Srdce? Máš len dvanásť rokov, čo ty vieš o srdci?

Srdce? Teba má len dvanásť rokov, čo ty vieš o srdci?

Viem, že ak bije zle, človek zomrie, povedala dievčina vážnym pohľadom. Naučím sa ich opravovať.

Mária vyrástla so svojím otčimom. Jej otec opustil matku, keď sa dozvedel, že je tehotná. Matka zahynula pri nehode, keď mala Mária osem rokov.

Muž na chvíľu mlčal. Potom pristúpil a pohladil ju po vlásoch.

Tak mi sľúb niečo, Mária. Keď sa staneš lekárkou, nezabudni na túto malú dedinu, odkiaľ si prišla.

Sľubujem, tatko.

A on sa usmial.

Netušil, že ten sľub raz zmení jej život.

¤¤¤

Roky plynuli.

Mária vyrástla a dedina jej zrazu pripadala príliš malá na sny. Po gymnáziu získala štipendium na univerzitu v zahraničí. Večer pred odchodom jej Ivan pripravil obľúbenú večeru pečené zemiaky a parenú buchtu.

Už si zbalila? spýtal sa.

Áno, ale bojím sa, tatko. Je to tak ďaleko a nikoho tam nepoznám.

Strach je dobrý, dievčatko. Znamená to, že ti na niečom záleží.

A čo ak to nedokážem?

Dokážeš. Vždy si bola najbystrejšia v celej dedine. Pamätaj, čo som ti hovoril múdry človek nie je ten, čo veľa vie, ale ten, čo nezabudne, odkiaľ prišiel.

Márii stekli slzy.

Nemôžem uveriť, že odchádzam bez mamy.

Ivan sa odkašlal.

Tvoja mama ťa vidí. A tam hore na teba hrdá. Ja ja len stojím v ceste.

Prvýkrát ho Mária objala úprimne, bez strachu, a zašepkala:

Ďakujem, tatko.

¤¤¤

O desať rokov neskôr.

Vo veľkej nemocnici v Bratislave bola doktorka Mária Dobrá známa svojím pokojom. Mala desiatky pacientov, kolegov, ktorí ju rešpektovali, a život, ktorému by mnohí závideli.

Ale jedného dňa jej zavolali:

Slečna Dobrá? Som sused Ivana z dediny. Starý muž nie je v poriadku. Nechce ísť do mesta. Hovorí, že ho len bolia kosti, ale je to horšie, ako priznáva.

Máriu prepadla panika.

Hneď idem domov.

Ďalší deň už sedela vo vlaku a pozerala sa von oknom na polia. V jej duši sa miešala vďačnosť, túžba a tichá vina.

Keď prišla do dediny, Ivan sedel na lavičke pred domom, s dekou na kolenách.

Prišla si, doktorka? usmial sa slabým úsmevom.

Áno, tatko. A už neodídem.

Vyslúchala ho, vyšetrila, liečila. Ale tam to neskončilo.

Po pár týždňoch začala chodiť po dedine a navštevovať starých ľudí.

Pan doktorka, my nemáme peniaze na vyšetrenie! zahanbene povedala jedna žena.

Nepotrebujem peniaze, teta Alžbeta. Vy ste mi všetci dali niečo oveľa cennšie moje detstvo.

Ivan ju pozoroval z prahu, hrdý, s vlhkými očami.

Dodržala si sľub, dievčatko. Napravuješ srdcia a začala si tým mojím.

¤¤¤

O niekoľko mesiacov neskôr.

Mária zriadila malú ambulanciu v bývalom kultúrnom dome. S pomocou obecného úradu a ľudí z diasprávy priviezli stroje, lieky a dobrovoľníkov.

Jedného večera, po dlhom dni, sedela s Ivanom na lavičke a pozerala západ slnka.

Pamätáš si, čo som ti hovoril, keď si bola malá? spýtal sa.

Že múdry človek nezabudne, odkiaľ prišiel.

Presne tak. A ty si sa vrátila. To ťa robí múdrejšou než všetkých tvojich profesorov.

Mária sa zasmiala.

Nevrátila som sa pre slávu. Vrátila som sa pre pokoj. Tu som sa naučila, čo je život.

A tu ho aj prežiješ.

Večer klesal nad dedinou a svrčeki začali svoj spev. Ivan si hlboko povzdychol.

Vždy som ti hovoril, že ďaleko zájdeš. Netušil som, že to ďaleko bude stále tu.

Mária mu vzala ruku a povedala:

Domov je tam, kde ťa majú radi. Zvyšok sú len adresy.

¤¤¤

O pár rokov neskôr mala dedina modernú ambulanciu, malé laboratórium a tím mladých dobrovoľníkov. Na stene v chodbe visela veľká maľba malej dievčiny a muža, ako držia pod dážďom hrubú knihu.

Pod obrazom bolo napísané:

Môjmu otcovi Ivanovi, ktorý ma naučil, že srdce sa neuzdravuje len vedou, ale aj láskou.

A Mária, dedinská doktorka, sa pokaždé usmiala, keď ten nápis čítala.

Päť rokov už uplynulo odvtedy, čo sa Mária natrvalo vrátila do dediny. Ambulancia bola teraz svetlou budovou, s veľkými oknami a vôňou poľných kvetov.

Ľudia prichádzali odevšadiaľ nielen z dediny, ale aj zo susedných obcí. Všetci ju volali doktorka s láskavým srdcom.

Jedného jesenného dňa, keď vychádzala z ordinácie, Mária uvidela na schodoch malé dievčatko s rozbitým batohom.

Čau, si v poriadku? spýtala sa, zohnutá k nej.

Áno teda nie. Pani kníhkupkyňa ma poslala pre lieky pre mamu, ale nemáme peniaze a je mi hanba.

Mária ju hneď spoznala. Bola to Anna, dcéra vdúvky na konci dediny.

Nemáš sa za čo hanbiť, zlato, povedala nežne. Poď dnu, porozprávame sa.

Vnútri jej dala horúci čaj a koláč.

Ako sa má tvoja mama?

Stále kašle. A hovorí, že nemá zmysel chodiť k lekárovi.

Tak poďme za ňou spolu?

Dievčatko zakývalo hlavou, s očami plnými slz.

Pan doktorka Keď vyrastiem, chcem tiež liečiť ľudí. Ako ty.

Márii sa rozjasnila tvár.

Tak mi sľúb niečo, Anička. Keď sa to naučíš,

Rate article
Wyznaj Sekret
Srdce? Máš len dvanásť rokov, čo ty vieš o srdci?