Si nezodpovedná, mama. Plodiť sa môžeš inde.
Vierka mala ledva sedemnásť, keď si zobrala za muža Štefana. Ešte si ani dobre nedosedla do poslednej školskej lavice, už mala na prste obrúčku a jej brucho sa zaokrúhlilo rýchlosťou, ktorú by závideli aj púpavy v máji. Susedky šepkali na chodbe medzi zemiakmi, že to teda neťahá so Štefanom poctivo, že bola jasne na skok, teda asi to tak malo byť. Narodila sa Emília, a Vierka s ňou pristála v byte svokry. Samotná svokra, pani Božena Nováková, síce bývala o dve zastávky električkou ďalej, ale mala silnú potrebu dbať o život mladej rodinky. Byt to bol priestranný, trojizbák s vysokými stropmi a starým nábytkom ešte z federálnych výpredajov. Vierka sa v ňom nikdy necítila ako doma skôr ako návšteva, čo neodišla ani po Malej nočnej hudbe.
Malá Emília bola jej radosť. Plienky, dupačky, prebdené noci, prvý zúbok, prvý krôčik a roztekané maminka, čo jej rvalo srdce z lásky. Emka však nerástla len s Vierkou, ale aj s babkou Boženou, ktorá si našla cestu do bytu takmer denne, plus teta Janka, Štefanova sestra, žila s nimi v malej izbe pri kuchyni. Janka bola o päť rokov staršia, suchá ako štrúdlová krusta, vlasy mala vždy v uzle a tvár, z ktorej sršal večný podozrievavý dezertný úškľabok. Obe ženy boli typy všetko viem, všetko vysvetlím. Mali patent na výchovu, varenie kapustnice, triedenie pradla aj prístup k mužom: všetko podľa príručky, bez sentimentu.
Vierka, načo púšťaš Štefana s kamarátmi do garáže? stýskala si svokra Božena, pery pevne našponované do čiarky. Môj nebohý muž, boh mu žehnaj, chodil vždy rovno z roboty domov. Mala som na to pravidlo rodina prvorado.
Vierka len mlčala, lebo hádať sa s babkou bola hra pre zúfalcov. S jedným pohľadom by zrušila cenu rosničky. A teta Janka opáčila:
Ty hlavne dávaj pozor, aby z Emky vyrástlo dieťa, čo vie, čo je správne. Donesiem jej nejaké knižky, podľa veku. Teraz sú deti rozmaznané, lebo matky na ne kašlú.
A tak Vierka dozerala, Emka čítala, chodila s babkou do galérie, angličtinu pilovala s doučovateľkou, ktorú, jasné, vybavila babka Božena. Emka bola ukážkovo milé a múdre decko, celou dušou nová Nováková, ako tvrdili susedky.
Štefan, Vierkin muž, bol nevýrazný a tichý, inžinier vo vagónke robotu mal síce istú, ale jeho vášeň bola pivo s kumpánmi a večerný futbal. Láska medzi ním a Vierkou bola už taká dospelá, čo sa vyvinie po desiatich rokoch manželstva keď už nikoho neprekvapíte výčitkou ani urážkou. Štefan zase miloval Vierku, hoc chlapsky neohrabane: čaj do postele, volské oko na panvici spichnuté ešte pred tým, ako sa ona zobudí.
Svokra Božena držala Štefana ako vatičku pod žiarovkou zdalo sa jej, že nikdy z neho nebude chlap. Pri Vierke mu omieľala:
Števko, nebuď hanblivý, stoj si za slovom. Žena sa na teba musí spoľahnúť. Už nie si chlapec, už si muž.
Štefan načúval, ramená klesali nižšie ako schody v paneláku. Po nociach ho Vierka hladkala po vlasoch a šeptala: Nerob si vrásky, si najlepší na svete. On len vzdychol a zaspal. Vierke myšlienky krúžili až k plafónu ako môže niekoho tak milovať, a predsa ho nevedieť ochrániť ani pred jeho vlastnou mamou. Veď byt nie je jej, vždy bola o niečo viac hosť.
Keď Emka mala trinásť, svokra Božena ochorela na rakovinu pankreasu. Keď sa to dozvedela, neutopila sa v slzách. Iba zovrela ústa ešte viac ako zvyčajne a šla spísať testament k notárke. Rozhodla fér, podľa seba: dvojizbák v centre Janke, trojizbák, kde bývala Vierka so Štefanom a Emkou, mal pripadnúť Štefanovi. Každému svoj diel, nemôže byť zle.
Nikto však nečakal, čo sa stane. Tri týždne na to, Štefan vyšiel zo strážnice v závode a zachytila ho motorka na priechode. Mladá vodička bola na mobile, tak aspoň stojí v správe. Vierka sa to dozvedela od Janky. Volala jej v slzách:
Vierka, Števka už niet. Motorka, nehoda, sanitka prišla neskoro. Musíš ísť do márnice, identifikovať.
Vierka si cestu do márnice, podpisy, návrat domov do prázdneho bytu nepamätala. Emka bola u babky. Vierka si sadla na pohovku a tak tam sedela až do rána s pohľadom do prázdna.
Božena prežila syna o dva mesiace. Lekári tvrdili, že rakovina pokročila, chémiu telo nezvládlo. Vierka však vedela svoje: babka už nechcela bez Štefana žiť. Nech na neho frflala akokoľvek, bol to súčasť jej krvnej skupiny. Za pár týždňov z panovačnej ženy ostal len scvrknutý tieň, ktorý upieral pohľad do bodu. Pred smrťou zavolala notárku ešte raz. Tentoraz prepísala trojizbový byt, čo mal byť Štefanov, ako dedičstvo Emke.
Byt bude Emke, povedala Božena, ležiac v nemocnici Janke, A ty, Janka, svoju časť dostaneš ako sme sa dohodli. Ale na Emku dohliadaj, nech sa nezblázni, ako jej mama. Vierka je milá, ale slabá. Emke treba pevné vedenie.
Janka prikývla. Bola celá svojou matkou tvrdá a spravodlivá podľa seba.
Vierka ostala sama s dcérou v byte, ktorý mal papierovo patriť Emke, no keďže mala štrnásť, Vierka bola zákonný opatrovník, takže vlastne nič sa nemenilo. Prvé roky si to ani neuvedomovala, lebo mala pľné ruky práce živobytie, škola, starosti, kolotoč ako ďalniansky jarmok. Chcela, aby Emka mala všetko ako ostatné deti: oblečenie, mobil, doučovanie. Šlo to len cez dva plné úväzky. Pre Vierku sťažovať sa bolo predsa pod jej úroveň, jednoducho robila, čo bolo treba. A keď sa Emka dostala na štátne financované miesto na ekonomike, Vierka bola taká pyšná, že sa rozplakala. Neprekvapilo ju, že Emka od druhého ročníka sama prekladá texty za pár eur vďaka babke a Janke, čo ju tlačili do angličtiny už v škôlke.
A ako sa všetko zdanlivo upokojilo a sama seba konečne dovolila počuť, stretla Ľuba. V autobuse jej pomohol s taškou, pustil ju sadnúť. Vyzeralo to banálne, zistili, že robí v budove vedľa, bol o trinásť rokov starší, mal dve dospelé deti a manželku po mozgovej príhode už päť rokov na vozíku. O Ľubovi sa nedalo povedať, že by mal nejakého bieleho koňa; len sa nemohol rozísť so ženou zavďačila sa mu dvoma deťmi, nemohol ju opustiť.
Nie som žiadny hrdina, priznal sa Vierke na tretej rande, keď jej držal ruku v sade Janka Kráľa. Ale nemôžem ju nechať v tom samotnú. Ale s tebou som zistil, že ešte viem mať z niečoho radosť.
Vierka chápala. V tridsiatich ôsmich sa nečaká princ na dúhovom koni ani rozprávky o princeznách. Berie sa, čo je.
Nepovedala hneď Emke. Najprv len zametala stopy, vymýšľala služobky, návštevy u kamarátky. Emka je však bystrá. Zbadala, že mama sa viac usmieva, je akási pokojnejšia a keď si Vierka oblečie nové šaty kúpené špeciálne na stretnutie s Ľubom, Emka sa čelila otázkou rovno:
Mama, ty máš niekoho? Nové šaty, nové vône, čo sa deje?
Vierka zčervenala, ako pubertiačka, a vyklopila pravdu: o Ľubovi, o jeho invalidnej žene aj o tom, že ho skutočne miluje.
Emke tvár stuhla, prskala s dospeláckou intonáciou, akú poznala Vierka len z úst babky Boženy:
Mama, vieš vôbec, čo hovoríš? Oženenej chlap? Tvoja mama, čo mi kedysi moralizovala, teraz rozbieha paralelné životy s mužom, čo má doma ženu na vozíku? Uvedomuješ si to aspoň?
Emka, nerozumieš… začala Vierka, no dcéra ju sekla:
Ja rozumiem viac, než si myslíš. Ty chceš nehu a niekoho mať. Ale existujú limity, mama. Oženený chlap téma uzavretá. Nie si už pubertiačka!
Vierka sa vtedy urazila, slzy jej tiekli riadne, až to pripísala na účet dospievania lebo Emka žije v čierno-bielom svete. Zlomy, poltóny, to je u nej tabu.
S Ľubom sa stretávali po tajne buď na víkendovej chalupe jeho kamaráta (keď bol v služobke), alebo v podnájme na pár hodín cez starého známeho realiťáka. Vierka vedela, že takýto život nie je žiadna rozprávka, ale v jej veku si už vážila každú príjemnú polhodinu.
Niekedy mám pocit, že na to nemám právo, povedal Ľubo raz, keď ležali v posteli, byť šťastný, chcieť teba. Som s ňou už toľko rokov, pri jej posteli, a potom s tebou Je to podraz, však?
Je, Vierka nemala chuť zahmlievať. Ale aj napriek tomu ti odpúšťam, lebo viem, aké to je. Nech ma kto súdi, kašlať na to.
Si najlepšia žena, akú som kedy mal, povedal jej, keď ju bozkával na rameno. Nikdy ťa neopustím, budeš mať moju oporu vždy.
Vierka tomu chcela veriť. Po rokoch samoty, nekončiacej driny, potrebovala na chvíľu veriť, že sa nájde niekto, kto voči nej povie: Stojím pri tebe, si dobrá.
A potom vstal jej svet po nohy: bola tehotná. Najprv si myslela, že to musí byť omyl, kúpila tri testy. O týždeň sedela u gynekologičky, tá sucho zahlásila: Tehotenstvo, malé ešte, šesť týždňov, všetko v poriadku. Vierka schodila na lavičku pred ambulanciu, rozplakala sa od chaosu v hlave strach, radosť, zúfalstvo, štipka nádeje.
Pár dní rozmýšľala, ako to povedať Ľubovi. Vedela, že je zodpovedný, ale tušila, že bude proti. Nie preto, že je zlý, ale preto, že sa bojí všetkých tých životných návalov. Najviac sa však bála povedať to Emke.
Odhodlávala sa týždne. Až raz večer, keď Emka prišla domov od tety Janky, usadila sa oproti nej v kuchyni:
Emka, musím ti niečo povedať. Som tehotná.
Emka zamrzla s hrnčekom kávy v ruke.
S tým oženene? šepne.
Áno, s Ľubom.
Ja som to vedela, prehodila Emka s krivým úškrnom. Mama, ty si normálna? Tridsaťosem rokov, dva joby, ledva končím prvák na štátnej, už konečne žijeme normálne, a ty… chceš mať ešte jedno dieťa? S chlapom, čo nemôže opustiť chorú ženu a nič ti nesľubuje?
Emka, nerozprávaj tak… zachvela sa Vierke hlas.
Nemusíš ma žiadať, vstala Emka, bledá jak po nočnej v papierni. Ale ja ti niečo poviem. V TOMTO byte, v MOJOM byte plodenie a staré lásky nie! Byt je môj, babka ho nechala mne, nie tebe.
Vierka cítila, že má krv na nule. Pozerala sa na dcéru, tú osemnásťročnú, ktorej sa obetovala, ktorá mala všetko, ktorú od mala vláčila do škôl a na kružky, a teraz stála oproti nej ako úplne cudzia, s výrazom babky Boženy a hlasom Janky.
Emka, čo to trepeš? vstala Viera, ruky sa jej triasli až musela držať stôl. Toto je náš domov, tu sme spolu prežili toľko rokov, tu som ťa vychovala
Tu si bývala, lebo tu bol ešte otec, zastavila ju Emka. Po jeho smrti ťa mohla babka vyhodiť, ale nezabila v sebe súcit, lebo ja som bola malá. Ale byt bol vždy môj, mama. Cháp to? Môj. Nevyhodím ťa, nie som pomätená. Ale decko z cudzieho muža? Nie v mojom byte! Chceš rodinu, k tomu Ľubovi nech sa stará!
Ako môžeš takto? slzy jej tiekli rovnako ako deke na šnúre. Veď ja som ťa mala, keď som bola mladá…
Presne, v sedemnástich, lebo si nevedela rátať následky, podrezala jej Emka. Nikdy si neniesla dôsledky za svoje rozhodnutia. A teraz sa opakuješ s chlapom, čo má ženu na vozíku! A keď sa ho toľko zľakne a utečie? Zostaneš sama, a to ti už nie je sedemnásť! Ja nie som tvoja pestúnka, mám pred sebou život, školu.
Nechceš mi pomáhať? v očiach Vierky bolo toľko bolesti, že sa Emka musela odvrátiť. Ty si predsa moja dcéra, jediná… myslela som, že sme rodina, že budeš šťastná, že dostaneš bračeka alebo sestričku…
Šťastná? Emka sa zasmiala trpko. Mama, načo bude mne braček? Ty mu budeš robiť od dvoch rokov babysitting? Vidím to: ja vysoká, ty na dvoch zamestnaniach, decko celé dni v škôlke, a nakoniec ja nahradím matku jemu, tak to určite! Ja nie som povinná podporovať tvoje nezodpovedné rozhodnutia. Je to tvoj život a tvoje telo, ale nestrkaj mi do bytu cudzie deti. Ja som začala žiť, nechcem škôlku.
Cudzie? zalapala po dychu Vierka, srdce mala v krku. To je môj syn, tvoja krv, preboha!
Nie, mama. To je TVOJE dieťa. Ja nesi žiadna opatrovateľka. Chcem svoj kľud, mám školu, prácu.
Vierka spadla späť na stoličku, nohy ju nepodržali. Videla len Emku s prekríženými rukami, pery mala stisnuté presne ako babka Božena, pohľad tvrdý, ako vždy.
A polovica bytu bola bývala aj moja, šepla napokon. Keby nebol otec zomrel skôr ako babka, mám na to zákonný nárok… Vieš to?
Ale nezomrel, utne Emka. Babka rozhodla. Mne. Ona ťa poznala. Vedela, že si nezodpovedná, nikdy nevieš rátať s dôsledkami. Zničíš všetko, čo dostaneš. Mne verila a nesklamem ju.
Už si ňou, Emka, vydýchla Vierka. Si babka Božena. Máš pravdu, v tvojom byte som iba hosť. Nikto.
Mama, prestaň tie antré, povzdychla Emka, unavená. Vždy budeš môcť bývať, ale sama. Žiadnych mužov, žiadne deti. Ak chceš rodinu, bývaj so svojim Ľubom, nech ti postaví dom alebo prenajme byt.
On to nemôže…, vyletelo z Vierky, ihneď to oľutovala.
Tak vidíš, usmeje sa Emka chladne, spojila si sa s mužom, ktorý nič nevie dať. Ani domov, ani rodinu, ani zmluvu na život. Ja nie som tu na to, aby som zachraňovala tvoje chyby.
Ja nechcem, aby si bola opatrovateľka, zašepkala Vierka. Len prosím, pochop ma, podrž ma, nevykopni na ulicu s dieťaťom na rukách.
Nevyhodím ťa, zopakovala Emka. Ale budeš tu sama. Keď porodíš, musíš si nájsť bývanie. Dám ti čas do pôrodu. Ale po tom decko do bytu nesmie. Toto je môj život, moje plány.
Vierka vliekla nohy do izby, zatvorila za sebou dvere a skrútila sa na posteli do klbka ako decko. V hrudi cítila obrovskú dieru. Prerezala sa nevinná pupočná šnúra, ktorá vraj nikdy nepraská, hoci aj dieťa vyrastie. A miesto všetkých spomienok, keď Emka urobila prvý krok, prvý raz povedala maminka, keď ju zo škôlky objímala so slovami ľúbim ťa najviac na svete všetko zrazu zhltla čierna priepasť.
Ja som nebola omyl, šepkala Vierka do vankúša, hlas tak slabý, že ho nepočula ani sama. Som tvoja mama.
Z kuchyne už rachotila telka na plné pecky. Vierka sa zdvihla, zobrala mobil a volala Ľubovi. Zdvíhal po dvoch zvoneniach, sedel pri žene na posteli.
Ľubo, povedala automaticky. Som tehotná. Potrebujem bývanie. Vieš nás zabezpečiť? Byt, peniaze, aspoň na rok, kým budem doma? Povedz rovno.
Chvíľu ticho. Potom Ľubo začal bľabotať ako stredoškolák na opravnom termíne:
Vierka, vieš, že by som ti rád, ale… nie som na to pripravený. Žena je na mne úplne závislá, lieky, opatera, ledva vyjdem do výplaty, deti mi síce trochu pomáhajú, ale… Nemôžem všetko uniesť. Byt platiť, teba živiť Nezvládnem to, Vierka, úprimne, nezvládnem. Pomôžem, ako budem môcť, ale len s drobnosťami…
S drobnosťami, zopakovala Vierka do prázdna. Jasné.
Počkaj, Vierka, veď sa stretnime, porozprávame v kľude, možno niečo vymyslíme…
Vypla. Bez rozlúčky. Nehybne ležala do rána, počúvala, ako bzučí chladnička a z dvora vraští pes. S prvým svetlom sa obliekla, zobrala doklady a vytratila sa z bytu. U gynekologičky čakala dve hodiny, civela do blba. Keď sa jej lekárka opýtala: Tak čo, ideme s evidenciou? Vierka odpovedala kľudne:
Nie, pôjdem na ukončenie tehotenstva.
Lekárka len pokrútila hlavou a zapísala jej termín. Vierka vyšla na ulicu, vdýchla studený vzduch, až ju to pichlo v hrudi. A tam, na schodoch polikliniky, sa rozplakala, skrytá za rukami, zatiaľ čo okolo išli ženy s bruškami, maminy s kočíkmi, a nik jej nevenoval ani pohľad.




