Jedného mrazivého decembrovo popoludnia v jedálni bratislavského gymnázia bolo živo. Študenti sa zhromaždili pri stoloch, bavili sa, vymieňali si desiate a sťažovali sa na domáce úlohy. Ale pán Novák, bývalý učiteľ, nevnímal ten hluk.
Svoj pohľad uprel na chlapca pri automatoch. Chlapec stál sám, triasol sa v tenkej bunde a nervózne počítal drobné mince. Jeho pohľad sa vyhýbal kontaktu, ramená mal stiahnuté dozadu. Niečo v jeho postoji rozrušilo starého učiteľa.
“Prepáč, mladý muž,” oslovil ho pán Novák a postavil sa.
Chlapec strnul. Opatrne sa otočil. Jeho oči, veľké a ostražité, sa na sekundu stretli s pohľadom učiteľa, než opäť sklopili k zemi.
“Mohol by som využiť trochu spoločnosti,” dodal pán Novák s láskavým úsmevom. “Nepridáš sa ku mne?”
Chlapec váhal. V jeho tvári sa odrážal boj medzi hladom a hrdosťou. Nakoniec zvíťazil hlad. Prikývol a nasledoval učiteľa.
Pán Novák objednal polievku, sendvič a horúcu čokoládu. Ani sa nepozeral, len mu podal taniere, akoby to bola samozrejmosť. Chlapec podakoval a jedol s takým zápalom, akoby dlhé dni nevidel teplé jedlo.
“Ako sa voláš?” spýtal sa pán Novák medzi dúškami kávy.
“Matúš,” odpovedal chlapec s plnými ústami.
“Som rád, že ťa spoznávam, Matúš. Volám sa pán Novák. Už som v dôchodku, ale len sem občas chodím doučovať.”
Matúš pokrčil plecami. “Ja sem nechodím.”
“Nie?”
“Len som hľadal teplé miesto.”
Pravda visela medzi nimi. Učitel sa nevyptával, len prikývol. “No, ak budeš mať chuť, môžeš sa ku mne pridať vždy.”
Trochu sa rozprávali. O ničom hlbokom. Len tak, aby prelomili ticho. Keď dojedli, Matúš potichu vstal.
“Ďakujem, pán Novák,” povedal. “Nezabudnem na to.”
Pán Novák sa znova usmial. “Dávaj na seba pozor, synu.”
A Matúš zmizol za dverami jedálne.
*****
O SEDEM ROKOV NESKÔR
Veter vył na malom zchátranom byte v Petržalke. Pán Novák sedel pri okne, zabalený do starej vlnenej svetre, s dekou cez kolená. Kúrenie prestalo fungovať už pred dňami a majiteľ nebral telefón. Jeho ruky, kedysi spoľahlivé pri písaní na tabuľu, sa teraz triasli od zimy a veku.
Žil ticho, bez rodiny. Len s malým dôchodkom a občasnými návštevami bývalých žiakov.
Jeho dni boli dlhé. Noci ešte dlhšie.
Keď v ten popoludňajší čas srkal vlažný čaj, zaznelo zaklopanie. Nemal častých návštev.
Pomaly sa dopotáčal ku dverám. Keď ich otvoril, zhrozil sa.
Pred ním stál vysoký mladý muž v tmavom kabáte. V rukách držal veľký darčekový košík.
“Pán Novák?” opýtal sa, hlas sa mu mierne chvel.
“Áno?” Učitel sa pozrel bližšie. “Poznám vás?”
Mladík sa usmial. “Asi si ma nepamätáte. Do vašej školy som nechodil, ale pred siedmimi rokmi ste kúpili obed premrznutému chlapcovi v jedálni.”
Oči pana Nováka sa rozšírili.
“Matúš?”
Mladík prikývol.
“Preboha… Poďte dnu!”
Matúš vošiel a hneď pocítil chlad. “Nemáte kúrenie,” povedal znepokojene.
“Áno, chcel som niekoho zavolať, ale…” Pán Novák mávol rukou.
Matúš položil košík na stôl a hneď vytiahol telefón. “Už sa nemusíte báť. Mám spoľahlivého opravára. Bude tu do hodiny.”
Pán Novák chcel protestovať, ale Matúšov pevný hlas ho zastavil.
“Raz ste mi povedali, aby som sa o seba postaral. Teraz je rad na mne.”
V košíku boli čerstvé potraviny, teplé rukavice, ponožky, nová elektrická deka a pohľadnica.
Pán Novák sa zapotácal, keď ju otváral.
“Ďakujem, že ste ma vtedy videli,” stálo v nej. “Vaša láska bola pre mňa zlom. Chcem vám to vrátiť, nielen dnes, ale vždy.”
V očiach starého učiteľa sa zaleskli slzy.
“Nikdy som na ten obed nezabudol,” povedal Matúš ticho. “Bol som bez domova, vystrašený, hladný. Ale ten deň ste so mnou zaobchádzali ako s človekom. To mi dalo nádej.”
Pán Novák prehltol knedlík v hrdle. “Čo si robil odvtedy?”
“Našiel som útulok pre mládež,” vysvetlil Matúš. “Pomohli mi postaviť sa na nohy. Študoval som, dostal som štipendium a práve som dokončil právnickú fakultu. Už mám aj prvú prácu.”
“To je úžasné,” zašepkal pán Novák.
Matúš sa usmial. “Dlho som vás hľadal. Niektorí bývalí zamestnanci školy mi poradili.”
Hodiny sedeli a rozprávali sa ako starí priatelia. Keď prišiel opravár, Matúš mu zaplatil. Zariadil aj úklidovú službu a donášku potravín.
“Berte to ako investíciu,” povedal žartom. “Verili ste vo mňa, keď som ja sám neveril.”
Pred odchodom vzal pán Novák za ruku a povedal: “Ak vám to nevadí, rád by som vás navštevoval častejšie.”
Pán Novák prikývol, po tvári mu stekla slza. “Veľmi rad.”
*****
O MESIAC NESKÔR
Pánov byt bol teraz iný. Teplý. Svetlý. Chladnička plná, police obsypané zásobami. Sobotné návštevy Matúša boli pravidelnPán Novák už necítil osamelosť, lebo vedel, že aj malý skutok lásky môže zmeniť niečo navždy.




