Späť na neznámy prah

Marek sa usmieval od ucha k uchu – mal konečne svoj vlastný byt. Nie izbu v podnájme, nie kút u nepríjemnej gazdinárky, ale skutočný dvojizbák v sídlisku v Košiciach. Bez otravných spolubývajúcich, ktorí by mu vypínali elektrinu o jedenástej a kričali, aby „nerobil bordel“. Bez dozorcov, čo kontrolujú každý jeho krok. Len on a sladký pocit slobody.

Byt mu pomohli kúpiť rodičia, keď predali starý byt po zosnulej tete. Marek si spravil rekonštrukciu, zariadil ho podľa sebe a pozval kamaráta Juraja na oslavu. Sedeli, smiali sa, pili kávu so zákuskom. Potom sa Marek rozhodol odprevadiť Juraja von. Otvorili dvere, vyšli na schodisko – a vtom medzi poschodiami uvideli sedieť ženu. Jedla si obložený chlebík a vedľa nej ležala ošúchaná taška.

„Prepáčte, vy ste…?“ spýtal sa prekvapene Marek.

Žena sa zahanbil, prehltla.

„Ja… Alžbeta Horváthová. Bývala som tu. Váš byt… to bol predtým môj?“

Marek si ju pamätal – áno, právo ona predala byt pred pár mesiacmi.

„Čo tu robíte?“

„Viete, chlapci…“ Alžbetine oči sa zaliali slzami. „Nemám kam ísť…“

Kamariati sa na seba pozreli. Alžbeta rozplakala a rozprávala im svoj príbeh.

Po rozvode sama vychovávala syna – Tomáša. Všetko pre neho, všetko mu obetovala. Vyrastol z neho dobrý, usilovný človek. Študoval, našiel si prácu, oženil sa s energickou dievčinou – Zuzanou. Najprv bolo všetko fajn. Presťahovali sa do jeho trojizbáku, Alžbeta zostala sama. Potom sa narodil vnuk – Adam. Následne Ema. A po pár rokoch Zuzana s Tomášom navrhli: predaj byt, bývaj s nami. Bude to jednoduchšie. Veď aj tak u nich trávi čas s deťmi.

Súhlasila. Polovicu peňazí mali dať na jej účet, polovicu si nechali. Peniaze však nikdy nedostala.

Žiť s mladou rodinou sa ukázalo ako peklo. Deti od rána do večera. Zuzka v práci, Tomáš v kancelárii. Varenie, upratovanie, starostlivosť – všetko na nej. A predsa jej nedovolili vychovávať vnukov – len sa o ne starať, kŕmiť a mlčať. Keď sa raz sťažovala na zdravie, Tomáš len povedal: „Mami, veď to zvládaš. Deti sú v pohode, Zuzka spokojná, ja môžem v kľude pracovať. Je to šťastie – bývať všetci spolu.“

Alžbeta sa už len doplačala. Letos, keď rodina odišla k moru, povedala, že ide za priateľkou – no len blúdila mestom, spávala na lavičkách. A dnes ju nejako donieslo k bývalému domu. Nevedela prečo. Proste pritiahlo ju to.

„Dokonca som uvažovala, že by som ostala prespať tu, na streche…“ povedala smutne.

Marek s Jurajom nevedeli udržať emócie.

„Tak to nechcete!“ nahneval sa Jura. „Nie ste sama! Poďte k Markovi, aspoň dnes prespíte u neho.“

„No nie je to trochu…“ ostýchavo začala.

„Žiadne výhovorky!“ ukončil to Marek.

Doma pri čaji Juraj – právnik – opatrne vypočúval Alžbetu: čo sa stalo s peniazmi z predaja bytu?

„Tomáš povedal, že polovicu vloží na účet…“ zašepkala.

„Za tie peniaze viete kúpiť garsonku,“ povedal rozhodne Juraj. „My s Markom vám pomôžeme.“

O mesiac neskôr sa Alžbeta nasťahovala do nového, malého, no svojho bytu. V tom istom dome, len o poschodie vyššie. Čo presne Juraj povedal Tomášovi, nikto nevedel. Ale peniaze dal.

Zuzka s ňou prestala rozprávať. Vnuci ju navštevovali sami – striedavo.

A Alžbeta sa znova smiala. S Markom sa spriatelili, chodili spolu do divadla a na výstavy.

„A čo som si z tohto vzal?“ raz povedal Juraj. „Do dôchodku treba ísť vo vlastnom byte. Inak človek príde aj o strechu nad hlavou.“

Marek prikyvol:

„A hlavne – nikdy netreba mlčať, keď vás tlačia do kúta.“

Rate article
Wyznaj Sekret
Späť na neznámy prah