«Strach, že moja láska je len o prístreší… A že to prílišná starosť navždy rozdrví»

Volám sa Kristína, mám dvadsaťšesť rokov. Už niekoľko rokov bývam s maminou v príjemnom trojizbovom byte v srdci Bratislavy. Rodičia sa rozviedli, keď som ešte chodila na základnú školu. Otec odišiel do Košíc a odvtedy sa v mojom živote objavuje len počas sviatkov: telefónny hovor na Vianoce, krátke „všetko najlepšie“ k narodeninám – to je celé jeho údiel. Nechal nám byt a zmizol.

Mama odvtedy nevybudovala nový vzťah. Skúšala to, objavovali sa nápadníci, no nič vážne. Uzavrela sa do seba, do práce, do domácich povinností. Celá jej pozornosť a láska sústredená výhradne na mňa. Ja som jej na oplátku nikdy nič netajila. Rozprávala som o každom stretnutí, o každom chlapcovi, s ktorým som chodila na rande. Ale nikdy to nevyšlo – iný pohľad, iné slová, chýbajúca chémia. Nechcela som plytvať časom – keď som necítila „tú pravú iskru“, okamžite som to ukončila.

Až prišiel Roman. Stretli sme sa počas prednášky na Univerzite Komenského. Hneď medzi nami prebleslo niečo výnimočné – ľahkosť, porozumenie, vzájomný záujem. Nebol dotieravý, no vždy pri mne. Pýtal sa, počúval, pomáhal, hovoril tak, že som zabudla na celý svet. Začali sme chodiť.

Ako vždy, povedala som to mame. Netajila som nič, vždy sme si dôverovali. Tentoraz však jej reakcia zaskočila – chladná, ostrá, takmer nepriateľská. Nikdy Romana nevidela, neporozprávala sa s ním, no okamžite ho odsúdila.

„Je z vidieka,“ vyhrkla s pohŕdaním. „Prišiel do Bratislavy študovať? Jasné. A teraz našiel teba s bytom. Chápeš, prečo ťa chce?“

Neverila som vlastným ušiam. Mama, ktorá vždy hovorila, že šťastie je láska a vzájomný respekt, teraz tvrdila, že môj priateľ ma využíva pre strechu nad hlavou. Hádala som sa, vysvetľovala som. Vravela som, že Roman nikdy nespomenul bývanie, peniaze ani výhody. Sám pracuje, býva v podnajme s kamarátom, ani raz nenavrhol, aby sa k nám nastŕhol. Nosí kvety, sprevádza ma po škole, pripravuje prekvapenia. To všetko pre byt?

Mama ostala neoblomná. Výjavy, plač, výčitky, že „si zničím život s dobrodruhom“. Prosila, aby som ho opustila, tvrdiac, že to robí „len z lásky ku mne“. Že „chránia moju budúcnosť“. Že som „príliš dôverčivá a naivná“.

Začala som pochybovať. Po každom rozhovore s ňou premýšľam: čo ak má pravdu? Čo ak Roman skutočne hrá hru? Skúmam jeho gestá, rozoberám každé slovo. Aj keď sa nezmenil – stále milý, pozorný, úprimný. Nič nežiada, nevyčíta, netlačí. Je tu, lebo chce byť tu.

Vo mne však hnievdia úzkosť. Trápim sa medzi mamou, ktorá bola vždy mojím oporou, a mužom, ktorého milujem. Mama cíti, že stráca nado mnou moc. Bolí ju, že dospievam, osamostatňujem sa. Možno sa bojí zostať sama. Možno nedokáže prijať, že si budujem vlastnú rodinu – bez nej v popredí.

Neviem, čo robiť. Milujem Romana, no kvôli maminým výčitkám stratávam pokoj. Už sa neviem tešiť z našich chvíľ – za každým bozkom je strach, za každým úsmevom pochybnosť.

Som unavená. Chcem byť šťastná. Milovať bez ospravedlňovania. Chcem, aby ma mama podporila ako kedysi. Ale zrejme pre ňu som stále dieťa, ktoré nevie rozlišovať správne rozhodnutia.

Možno sa naozaj bojí samoty. Možno ju vlastné nesplnené sny ženú do prehnanej ochrany. Ale dá sa láska zničiť kvôli strachu?

Neviem, kto má pravdu. Chcem veriť, že Roman je úprimný. Nie kvôli bytu, nie pre pohodlie – len preto, že ma miluje. Rovnako ako ja.

Rate article
Wyznaj Sekret
«Strach, že moja láska je len o prístreší… A že to prílišná starosť navždy rozdrví»