S mojím snúbencom Nikolajom sa budeme brať o tri mesiace.

O tri mesiace sa vydávam za môjho snúbenca Jozefa.

Moja rodina je v otázke svadieb prakticky minimalistická ceremónia, jedlo, hudba, tanec a potom už len výmena úsmevov a dobrých slov. Žiadne extra okázalosti, žiadne dlhé programy.

Ale u Jozefovej rodiny je zvyk, že nevesta musí na svadbe predniesť prípitok, v ktorom poďakuje rodičom ženícha a odovzdá im symbolický darček za to, že ju prijali medzi seba. Len nevesta. Ženích nemusí nič.

Keď mi to Jozefova mama vysvetľovala, najskôr som si myslela, že žartuje. Vraj to tak robia už celé generácie: nevesta ďakuje rodičom ženícha za to, že jej otvorili dvere do rodiny. Ako keby som mala skladať skúšku z vstupu do klanu.

Navrhla som, že by bolo príjemné, keby sme obaja, ja aj Jozef, spolu predniesli prípitok a poďakovali obom rodinám. Jozefova mama sa jemne usmiala a poznamenala, že to je už novodobá výmysel, ktorá u nich nemá miesto.

Jozef to najskôr prešiel bez hlbšieho zamyslenia. Ale na ďalšej rodinnej večeri jeho otec pripomenul, že u nich sa tradície dodržujú s rešpektom. A jeho mama hneď dodala, že nechcú nevestu, ktorá prichádza, aby menila všetko. Slovo nechcú mi znelo až príliš formálne ako konkurz na pozíciu manželky.

Keď sme sa vrátili domov, porozprávala som sa s Jozefom. Vysvetlila som, že nemám problém poďakovať, ale nechcem byť jediná, ktorá skladá poklonu, keď on nemusí. Jozef tvrdil, že je to len gesto.

Spýtala som sa, prečo to gesto nemôže byť obojstranné. Jozef len pokrčil ramenami a povedal, že nechce mať konflikt s rodičmi.

Tak som navrhla kompromis spoločný prípitok, v ktorom obaja poďakujeme obom rodičom a odovzdáme darčeky obom párom. Podľa mňa ešte krajšie.

Keď sme to navrhli, Jozefova mama zrazu zvážnela. Tvrdila, že tým rozrieďujeme tradíciu. Otec dodal, že keď takto začnem, nabudúce budem chcieť riadiť celú rodinu. Vtedy mi došlo, že nejde o prípitok, ale o teritórium.

Aby sa situácia nevystupňovala, navrhla som, že to spravíme súkromne pred svadbou. No mama odmietla. Trvala na tom, že má to byť pred všetkými, aby bolo jasné, kto komu vzdáva úctu.

Vtedy vo mne niečo zabublalo. Ľudí si vážim, ale so sklonenými hlavami sa na Slovensku dávno nechodí. Jozef ma prosil, aby som to spravila, že v otcovej rodnej dedine je to normálne. A ja som povedala niečo, čo by som pred svadbou nikdy nečakala, že poviem:

Ak má mať svadba pokoj len vtedy, keď vždy ustúpim ja tak to nie je pokoj, ale ovládanie.

Teraz je Jozef medzi mnou a svojimi rodičmi. Moja mama mi radí, aby som nezačínala manželstvo konfliktom so svokrovcami. Najlepšia kamarátka Zuzana tvrdí, že ak ustúpim teraz, budem ustupovať aj nabudúce, a možno aj pri horších veciach.

A svokrovci už povrávajú, že som konfliktná a neúctivá.

Pre mňa je to jasné. Áno, viem poďakovať. Ale nemôžem akceptovať pravidlá, ktoré platia len pre mňa, lebo som nevesta. A úprimne

neviem, či robím chybu, keď odmietam nasledovať túto tradíciu tak, ako to oni chcú.

Rate article
Wyznaj Sekret
S mojím snúbencom Nikolajom sa budeme brať o tri mesiace.