ŠŤASTNÁ ALEBO LEN NAIVNÁ?
Zuzanu, tichú, nenápadnú dievčinu, kamarátky prezývali „šťastná naivka“. Ako sa to môže spájať? Čoskoro pochopíte.
Ešte len dovŕšila dvadsať, keď ju kamarátka pozvala na dovolenku do Piešťan. More, slnko, ubytovanie zadarmo – išli k príbuzným tej kamarátky. Tam stretla Branislava – pohľadného podplukovníka, ktorý si prenajímal byt v susedstve. Muž s vojenskou minulosťou, ktorý prešiel misiou v zahraničí, teraz pôsobil ako veliteľ vojenskej správy. Cítila z neho silu, pevnosť, sebaistotu. A tiež bolesť. Zuzana to pochopila, keď uvidel na jeho chrbte starú, hroznú jazvu. Naivne sa spýtala:
„To je odtiaľ?“
Branislav len pokrútil plecami a ponoril sa pod vodu. Nehovoril o tom rád.
Zuzana sa zamilovala až do závratí. Vzdala sa mu hneď, ako si to prial. On sa len pousmial a povedal:
„No, teraz musím sa s tebou oženiť.“
Nevadilo jej, že nepadlo ani slovo o láske. Myslela si – toto je to pravé šťastie.
Branislav bol o sedemnásť rokov starší a vzal všetko do svojich rúk: svadba bez šiat a limuzín, len úradné oddanie v jeho meste. Vraj, na také detinské hry sme už starí. A navyše… on už všetko toto zažil. Bol vdovec s osemročnou dcérou.
Pre Zuzanu to bol šok, ale rozhodla sa – láska je dôležitejšia. A ostala. Dievčatko, Viktória, bolo zanedbávané a nikomu nepotrebné, trávilo čas medzi babičkami. Spočiatku ju Zuzana len ľutovala, ale potom, keď počula z ulice:
„Mami!“ – takmer sa rozplakala. A osvojila si Viktóriu.
Zuzana mala za sebou len kurz kaderníčky. Chcela študovať, ale Branislav to rázne zamietol:
„Nájdi si salón a chystaj sa na materskú. Chcem syna.“
Tehotenstvo však stále neprichádzalo. Ale možno problém nebol v nej.
A potom to prišlo: jeho podriadený sa chytil na úplatku, a hoci Branislav za to nemohol, podľa vojenskej hierarchie – vždy je zodpovedný veliteľ. Musel odísť „pre zdravotné dôvody“. Dôchodok bol slušný, ale muža to zlomilo. Uzavrel sa doma, prestal nosiť peniaze, každý deň – kamaráti a flaše. Po roku či dvoch Zuzana pochopila: manžel sa mení na tieň seba samého. Nepracoval, nepomáhal, dokonca nekúpil jedlo, z chladničky jedol len to, čo sa mu páčilo.
Keď prišlo leto, Zuzana s Viktóriou odišli do Piešťan. Za dva týždne bolo všetko jasné: musí odísť.
„Ty si predsa moja mama,“ povedala jej Viktória.
Zuzana prikývla.
Branislav naschvál vyvolal scénu:
„Tak ti Viktóriu zavesím na krk!“
Keď zistil, že rozhodnutie je konečné, zlosťne odsekol:
„Naivka jedna, Zuzana.“
Vrátila sa do rodného mesta, k rodičom. Tí síce chceli vnúčatá v krvi, ale Viktóriu prijali. Dievčina šla do školy, Zuzana znovu strihala ľudí. Raz vošiel muž so šedivými vlasmi – milý, zdvorilý. Nechal sprepitné, a večer – kyticu. Volal sa Juraj. Bol o desať rokov starší, rozvedený, žil vo vlastnom dome, mal malý, ale stabilný stavebný biznis.
S ním bolo príjemne. Hovoril, že ju miluje. Zuzana si pomyslela: koľko ešte mám hľadať šťastie? Tu je. Dali sa zosobášiť. Kamarátky závideli:
„Keby si si nevzala dcéru bývalého muža, nebola by si naivka.“
Zuzana bola trochu smutná – deti jej boh nedal. Ale život pripravil nový obrat. Juraj mal mladšiu sestru – problémovú. Porodila dve dievčatá, správala sa nezodpovedne, opíjala sa. Teraz jej chceli odobrať rodičovské práva. Sociálka už o deti prejavila záujem.
Juraj váhal:
„To… predsa nie je tvoja starosť…“
Zuzana si v tom okamihu predstavila: dievčatká v člnku a všetci ich odmietajú. Matka, otcovia, strýko. A čo, aj ona?
„Berieme ich,“ povedala pevne. „Veď vieš, Viktória mi nie je krvná. A už je veľká – chystá sa na výšku.“
Manžel ju pevne objal a dlho tak sedeli, v tichosti. Dvaja, ktorí už slová nepotrebovali.
Tak je Zuzana šťastná? Bez pochýb! Prvý manžel – dôstojník, krasavec. Bol v tom pocit lásky, bola skúsenosť. Rozišli sa – áno, ale bez detí. Druhý pokus – úspešný: manžel milý, dom vlastný, stabilita. Závidí každá.
A je naivka? Osvojila si dievča, vzala na seba manželove neteri. Vie, že to sú starosti, výdavky, slzy, bezesné noci. Ale neustupuje. Lebo jej srdce nevyberá ľahké cesty.
…Zasypiac na manželovom ramene, Zuzana predstavovala, ako dievčatkám bude zaplietať vrkoče, vyberať šatky, čítať rozprávky pred spaním. V ich dome bude smiech, vôňa jedla, balóniky na oslavách a hojdačky v parku. Viktória už je dospelá – skôr kamarátka než dcéra. A tieto malé ešte dlho budú pri nej. A to je – šťastie. Zuzana sa ho nebála. A preto – nie je naivka. Ale skutočne šťastná žena.




