Šťastie pod lavičkou
Kristína po práci zaskočila do obchodu. Do Vianoc zostávali len štyri dni a jej chladnička bola stále prázdna. Na nič nemala čas. Ani stromček ešte neozdobila.
Mrznúci vietor fúkal po oblevě, kedy mokrý sneh na chodníkoch zamrzol a zmenil sa na klzké jazvy. Ako na potvoru si obula čižmy na podpätkoch, a tak teraz krčila drobnými krôčikmi, aby nepadla. Pouličné lampy, ako obvykle, nesvietili všetky, a v skorých zimných súmrakoch bola cesta zle viditeľná. Ťažké tašky jej trhali ruky a zarývali sa do dlane. Svaly na nohách boli unavené od napätia. „Načo som toho tolik nakúpila? Stačilo by zajtra polovicu,“ hnevala sa na seba.
Dorazila na zastávku a položila tašky na úzku lavičku. Prehriala skrčené a premrznuté prsty. Prisadla si vedľa tašiek, aby si oddýchla unavené nohy, a strčila ruky do vrecka kabátu. Vietor ju dostihol aj tu.
Pozerala, ako okolo prechádzajú autá. Predstavovala si, aké by to bolo príjemné sedieť v teple auta pri takejto nečase. Dlho snívala o vlastnom aute, ale nechcela sa zadĺžiť. Teraz to ľutovala.
K zastávke pristál autobus. S prasknutím sa otvorili dvere, ľudia vystúpili a rozchádzali sa domov. Nikto sa ani nepozrel na Kristínu.
Chcela už vstať, keď počula ston. Obzrela sa, ale nikto tam nebol. Po chvíli sa ston ozval znova, tentoraz úplne blízko. Kristína vyskočila z lavičky. Svetlá prechádzajúcich áut osvetlili niečo tmavé v kúte, za lavičkou.
Najprv chcela utiecť. Ale pomyslela si, že do rána by človeka možno nikto nenašiel a v takom chlade by mohol jednoducho premrznúť, najmä ak je opitý.
Vytiahla z kabelky telefón a posvietila baterkou hlbšie do zastávky. Hneď jej padli do oka čierny kabát a lesklé módne topánky. Bezdomovci také veci nenosia.
Posvietila mu do tváre. Mužove mihalnice sa pohli, no oči neotvoril. Všetko naznačovalo, že je mladý, upravený, slušne oblečený. Kristína sa k nemu naklonila, ale necítila žiadny pach alkoholu.
„Hej, je vám zle? Vstaňte, premrznete.“ Strčila ho do ramena.
Muž nereagoval.
Nerozmýšľala dlho a zavolala záchranku.
„Čakajte,“ odpovedal unavený ženský hlas dispečerky.
Kristína zložila telefón, strčila ruky do kabáta a schúlila sa ako vrabec. Bola premrznutá. A čo potom muž na zemi? Možno by mala odísť? Ale nevedela, kedy záchranka príde, a dobre oblečeného muža by mohli okradnúť…
Už jej cvakali zuby, keď prišla sanitka. Vystúpili muž a žena v modrých uniformách.
„Tam vzadu, v kúte,“ ukázala Kristína.
Zdravotníci sa nad mužom sklonili. K zastávke prišiel ďalší autobus. Dvaja ľudia vystúpili a začali sa vyzvedávať, čo sa stalo.
„Odíďte, neprekážajte,“ osopil sa na zvedovcov lekár.
Išiel k autu a vrátil sa s vodičom a nosidlami.
„Pomôžte nám ho dať na nosidlá,“ povedal lekár k zvedavcom.
Tí sa hneď rozutekali.
„Čo je s ním?“ znepokojene sa spýtala Kristína.
„Pravdepodobne infarkt. Našli ste ho včas, inak by premrznul. Napíšte prosím svoje telefónne číslo. Len pre istotu.“ Lekár vytiahol z vrecka objemnej bundy malý blok a ceruzku.
„Už nepotrebujete pomoc? Mrznem, kým som na vás čakala.“ Vrátila mu blok s číslom.
Kristína sledovala sanitku, zdvihla tašky a vydala sa domov. Nohy jej boli tak premrznuté, že ich sotva cítila.
Doma dlho zohrievala ruky pod horúcou vodou. Až potom vybalila nákup. Celý večer myslela na muža na zastávke. Čo sa mu asi stalo? Ako sa tam dostal? Ľutovala, že sa neopýtala, do ktorej nemocnice ho odviezli. Zavolala by zajtra a zistila, ako sa má.
O dva dni neskôr jej zatelefonovali z neznámeho čísla. Vonku padal sneh, ktorý pokrýval ľady na cestách a robil svet krajším. Rozmýšľala niekoľko sekúnd, ale nakoniec zdvihla.
„Kristína?“ spýtal sa príjemný mužský hlas.
„Áno. Kto je to?“
„Vy ste ma zachránili. Zavolali ste záchranku, keď som ležal na zastávke…“
„Vy žijete?!“ zaradovala sa Kristína. „Ako sa cítiťe?“
„Dobre. Zavolal som, aby som vám poďakoval. Nechal ste svoje číslo.“
„Čo sa vám stalo?“ spýtala sa Kristína.
Bola v rozpakoch, že sama nezavolala do nemocnice.
„To sa tak hneď po telefóne nedá povedať. Mohol by som za vami prísť, keď ma prepustia. Povedzte mi adresu.“
„Nie, to nie je potrebné,“ odmietala Kristína.
Muž mlčal. Kristína tiež. Vôbec o ňom nevedela… Muž sa rozlúčil a zavesil. Až teraz si uvedomila, že sa ani neopýtala na jeho meno.
Chodila s chlapcom štyri roky, dva z nich spolu žili. Ale nikdy jej nepožiadal o ruku. Vzťah sa vyčerpal a rozišli sa. Potrebovala celý rok, aby sa spamätala. Bála sa nových vzťahov, strát a sklamaní.
Jej kamarátky boli na tom podobne. Ríša bola rozvedená a Tániin priateľ zahynul v zahraničnej misii. Spolu si popijali, rozprávali sa, pozerali vianočné relácie, plakali si do vesty a snívali… V trojiciach bolo veseKeď Kristína otvorila dvere, Maxím stál na prahu s úsmevom, v ruke mal dve platenky do divadla a tiché sľúbenie, že tentoraz už nezmizne.




