Škandál v urodzinnej slovenskej rodine

Koniec sveta tak to nazvala Vierka, keď si so snehobielou vreckovkou jemne poutierala kútiky očí a tak bolestivo vzdychla, až som sa, ako jej muž, naozaj zľakol.

Vierka, čo sa deje? Zase tie kvapky?

Nezačni mi tu teraz s tými kvapkami, Vilo! Ty nevnímaš, čo sa stalo? To je hanba! Hanba celej našej rodiny! Len sa na ňu pozri! Ani štipka ľútosti v nej nie je!

Naša jediná dcéra, Alžbetka Urbanová, lenivo sedela na verande, ako by sa jej žiadny hriech netýkal. Neplakala, nelámala si ruky v zúfalstve, naopak vykladala si dlhé, baletne tvarované nohy na zábradlie a hádzala kôstky z čerešní do trávnika pod sebou. Robila to s takou ľahostajnosťou, až Vierka nemohla vydržať a zakaždým len povzdychla.

Alžbeta! Okamžite prestaň! Aké správanie! Mám s tebou vážny rozhovor! A ty ty

Vierka sa odula a odišla si dať svoje kvapky.

Alžbetka, vážne to myslíš? spýtal som sa dcéry, keď som utekal za ženou.

Samozrejme, ocko! Nepreháňaj a najmä to vysvetli mame jasne sobáš s Tomášom nebude. Všetky tie jej plány dohodnutých svadieb môžu zostať v šuflíku. Ani nech na to nemyslí.

Veď ju teraz dorážaš na duši!

Netreba preháňať, oci.

No možno to ešte premyslíš? Prezrite si to ešte raz?

Nehrozí. Dnes som už povedala Tomášovi svoje. A opakujem nie, svadby nebude.

Ó, čo len teraz

Z obývačky sa ozývali Vierkine nariekania, čo ma donútilo utekať ju utešiť. Alžbeta si v pokoji vložila do úst ďalšiu čerešňu.

Niet divu, že Vierka bola v šoku reštaurácia zajednaná, pozvánky rozposlané, no dcéra všetko hodí cez palubu.

Neprosila som ťa, aby si ich posielala! spievala dcéra spoza stola. Ak si rozhodla ty, búď statočná a vyžehli si to i sama!

To si krutá, dcéra! Robím len čo najlepšie viem!

Ale vyšlo to presne tak, ako zvyčajne. Tvoja dcéra má vlastné plány na život.

Alžbeta! Vierkin hlas preskočil, znova vzlykla. Čo si to dovolíš?!

Nič také hrozné, mami Alžbeta vstala, pozbierala šálky po nedopitom čaji a odbila mamu. Sama si poradím.

A odpochodovala do kuchyne.

Vierka si sadla a rezignovane položila vreckovku na stôl. Potom sa celá rozhorčená sťažovala mne:

Je prefotená tvoja mama! Aj tým tónom! Čím som si toto zaslúžila?

Musím priznať, že ešte v začiatkoch nášho spolužitia bola moja mama, pani Oľga, nočnou morou Vierky. Vierka si o sebe myslela svoje životná skúsenosť, múdrosť takže by mala mať úctu. Lenže Oľga mala vlastný režim a neplánovala ho meniť kvôli novej snahe v dome.

Vierka, milá, čo je to za vôňu? kedysi sa pýtala nenápadne a pri vstupe do miestnosti si vždy chytro zakryla nos.

To sú moje nové parfumy! zakaždým sa napínala Vierka. Nepáčia sa vám?

Možno je to pekné, ale prečo vylievať na seba celý flakón? Kvapka by bola dosť.

Vierka na to vždy zobrala ústa do struny a bola urazená vraj čím len tej starej žene vadí?

To ona všetkých cepuje po svojom hovoril som jej. Nič nerob si z toho.

Mala by sa zmeniť! Inak tu nebude pokoj! A neznášam, keď ma voláš milá!

Oľga, celkom po svojom, nič na správaní nemenila. Rečami síce dráždila Vierku do nepríčetnosti, ale vedela čo robí. Až kým raz na premiére baletu niekto poznamenal: Vierka, vy ste sa stali ozajstnou dámou! To výchova Oľgy je na vás vidieť!

Najskôr to Vierku urazilo, no zároveň ju lichotilo, uznala, že svokra bola vždy ikonou štýlu a malých prehreškov jej prestala vyčítať.

Po narodení Alžbetky bola Oľga celá vo vytržení, trávila s vnučkou každú možnú chvíľu, kým Vierka bola stále prísna, ale túžila, aby sa jej dieťa malo lepšie ako sama.

O svojej minulosti Vierka nikdy nehovorila. Všeobecne som niečo tušil, ale neskúmal som jej bolestivé miesta. A za to bola vďačná. Aj preto prestrihla minulosť ako nitku a sústredila sa na prítomnosť.

Keď sa vrátila kdesi do detstva, nosila medailón pod krkom, v ktorom bol schovaný portrét kučeravého chlapca syna, ktorého stratila. Skončil sa jej vtedy svet babka jej syna len na chvíľu nechala samého, no k tragédii nebolo ďaleko. Po rozvode s prvým mužom, ktorý bol večne preč, si zbalila kufrík a navždy odišla z rodného Prešova, kde mala celé detstvo a mladosť.

A potom som do jej života vstúpil ja.

Prišiel som s opuchnutým lícom hnisal mi zub, priznám. Bol to trápny pohľad, ale Vierka bola prísna ako skúsená lekárka.

Čo ste ako malý fagan, pán Urban? zamračila sa.

Asi ničomu nerozumiem zahral som sa na slabochvosta a v tej chvíli jej zažiarili oči inak, od ľútosti až po záujem.

Počas roka som ju chodil vyzdvihovať po službe, mlčky ju sprevádzal domov. Na slovo nepadlo, ani nemuselo rozumeli sme si aj bez nich.

Keď som jej navrhol svadbu, zamyslela sa.

S tebou je mi fajn, ale neviem, či budem vedieť spraviť ťa šťastným

Prečo? pýtal som sa.

Deti už nechcem.

Prečo?

Raz ti to poviem. Potom uvidíš, či ostaneš.

Matke som sa o Vierke zdôveril. Oľga si zapálila cigaretu, v tichosti počúvala o Vierkiných stratách, na konci len šepla:

Ľúbiš ju?

Áno.

Tak potom neváhaj. Láska je poklad, ktorý nie je pre každého. Jeho váha môže človeka ubíjať, ale ak ho správne unesieš, pochopíš jeho cenu.

S mojou mamou si raz-dva porozumeli. Vytiahla truhličku s rodinnými šperkami a podala ju Vierke:

Toto je teraz aj tvoje. Ale nenos ich ak ideš na trh, na to mala moja stará mama vtipy.

Vierka sa aj zasmiala, dôvera medzi nimi rástla.

O jej tehotenstve sa dozvedela Oľga ako prvá. Okamžite zavelila, že rodiť bude u najlepšej lekárky známky Zuzany, a zároveň ju ubezpečila, že je všetko v poriadku.

Narodenie Alžbetky bolo sviatkom Oľga sa toho zhostila s takým entuziazmom, že zabudla na hodvábne róby, vyhrnula rukávy a vyprala plienky ručne, spievala vnučke a básnila, že jej pokladik musí byť zdravý!

Spor a nezhody zmizli. Vierka mala konečne rodinu i pokoj.

Na Paliho, dávno strateného syna, síce nezabudla, ale život bežal ďalej. Každý rok sme spolu cez prázdniny išli do jej rodného mesta na hrob, nikdy sa však s matkou nestretla.

Až keď Alžbetka oslávila desiate narodeniny, prišiel list. Čo v ňom bolo, ukázala len mojej mame.

Choď, poradila jej Oľga. Nezabudneš, možno nikdy neodpustíš, ale je to tvoja mama. Všetci chybujeme. Rozprávaj sa s ňou. Potrebné je to viac pre teba ako pre ňu.

Vierka odišla, vrátila sa po pár dňoch o niečo pokojnejšia.

Lenže strach a tiesnivosť si nabrala domov so sebou. Dozerala na Alžbetku prísne, skoro ju dusila láskou. Stále mala pocit, že ju môže každý okamih o dcéru pripraviť.

Prestaň ju strážiť na každom kroku, prosil som ju. Alžbetka je veľké dievča, potrebuje priestor.

Ty sa nestaráš? To je ti jedno, čo sa s tvojím dieťaťom stane?!

Nikdy. Ale preháňaš to.

Ja jeden strach neprežijem.

Nech som hovoril čokoľvek, Vierku nič neupokojilo.

Až mama navrhla:

Dajte Alžbetku na spoločenské tance.

Tak Alžbetka začala tancovať a tam sa zoznámila s Tomášom.

Po rokoch spolu s Tomášom získali pohár v štandardných tancoch, zrazu boli hviezdna dvojica, každý ich dával dokopy ako pár aj mimo parketu.

No Alžbetka potichu snívala vlastný sen. Po maturite prišla s tým, že pôjde na medicínu. Vierka sa tvárila, že má iné plány už všetko dohodla s Tomášom aj jeho rodičmi o jesennej svadbe.

Svadba? A kto sa žení? spýtala sa Alžbetka sucho.

Ty a Tomáš, samozrejme! Perfektný pár nielen v tanci, ale v živote!

Opýtala si sa mňa?

Považovala som to za vybavené, zlatko.

Nevolaj ma zlatko! odsekla Alžbetka a odišla bývať ku babke.

Mama na ňu zanevrela, neprišla ani keď sa dcéra dostala na medicínu. Práve ja som ju prosil, aby si s Alžbetkou udobrila. No hrdosť bránila Vierke ustúpiť.

Zlomilo sa to až po dlhom rozhovore, keď som raz Vierku poriadne vyhrešil, že takto o dcéru príde.

Pozor, Liza je tvoja krv, dýcháš ju! Vidím tvoju bolesť, načo si ju zväčšuješ?

Vierka sa konečne odhodlala ísť k dcére zmierenie bolo tiché. Nikto netuší, o čom sa v izbe babky do noci rozprávali, ale podľa uslzených očí a štastných úsmevov som vedel, že všetko je na dobrej ceste.

Doma konečne zavládol pokoj, hoci nie na dlho. O pár rokov zavolali Alžbetku ako lekárku-začiatočníčku k urgentnému prípadu a priviezli Tomáša s akútnym zápalom slepého čreva.

Tak bez váhania mi zveríš život? podpichla ho.

Tebe kedykoľvek.

O tri roky neskôr prišli s malým Paľkom (po Vierkinom prvom synovi) na návštevu.

Ukáž babke, ako bežíš! volala na Paľka a smiala sa s toľkou radosťou, že by roztopila aj ľadovca.

Mami, je babka doma?

Kdeže, zas niekam ušla má novú známosť, tentoraz vraj sochára! Sama ti vyrozpráva, keď sa vráti. A kde je Tomáš?

Zaparkuje auto.

Výborne, mäso je v rúre, otec nesie koláč. Umývajte si ruky a poďte ja uspím Paľka a hneď som pri vás.

A viem ja, budú spievačky namiesto večere!

Je to zlé? spýta sa Vierka, keď chytí vnúčika za rúčku.

Je to najkrajšie na svete, mama!

Dnes mi to všetko príde ako film, na ktorý človek len spomína večer pri pohári vína či na lavičke pred domom. Keď vidím, že každá rana a kríza je len dočasná a že mať pri sebe rodinu je dôležitejšie ako všetky plány sveta. Často si pripomínam: nič si nemožno vynútiť každý musí dozrieť k tomu, kým je, a najviac vtedy, keď mu dáme slobodu a lásku.

Rate article
Wyznaj Sekret
Škandál v urodzinnej slovenskej rodine