Keď podal môj manžel žiadosť o rozvod, ja a moje deti sme sa presťahovali k mojim rodičom. Sama by som to nezvládla musela som pracovať a zároveň sa starať o deti. V tom čase mal najstarší tri roky a mladší len dva.
Vzala som si hypotéku a začala od začiatku. Najprv som sa len zdravo pozdravila so susedmi, nikoho som tu nepoznala.
Neskôr sa mi skrížila cesta s istým mužom. Tiež mal syna. Občas som ho vídala so ženou, tak som žila v presvedčení, že je ženatý. Napriek tomu sa mi páčil bol mi sympatický, ale nemienila som sa púšťať do niečoho so zadaným chlapom.
Raz mi pomohol opraviť batériu na kuchynskom dreze a ja som ho pozvala na kávu. Počas rozhovoru som zistila, že tá žena je len opatrovateľka, nie manželka. Vraj má problém nájsť vhodnú opatrovateľku; dohodám vždy niečo zlyhalo. Jeho manželka minulý rok zomrela, a nemá už žiadnu inú rodinu. Vtedy som pripustila, že by medzi nami niečo mohlo byť…
Začali sme spolu komunikovať, volali sme si, občas sme šli na prechádzku s deťmi. Raz u nás zazvonil, keď boli moji rodičia práve na návšteve.
Prosím ťa, pomôž mi so synom, škôlku nám zavreli kvôli karanténe a musím ísť neodkladne do práce. Opatrovateľka je chorá.
Samozrejme, žiaden problém, odvetila som.
Priniesol tašku s vecami, jedlom a detailným návodom, čo a ako s jeho synom urobiť. Tvrdil, že mi zavolá, ale nečakala som, že to bude každú polhodinu s požiadavkou na podrobný hlásenie: Čo jedol? Čo má oblečené? Koľko razy sme boli vonku…
Keď si večer prišiel po syna, rozčuľoval sa, prečo má jeho syn červenú košeľu, keď podľa návodu mal byť v modrej. Namiesto vďaky na mňa vylial kopu výčitiek. Pred odchodom sa ešte opýtal:
Môžem ho priviesť aj zajtra, áno?
Neodmietla som ani keď som bola vyťažená. No jedného dňa som skončila v nemocnici. Sused mi telefonoval a kričal, že som neotvorila dvere. Vysvetlila som mu, že som hospitalizovaná, a on bez slova položil telefón.
O nejaký čas neskôr ponúkol, že postráži moje deti, ale odmietla som potrebovala som pracovať. Odvtedy už nevolal, prestali sme sa stretávať. Pri vchode sme sa len krátko pozdravili. Myslela som si, že je iný, ale bola som len dočasná pomoc. Verím, že raz stretnem niekoho, kto bude pre mňa celým svetom.




