Skvele som sa usadila

Zuzka, nezabudla si, že v nedeľu ideme k mame na narodeniny? spýtal sa Martin pri raňajkách.

Možno by som aj zabudla, keby si mi o tom nehovoril každý druhý deň… A to ešte tvoja mama posledný týždeň štyrikrát volala, aby mi pripomenula, že prísť musíme. Aj keby som chcela zabudnúť, nemám šancu… vírili Zuzane myšlienky v hlave, no nahlas sa len pousmiala a pokojne odpovedala:

Nezabudla som, Maťko, neboj, pamätám… sotva badateľne si povzdychla. V poslednom čase boli pre ňu stretnutia so svokrou, pani Vierou, hotovým trápením. Jej tvrdá tvár a zvraštené obočie vždy nasvedčovali, že niečo nie je v poriadku. Zuzana vlastne nikdy nepochopila, čo konrétne jej na nej prekáža. Veď pre jej syna urobila, čo mohla milovala ho, porodila mu deti, domácnosť mala ukážkovú. Ale niekomu sa jednoducho nezavďačíte…

…S Martinom sa zoznámili presne tak, ako sa to v dnešnej dobe stáva často cez internet. Na diskusnom fóre o zdravom stravovaní. Ona tam kupovala vitamíny, on zase proteínové tyčinky. Obyčajný rozhovor sa už o chvíľu presunul na súkromnú správu. Martin začal lajkovať jej fotky, čo nakoniec prerástlo do ich krásneho vzťahu naozaj… O sedem mesiacov sa brali.

Zuzi, budem skvelý otec, uvidíš! A chcem veľa detí štyroch! Dvoch chlapcov, dve dievčatá. Jeden je málo, budú egoisti. Vo väčšej rodine sa deti naučia zodpovednosti, láske, budú stáť pri sebe.

Ale prosím ťa… usmiala sa Zuzana. Veď ty si z rodiny jedináčik a nemáš s tým problém.

Ale ja som výnimka, moja! zažmurkal Martin a pobozkal ju na líce.

Keď ju mama Martina, pani Viera, po prvý raz privítala, uprela na Zuzanu chladný pohľad učiteľky a ohrnula nápadito namaľované pery. Vyspovedala ju pri stole pýtala sa na rodinu, vzdelanie. Keď sa dozvedela, že nie je Bratislavčanka, že študovala v Nitre, pochádza zo štyroch detí a že jej mama žije v staršom paneláku vo Zvolene, zamračila sa ešte viac, zvyšok večere ticho preberala jedlo na tanieri…

Svadbu mali veľkú, v známej reštaurácii pri Dunaji. Zo Zvolena prišla Zuzanina mama, všetky jej sestry, aj traja bratia. Všetko mladí, milí a veselí ľudia. Oslava bola nahlas a úprimná. Zuzana s Martinom vyzerali šťastní na prvý pohľad neodchádzali od seba ani na krok.

Dva mesiace po svadbe oznámili rodine očakávané prírastky. Martin žiaril šťastím. Zuzanine sestry a bratia gratulovali, mama Zuzany sa pri telefonáte rozplakala dojatím. Zato Viera len mimovoľne fňukla a ešte viac stisla svoje tenké pery.

Takto rýchlo ste nemohli počkať? Mohli ste si ešte užiť život pre seba. Akí len ste rodičia, sami ste ešte deti…

Mamka, zlatá! Veď budeš babka! Aká je to radosť! A ja budem ocko! usmieval sa Martin, vzal matku za ruky a zatočil ju po obývačke. Tá len podráždene kehľa rukami.

V stanovený čas sa manželom narodila rozkošná, zdravá dcérka, Emília, celé Zuzanine oči. Martin bol euforický, Zuzana sa s radosťou pustila do rodičovstva a zariaďovania domácnosti. Martin zarábal nadpriemerne, mohla mať pomocnicu aj opatrovateľku pre dieťa. Ale zvládala sama. Bola láskavá mama a výborná gazdiná. Ani Martin sa nestrácal v rámci možností ju zastúpil v čom treba.

Na prvé narodeniny Emky sa dozvedeli, že opäť čakajú prírastok. Martin tajne túžil po synovi a sen sa mu splnil. O deväť mesiacov sa im narodil Filipko.

Byť mamou dvoch detí bolo náročnejšie, preto si Zuzana najala pomoc s domácnosťou, aby sa mohla venovať len deťom. Bola šťastná, všetko jej vyhovovalo. Martin okolo nej behal ako okolo princeznej staral sa o rodinu, zabezpečil im pohodlný život, nič im nechýbalo. Mal to byť dôvod na radosť, nie? Ale vždy sa nájde kúsok dechtu v sude medu v ich prípade to bola Martinova mama, Viera.

Maťko, vysvetli mi, prečo ma tvoja mama nemá rada? Mám pocit, že ani vnúčatá nemiluje. Čo jej vlastne vadí? vyhŕkla raz smutno Zuzana.

Zuzka, nevšímaj si to. Mama bola vždy komplikovaná, žije vo vlastnom svete a my doň asi ani nezapadáme… vzal ju Martin do náručia. Hlavné je, že ja ťa milujem.

Deti rástli, Martinov podnik v Bratislave rozkvital, všetko šlo výborne. Zuzana si často spomenula, aká bola šťastná, že kedysi prikývla na pozvanie od neznámeho muža cez internet. Ten muž bol dnes jej najdôležitejší.

Raz večer sa rozhodli ísť do divadla deti ostali s opatrovateľkou. Zuzana divadlo milovala, užívala si príjemné kreslo a atmosféru, keď ju zrazu prepadla nevoľnosť.

Maťko, je mi zle… Asi z toho šalátu v bistre. Hneď sa mi nepozdával…

Snažila sa prekonať nevoľnosť, pila vodu, no nepomáhalo. Smutní odišli z divadla a doma si Zuzana na chvíľu ľahla. Keď sa asi po pol hodine cítila lepšie, rozhodla sa spraviť tehotenský test. Pre istotu. Výsledok? Dve čiarky jasne svietili.

Zuzka! Vieš čo to znamená? Budeme mať tri deti! Martin ju roztočil po kuchyni ako v tanci.

No, tri sú krásne, len… nie je to prirýchlo? Veď Filipko a Emka sú ešte maličkí… zneistene zašepkala Zuzana.

Rýchlo? Sú to naše deti, Zuzka! Zvládneme to! A okrem toho povieš to mame rovno na narodeniny. Nech má prekvapenie!

No určite bude nadšená… Ešte viac bude frflať, že sa množíme ako zajace, pomyslela si Zuzana, no mužovi sa opäť len usmiala.

A prišiel slnečný nedeľný deň. Celá rodina kvety v ruke a torta pod pazuchou išla k matke na oslavu, s decentným meškaním.

Viera privítala hostí s úsmevom, rozvoňaná drahým parfumom z bratislavskej parfumérie. Vybozkávala syna, nevesta i vnúčatá a zavolala ich k stolu.

Hostia boli už pri nálade. Syn s nevestou museli na privítanie dať pohárik, Martin predniesol veselý prípitok.

Naša mama a babka! Prajeme ti len to najlepšie, veľa zdravia a šťastia, a my sa postaráme, aby si bola spokojná! Teraz prichádza darček a prekvapenie! odovzdal mame luxusnú krabičku so zlatým náramkom, posiatym briliantmi, a pod ňu ešte malú bielu obálku. Rozžiarene na ňu hľadel.

Nečakaná reakcia prišla vzápätí.

Viera najprv pohladila krabičku, potom ju rozbalila, náramok jemne položila na stôl. Zvedavo otvorila obálku z nej vypadol papierik s dvoma prúžkami. Jej tvár začala tmavnúť, scvrklo sa jej obočie, ústa zovrela do tenkej čiary. Ako by chytila do ruky žabu, hodila test na zem, otočila sa k Zuzane a s chladom v hlase povedala:

Tak to je tvoj darček, však? Ty už nič iné nevieš vymyslieť! Okrem rodenia detí nevieš vôbec nič! Už sa sama na seba nehanbíš? Neunavuje ťa to nonstop byť tehotná? To je hrozné… Ty si sa veru dobre zariadila sedíš doma, rodíš jedno za druhým, a môj syn maká od rána do večera a živí celú vašu kopu. Opatrovateľka, pomoc v domácnosti… Parazitka, ešte že! povedala ticho a s odporom.

Zostalo ticho. Každý sklonil hlavu k tanieru a so zatajeným dychom sledoval tú výmenu.

Martin zbeľal, pery sa mu triasli od hnevu a rozhorčenia. Pomaly sa otočil k matke.

Mama, čo to hovoríš… Nemôžem tomu uveriť. Myslel som si, že ma máš rada. Ale ty… ty nemáš rada nikoho, len seba…

Vstal od stola. Hneď nato vstala i Zuzana slzy mala na krajíčku, len aby nevybuchla. Opatrne obliekla deti a spolu rýchlo odišli z bytu. Viera sa na nich ani nepozrela, hostia mlčky civeli do tanierov.

V aute sa Zuzana rozplakala. Potichu, aby deti nič nezistili. Slzy tiekli jedna za druhou, Martin si to v spätnom zrkadle všímal a ťažko vzdychal. Aj jemu sa tlačili slzy do očí.

Doma prebehli zvyšok dňa v tichu. Až keď večer uspali deti, sadli si k čaju do kuchyne. Obaja potrebovali spracovať, čo sa stalo.

Vieš, Zuzka, dnes som celý deň premýšľal… Pochopil som, že to nie je tvoja vina. Bola by tu hociaká iná, hneď by si našla dôvod. Keby tu bola Lucia, Eva či Magdaléna… skritizovala by jedlo, špinavú dlážku, hocičo iné. Ona ma žiarlivo neodbremenila, nikdy ma neprepustila z rodinných očakávaní… A ešte je tu obyčajná ženská závisť. Pochádza zo skromných pomerov, otca nemala, mama ju vychovala sama a trpela kvôli nej ako málokto. Všetko si musela vydrieť. A teraz vidí teba spokojná rodina, láska, deti, bezstarostný domov… Také šťastie nevie zniesť, ani keď patrí jej vlastnému synovi. Prosím, odpusť jej aspoň v srdci. Buď nad vecou. Ak budeš môcť, usmej sa a odpusti…

Ešte dlho mlčky sedeli v objatí, iba jemné svetlo lampy zohrievalo ich kuchyňu. Martin v duchu premýšľal, ako vlastne svoju mamu nikdy úplne nepoznal. A Zuzana… Vedela, že odpustiť dokáže, ale chvíľu jej potrvá, kým ju bude chcieť znova vidieť. Azda čas ukáže…

Mali každý svoje bolesti, ale obaja vedeli, že ich najväčšou istotou je ich láska. A ich deti. A to skrátka stačí.

Rate article
Wyznaj Sekret
Skvele som sa usadila