„Rozvod nie je hanba, hanba je žiť v nešťastí“

**30. november 2023**

„Rozvod nie je hanba. Hanbou je žiť v nešťastí.“

„Ani sa neopováž rozvádzať! To by bola hanba pre celú rodinu!“ – takmer kričala do telefónu moja mama. A vždy, keď som tieto slová počula, srdce sa mi stiahlo. Nerozumela som, o akej hanbe hovorí. V čom je tá hanba? V tom, že už nechcem byť nešťastná? V tom, že to nevyšlo tak, ako som si v mladosti vysnívala?

Mama stále opakovala to isté: „U nás v rodine sa nerozvádzame, a nikdy nebudeme! Keď si si ho vzala, tak s ním ži! Ty si si ho vybrala, teraz znášaj!“ Sestra súhlasne prikyvovala: „Všetci tak žijú. Každý má problémy. Hlavne, nehanbi rodinu!“ A ja som už nemohla. Nechcela som to viac znášať. Bola som unavená.

Áno, v jednom mali pravdu – bol to môj výber. Len môj. Pred piatimi rokmi som si vzala Martina – muža, do ktorého som sa zamilovala až do závratí. Myslela som si, že je ten, ktorého som hľadala. Milý, rodinný typ, so zmyslom pre humor. Bola som si istá, že smerujeme rovnakým smerom. Ale ilúzie sa rýchlo rozsypali.

Už po roku manželstva som pochopila, že som sa pomýlila. Nebol milý, ale detinský. Nie rodinný, ale lenivý. Nie pokojný, ale ľahostajný – okrem piva a futbalových prenosov ho nič nezaujímalo. Večer – gauč, telefón, plechovka. Stále to isté. Najprv som v tom videla stabilitu, domácku pohodu. No potom som si uvedomila: on sa o nič nezaujíma, nič ho netrápi.

Držal ma zavretú doma, zakazoval mi stretávať sa s kamarátkami, vychádzať bez neho. Myslela som si – žiarlí, pretože ma miluje. Teraz však chápem – bolo mu to pohodlné. Vždy doma, vždy po ruke, vždy na jeho službu. Priniesť, upratať, navariť.

Kedysi som ho obdivovala ako profesionála, sebavedomého človeka. Dnes vidím, že je to lenivý chlap, ktorý nemá chuť na zmenu. Ani raz sa nepokusil zlepšiť, vzdelávať sa. Jednoduchšie je nadávať na šéfa a sťažovať sa.

Snažila som sa situáciu zmeniť. Hovorila som s ním, navrhovala riešenia. Ale bolo to márne. Nepočúval, nechcel, nebolo mu to treba. Hádky, urážky, ticho. Stále dookola. A keď som sa už rozhodla pre rozvod, zistila som, že som tehotná.

Na chvíľu sa zmenil – našiel si lepšiu prácu, venoval sa mi. Verila som, že to ešte môže fungovať. Ale čoskoro sa všetko vrátilo do starých koľají. A ja som ostala v štyroch stenách s bábätkom a pocitom, že sa topím.

Kamaráti zmizli – snažila som sa nehnevať manžela, takmer som nevychádzala. Ostala mi len mama. Ale miesto podpory – len výčitky. „Preháňaš. Nepije, nebije, chodí do práce. Čo ti vlastne vadí? Nie je to zver!“ A ja som si myslela – čo, musel by ma biť? Musel ma podvádzať? Musel by nás opustiť? Nepostačuje to, že pri ňom umieram ako žena, ako človek?

Keď som prvýkrát povedala mame o rozvode, mal syn len rok. Odpovedala: „To máš popôrodnú depresiu. Prejde to. Okrem toho, bývaš v jeho byte, nemáš prácu. Neprijmem ťa – ži s manželom a nevymýšľaj si.“ A znova – znášať, hanba, čo povedia ľudia. Ale to, že žijem s človekom, ktorý ma zúbožuje – to podľa nej hanba nie je?

Časom to bolo len horšie. Peňazí málo, a vždy som bola ja tá, čo „moc míňa“. Nepomáhal v domácnosti, ani s dieťaťom. Vyčínal mi všetko, aj keď som bola na pokraji zrútenia. Opäť som išla za matkou, a ona znova: „Keď vyjdeš z materskej, bude lepšie. Všetko sa urovná.“ Ale keď som znova spomenula rozvod, vybuchla: „Zbláznila si sa?! Rozvedená s dieťaťom! Chceš vychovávať bez otca? Tvoja sestra žije s manželom a znáša to! Dokonca aj bitky!“

Pozerala som na sestru a nechápala som – kedy sme prestali byť ľuďmi? Kedy sme začali brať utrpenie ako normu? Áno, ona to má horšie. Ale prečo by som svoju bolesť mala merať podľa nej?

V posledných mesiacoch Martin často opakoval: „Ak sa ti nepáči, choď preč.“ Vedel, že nemám kam. Matka ma nevyslobodí. Nájom si nemôžem dovoliť. Dieťa nemám s kým nechať. Cítil moc a užíval si ju. A ja som strácala seba.

Ale pred pár dňami som zavolala bývalej šéfke. Porozprávali sme sa, a ponúkla mi pomoc. Povedala, že ma vezme späť do práce, aj s malým dieťaťom. Ostáva už len bývanie. A ak to vyjde – odídem. Konečne odídem.

Je mi jedno, čo povie mama. Je mi fuk na príbuzných, klebety, súdy. Unavilo ma prispôsobovať sa. Chcem žiť. Horšie už byť nemôže – žila som v pekle. A teraz chcem len byť šťastná. Aj keď od nuly. Ale slobodná.

**Poučenie:** Nenechaj, aby ťa strach z odsudzovania uväznil v nešťastí. Niekedy je rozvod záchranou – nie hanbou.

Rate article
Wyznaj Sekret
„Rozvod nie je hanba, hanba je žiť v nešťastí“