**Denník: Stará pani zmizla z autobusovej zastávky – ale to, čo urobilo mesto, roztopilo srdcia**
Zastávka na rohu Lipovej a Tretej mala svoju vlastnú atmosféru. V letné ráno listy stromov preplietali slnko do čipky na chodníku. V zime sa para z pekárne oproti vznášala ako teplý povzdych okolo skleneného prístrešku. Bolo to malé, obyčajné miesto – tri lavičky, mapa trás s ohnutými rohmi, pokrčený odpadkový kôš – a predsa si ľudia z Bratislavy na tomto mieste zvykli očakávať tichý rituál.
Každý pracovný deň o 8:15 prišla pani Mária Hrušková vo svojom modrom vlnenom kabáte, aj v lete, pretože vrecká boli akurát veľké na dve knihy a vrecúško suchých chlebových kúskov pre vrabce. Na hlave mala klobúk s malým hodvábnym kvetom a vodiča autobusu vždy pozdravila menom. Niekedy nenastúpila, niekedy áno. Dôležité bolo, že prišla – usmiatá, pomalá a stála ako hodinová veža na Hlavnej ulici.
A potom, jedného jasného septembrového utorka, neprišla.
Najprv si toho nikto nevšimol. Ľudia meškali, autobus prišiel skôr, v pekárni bola rada. Ale keď autobus odišiel, baristka z kaviarne – Zuzana Kováčová, devätnásťročná a vždy bojujúca s časom – prebehla cez ulicu a položila na lavičku šálku horúceho čaju. „Pre vás, pani H.,“ povedala do prázdna, lebo to vždy hovorila, keď videla modrý kabát. Zarazila sa. Na lavičke bolo iba pár omrviniek z včera a upraveno zložený šál.
Šál. Modrý ako bezmračná obloha, s malou visačkou prišitou na konci.
Zuzana ho zdvihla a prečítala si nápis: „Ak ti je zima, toto je tvoje. – M.H.“
Pozrela sa Lipovou ulicou hore a dole. Žiadny klobúk. Žiadne knihy. Žiadna pani Hrušková.
Na druhom konci mesta sedela Eva Šimková pred blikajúcim kurzorom. Bola novinárkou v Bratislavských novinách a mala na starosti zápisnice z mestskej rady a zoznam výmolov, ktoré budú „opravené podľa rozpočtu“. Telefón jej zazvonil.
Zuzana K.: Niečo nie je v poriadku.
Eva Š.: Čo sa stalo?
Zuzana K.: Pani H. neprišla. Nikdy nepríde neskoro. A nechala tu šál.
Eva nepotrebovala vysvetlenie. Každý v okruhu piatich blokov vedel, kto je „pani H.“. Ak mala zastávka svojho patróna, bola to Mária Hrušková.
Eva hodila fotoaparát cez plece. „Idem von,“ povedala šéfovi. „Lidský príbeh.“
Jej šéf, Ján – sivé vlasy, kávový dych, zlaté srdce – sa ani nepozrel. „Len aby bol ten človek zaujímavý.“
Vonku bol chlad, ktorý farbil nosy do ružova. Eva prišla k zastávke, kde stála Zuzana so šálom omotaným okolo krku a visačkou, ktorá sa vánkom pohrávala. Šálka čaju stála na lavičke, para sa vznášala, akoby sa čaj rozmýšľal, čo robiť ďalej.
„Nechala to tu,“ dotkla sa šálu Zuzana. „Nikdy… Nikdy nenechala šál takto. Vždy ho dala niekomu. Ten muž, čo spáva za knižnicou? Ten chlapec, čo čakal minulú zimu bez bundy? Vždy to niekomu dala. Ale nechať ho tu takto…“ Hlas sa jej zlomil.
Eva sa rozhliadla. Dvere pekárne sa otvárali a zatvárali, zvonce zvonili. Poštár, Peter Novák, sa na chvíľu zastavil a prikývol. Aj on bol súčasťou tejto zastávky.
„Videli ste ju tento týždeň?“ spýtala sa Eva.
Peter si poškriabal bradu. „Včera som ju videl, ako kŕmi vrabce. Dala mi mätičku, povedala, že vzduch je „krištáľový na premýšľanie“. Vždy hovorila také zvláštne veci. Povedal som jej, že som nemal dobrú čistú myšlienku od strednej. Zaasmiala sa.“
Eva sa usmiala, no potom sa zarazila. Lavička vyzerala prázdne bez modrého kabáta.
„Nenastúpila dnes do autobusu,“ ozval sa hlas. Autobus číslo 7 znova zastavil. Vodič, päťdesiatnik s vyhrnutými rukávmi, sa vyklonil. „Volám sa Ivan,“ dodal. „Jazdím na tejto linke osem rokov. Nastupuje v utorok a štvrtok. Dnes som spomalil, len pre istotu. Nevidela som ju.“
„Viete, kam chodí, keď nastúpi?“ spýtala sa Eva.
Ivan pokrčil plecami. „Niekedy do knižnice. Niekedy do parku. Raz mi povedala, že autobus je rieka a ona sa v nej rád




