Osamelosť v manželstve. Muž odišiel k inej. Príbeh
S Jánom sme prežili spolu 20 rokov. Bolo všetko – dobré aj zlé. Ale ani raz som neľutovala žiaden deň strávený s ním.
Vždy som sa snažila byť dobrou manželkou, vo všetkom som mu vyhovárala a neodporovala. A ako inak? Veď žena má byť múdra. Inak ľahko príde o muža, keď vidím, koľko rozvedených žien sa mu už motalo okolo. Párkrát som mu odpustila nevernosť. Raz dokonca chcel odísť. Ale ja som mu povedala, že bez neho nechcem žiť. Vystrašený zostal.
Ján aj rád popil, no kto nie? Ale aspoň pracoval a priniesol trochu peňazí domov. Našej rodine to stačilo. A ja som robila na dvoch miestach. Tak sme žili.
Keď sa narodila dcéra a ja som bola na materskej, začal sa správať horšie. Vyčítał mi každý kúsok chleba a hovoril, aby som šetrila. Ale časom sa to zlepšilo, vrátila som sa do práce a mohla som si kupovať veci pre seba aj pre dcéru.
Raz prišiel domov skoro ráno, podfúkaný. Keď som sa ho opýtala, kde bol, vybuchol a zdvihol na mňa ruku. Mlčala som, lebo manželka má chápať, že muž si občas potrebuje oddýchnuť od rodiny.
Časom už nezdvihol ruku len tak. Chodila som v tmavých okuliároch, aby som skryla modriny, ale všetkým som vravela, že som narazila do skrine.
A potom sa to stalo znova. A ešte raz. Až to bolo stále. Lekári, ktorí mi ošetrovali zlomený nos a rebrá, hovorili, aby som podala trestné oznámenie. Ale ja som nemohla. Veď Ján je môj milovaný, môj človek.
A keby som to urobila, urazil by sa a odišiel. A my máme dcéru, ktorá potrebuje otca.
Lenže naňu skoro nepozeral. Chcel syna. Ale druhé dieťa nám nevyšlo, hoci som chcela mat ešte jedno.
Keď dcéra vyrástla, žiadala ma o rozvod. Viem, zriedkavé – deti predsa milujú svojich rodičov. Ale Zuzka sa otca bála, lebo aj jej od neho často dostalo. Ján bol pre nás autoritou, poslúchali sme ho, ale nie vždy sa dali tresty vyhnúť.
Roky plynuli, mala som cez štyridsať. Zuzka žila sama so svojím priateľom.
Muž sa trochu upokojil, skoro so mnou nehovoril a nevšímal si ma. Zvykla som si na to. Milovala som ho v tichosti, na iných mužov som ani nepozrela. Robila som všetko pre neho, aby bol spokojný.
Jedného dňa prišiel z práce skôr, zvláštny, zamyslený. Chodil po byte v tichosti. Akoby chcel niečo povedať, ale neodvážil sa.
„Jano, čo sa stalo?“ Rozhodla som sa začať rozhovor prvá.
Chvíľu mlčal.
„Už to všetko neznesiem. Odchádzam!“
Zem sa mi zrazu začala pod nohami hýbať. Chytila som sa stoličky.
„Akože odchádzaš? Kam? A čo ja? A naša rodina?“
„Aká rodina?“ začal revať. „Pozri sa na seba! Celý život som ťa musel znášať, trpel som. Konečne chcem žiť pre seba, s ženou, ktorá ma za čo stáť!“
„Ty máš inú?“ Slzy sa mi rozbehli po tvári.
„A čo si myslela? Samozrejme. Na teba sa ani pozrieť nedá, vyzeráš ako stará baba. A ja som stále pekný chlap. Každá sa do mňa zamiluje. Tebe už som unavený. Už ma tvoje láskanie nebaví.“
Ján vyskočil, rýchlo sa obliekol a chytil tašku.
„Veci si prídem zajtra pozbierať!“ zakričal ešte cestou von.
Tak skončilo naše dvadsaťročné manželstvo.
Neskôr som zistila, že mal milenku posledné tri roky. A práve k nej odišiel.
Dnes mám 45 rokov. Od rozvodu uplynulo 5 rokov, ale stále sa z toho neviem spamätať.
Pri rozvode sa hádal o každú lyžicu, vzal si všetko, čo sa dalo. Iba byt, ktorý som zdedila po mame, mi zostal. Všetko to bolo ako v sna, nedokázala som pochopiť, že sa to naozaj deje.
Ako sa to mohlo stať? Vždy som pre neho robila všetko!
Teraz, po rokoch, už viem. Nemá zmysel žiť život niekoho iného. Netreba odpúšťať, ak sa človek nespráva úprimne. Nemôžeš sa ponižovať a ustupovať. Netreba trpieť tyraniu. A ja som dokonca dcéru odsúvala na druhé miesto! Teraz so mnou takmer nekomunikuje – stále má na mňa zášť za to, aké mal detstvo.
Je mi ľúto, že som to nepochopila skôr! Koľko síl a času som zmarila.
Hodinky na stene hlasno tikali. Aj tento narodeniny trávim sama. Ale už viem, že chcem žiť zvyšok života v pokoji a radosti. Bez toho, aby som závisela od nálad iných.
Zazvonili u dverí. Keď som otvorila, na prahu stál môj bývalý manžel.
„Ahoj, vrátil som sa navždy. Uvedomil som si, že si tá najlepšia a najkrajšia. Dáš mi ešte šancu?“ Usmieval sa, akoby nič, a podával malý kytica rumančeka.
„Nie. Choď preč a už sa nevracaj.“
Zatvorila som dvere a v ten moment som vedela, že som konečne pripravená skoncovať s osamelosťou a začať nový život – bez postáv z minulosti.
(Pozn.: Tento príbeh je skutočný, počula som ho od kamarátky.)




