Mám ťažkú situáciu a potrebujem sa s tebou podeliť. Volám sa Zuzana a stojím pred hroznou voľbou – buď sa pohádam so sestrou, alebo s manželom. Srdce mi trhá na kusy a v hlave mám zmätok.
Moja staršia sestra Katarína ma od malička vnímala zvláštne. Je o tri roky staršia a vždy ma žiarila k rodičom. Myslela si, že mi kupujú viac bábik, sladkostí a oblečenia. Ale mama s ockom nás mali radi rovnako. Len ja som sa vždy viac tešila z maličkostí, zatiaľ čo ona to brala ako samozrejmosť.
Pamätám si, ako mi Katka vždy brala hračky, len aby ma rozplakala, nie aby si s nimi hrala. A s rokami sa jej postoj nezmenil.
Keď som stretla môjho terajšieho manžela, Martina, Katarína sa ešte viac odtiahla. Za mojimi chrbátom hovorila rodičom, že moje manželstvo dlho nevydrží. Mala som vtedy 22, Martin 24, a Katke bolo 25 – a nemala ani náznak vzťahu.
Po svadbe sme bývali u Martinovej mamy. Ale čoskoro sa mama vydala za cudzinca a odišla do zahraničia, takže nám nechala dvojkomorový byt v Žiline.
O pár rokov zomrel Martinov starý otec a odkázal mu ďalší dvojizbový byt v inom meste. Takže sme mali dve nehnuteľnosti.
Jeden byt sme začali prenajímať, aby sme si našetrili na štúdium nášho syna Jozefa. Má teraz 12 a vieme, ako rýchlo čas letí.
A Katarína, akoby ma naháňala, sa hneď po mojej svadbe zobrala s prvým chlapom, ktorého stretla – s Tomášom. Lenivý, nezodpovedný človek, ktorý sa živí len príležitostnými prácami. Napriek tomu sestra porodila tri deti. Žili v malom garsoniaku, ktorý kúpili z materského kapitálu a s pomocou rodičov.
Vždy mi bolo ľúto synovcov – zle oblečení, hladní, stále chorí. Rodičia im pomáhali peniazmi, ale veľa nemohli – dôchodky nie sú veľké.
Dlho sme pred sestrou tajili, že prenajímame byt. Takmer rok a pol sa nám to darilo, ale nakoniec to zistila.
A raz prišla s priamou požiadavkou:
“Zuza, no veď ty chápeš!” takmer plakala. “Vy máte prenajatý byt a my sme ako sardinky v plechovke! Vedľa vášho bytu je úžasná umelecká škola, naša Natálka chce tancovať a Miško hrať na klavír! No pomôž! Nechajte nás tam bývať zadarmo, kým si Tomáš nájde prácu, potom vám budeme platiť. Sme predsa rodina!”
Pozerala som na ňu a cítila zvláštnu zmes ľútosti a strachu. Ľútosti k deťom a strachu o našu budúcnosť.
Všetko som povedala Martinovi.
“Nie!” odpovedal tvrdo. “Jedine cez moju mŕtvolu! Ta banda nám byt rozmláti na prach a peniaze neuvidíme! Ich Tomáš niečo nájde? Ten za celý život poriadne ani deň nepracoval! A tvoja sestra ešte štvrté porodí, len aby nemusela ísť do práce!”
Snažila som sa ho presvedčiť, že je to len dočasné, že im je teraz ťažko.
“Ty tomu vôbec veríš?” zlosťne sa usmial. “Daj im prst a odhryznú celú ruku. Nie! Už hľadám nových nájomníkov!”
Ráno mi Katka zavolala:
“Už sme si skoro všetko pripravili! Ešte pár krabíc a sťahujeme sa! Čakaj nás!”
Sedela som s telefónom v ruke a nevedela, čo jej odpovedať. Nepovedala som, že si zbytočne balia veci… Nepovedala som, že ich nepustíme.
Bojím sa, aby som neublížila mame – má slabé srdce. Každá silná emócia by ju mohla stáť život.
Bojím sa, že stratím sestru navždy – a zároveň sa bojím, že to rozbije môj vzťah s manželom.
Stojím pred voľbou, ktorá ma ničí zvnútra.
Srdce mi hovorí pomôcť rodine. Ale rozum a spomienky na detské křivdy mi pripomínajú – Katarína vždy len brala, nikdy nedávala.
A Martin… Bol so mnou vždy – podporoval ma, postavil sme si život spolu. A teraz žiada len jedno – chrániť našu prácu, našu rodinu, našu budúcnosť.
A ja viem – akokoľvek ťažké to bude, musím povedať “nie”.
Musím nájsť silu odmietnuť sestru. Nech sa hnevá. Nech ma nenávidí. Vyberám si svojho muža, svojho syna, našu rodinu.
Ale ako bolí táto voľba… Ako je horké uvedomiť si, že rodinná krv ťa môže postaviť pred takú hroznú rozhodnutie…




