Zatiaľ s barlami, ale to je iba začiatok.

A myslíte… mama dievčatka na invalidnom vozíčku, až bojácne, pozrela na Dávida.

Dám vám na lekára kontakt. Možno pomôže aj vašej dcérke. Teraz viem, že možnosti neslobodno púšťať!

Ako ste to zvládli? Tolko problémov, toľko bolesti…

To nie je moja zásluha. Som si istá, že anjeli existujú. A ja mám viacero. Všetci sú moji strážcovia.

Naozaj?

Naozaj. A majú aj vodcu. Prísny a nepoddajný človek, no srdcom zlatý. Verí, že ľudia sú v podstate dobrí, len to trebné im pripomínať.

Ako sa volá?

Jožko. Jozef Hrkáľ. Môj osobný anjel. Môj a Dávidov. Že, Dávid?

Dávid sa rozžiari, s námahou povstane zo sedačky a žmurkne na dievča, ktoré práve veselo niečo rapoce.

Áno, mami! Môžem sa so Zuzankou prejsť? Nebudeme ďaleko!

Chytím za ruku jej mamu, ktorá sa zľakne tej odvahy, a usmejem sa:

Samozrejme. Môžeme sa pridať? Nebudeme na obtiaž?

Jasné! Zmrzliny bude pre všetkých dosť!

A v ďalšej rodine sa usadí tichá, drobná nádej.

Netreba sa báť. Ak jej dáte priestor, rozrastie sa nie po dňoch, po hodinách, a zmení celý život tým, ktorí ju zachytia. A aj keď očakávania sa nie vždy naplnia, nádej sa teší už len z toho, že sa domom rozoznie smiech, a bieda si hneď nájde iný kút, zbalí sa a zmizne. Ľudia dávno počúvajú iné zvuky.

Tá melódia sa časom rozvíja, zleje do jasného zvonivého smiechu, nádej krôčik po krôčiku zosilnie a napokon aj ona, detsky, zaplesá v tanci spolu s malou dievčinou, za ktorú sa tak veľmi prihováral Dávid.

Už len jedného, osud, ešte jeden lístok… Veď mne si už raz pomohla!

A osud, patrične o tom nerozmýšľajúc, pošle znovu jeden papierik v podobe lietadielka, zaspieva si a zamáva, kým vykročí ďalej. A možno ulapí trochu šťastia znova…

©Ešte večer dostala Zuzankina mama správu:

Ďakujem, dnes som po rokoch stískala dcéru a prestala sa báť. Uverila som, že môžeme ísť ďalej. Že sú aj lepší ľudia.

Odpísala som len krátko: Nevzdávajte sa. Nikto nemusí byť sám.

Z kuchyne sa ozval smiech. Dávid ukazoval Zuzanke, ako poskladať lietadielko tak, aby akoby zastalo vo vzduchu mal k tomu vlastný trik, ktorý vymyslel so mnou. Leteli dve papierové krídla a do výšky stúpali smelé plány, podopreté novou silou. Pri okne stál Jožko a s vierou sledoval deti.

Podišla som k nemu.

Vy ste vždy vedeli veriť, však?

Jožko sa dlhšie díval na Svet za oknom jarný, svieži a čistý.

Keď stratíš vieru, stratíš všetko, Elenka. Ale ak aj nevládzeš, stačí jeden dobrý človek a začneš znovu.

Chcela som niečo povedať, no len som ho pohladila po chrbte. Slnko už zapadalo; ale u nás v izbe svetlo rástlo, neubúdalo.

A v tej chvíli som prvýkrát za dlhé roky naozaj cítila, že sme doma. Že strážcovia sú nablízku, či už majú krídla z peria alebo len ruky drsných stolárov, dobrú vôľu, smiech, ktorý rozosmeje aj smutné deti, a láskavosť, čo rozmotá uzly na srdci.

Možno sa minie farba na husárov, možno nové vojačiky nebudú presne podľa predstáv. Ale nádej, tá naša, nevybledne nikdy. Dvere sú otvorené pre každého, kto potrebuje vstúpiť.

A tak zákonite, akoby to bolo napísané v nejakom zabudnutom pláne, večer v tichu kuchyne zaklopal vietor a rozozvučal na okne tenký papierik poskladané lietadielko.

Usmiala som sa, vzala ho do dlaní a pošepkala: Ďakujem, osud. Najlepšie dary prichádzajú celkom potichu.

A v tom tichu, v kruhu smiechu a nehy, sa zrodil nový deň.

Rate article
Wyznaj Sekret
Strážcovia