Prijemok
Haló, je niekto doma? Milota si skopla sandálky a spokojne zamručala.
Krásne boli, to sa musí uznať, no aké len boli nepohodlné! Nechala sa zlákať vzhľadom a mala myslieť na to, ako v tom prežije horúce letné dni. Remienky boli tenké, zarezávali sa jej do kože až to bolela.
Milota zdvihla svoju obuť zo zeme, aby ju odložila na presne určené miesto vo vstupnej hale a v tej chvíli ostala stáť. Z kúta pri dverách na ňu upierali pohľad dve opatrné zelené oči.
Kto si? spýtala sa Milota šepotom, ani sama nevedela prečo.
Majiteľ tých čarovných očí by najradšej mlčal. Zakrútil sa ešte viac do kúta, posadil sa na zadné a syčal.
Rozumiem ti
Milota opatrne, aby návštevníka nevyplašila, položila sandálky na zem a odstúpila.
Ja sa ťa nedotknem. Upokoj sa! Pôjdem zistiť, odkiaľ si sa tu vzal. Ak teda nemáš nič proti… Sme tu ozaj prekvapení.
Hosť jej pohrozil nízkym zavrčaným monológom a Milota sa neubránila úsmevu.
Tichšie, môj hromotĺk! Veď je to môj domov, tu ťa nikto neublíži. Ani neubližoval.
Zviera, akoby rozumelo, chvíľu ešte skúmalo situáciu, predné labky opatrne položilo na zem a prestalo vrčať i syčať, hoci ostražitosť z očí nestratilo.
Milota prešla chodbou, nakukla do obývačky aj kuchyne a bola prekvapená, ako tam vládne ticho a poriadok. Zvyčajne tu bol vždy nejaký rozruch a musela dávať pozor, kam stúpi detské stavebnice dokázali byť štipľavé a farby, čo jej muž kupoval malým umelcom, ani vode nepodľahli.
Dvere do detskej ostali pootvorené, ale tak pokojne tam bolo, že sa jej zazdalo, že je doma sama.
Ale mýlila sa. Všetky tri jej radosti tam boli. Sedeli na podlahe, uprostred izby veľký hárok papiera, a niečo si spoločne kreslili.
No teda, a ktože mi príde naproti? Milota sa pousmiala na dve plavé hlávky a jednu temnejšiu.
Odpoveďou bolo jednotné: Jaj! a fixky lietali na všetky strany, keď Želmíra spadla na zem, roztiahla ruky aj nohy a snažila sa prikryť nedokončený obrázok.
Mama! Nech sa nepozeráš!
Milota sa rozosmiala a zakryla si dlaňami tvár.
Nebudem! Len mi niekto vysvetlite, aké divé stvorenie mi syčí na chodbe?
Ondrej, pán tej tmavej hlávky, významne pozrel na mladších a zdvihol sa zo zeme.
Prepáč, mama! Chcel som ťa pripraviť, no nestihli sme. Ja som ho doniesol.
Jasné. A čo je taký divý?
Má poranenú labku. Susedkine psy ho naháňali po dvore, zachránil som ho.
Milota sa okamžite znepokojila.
Teba nepohrýzli? Neublížili?
Mama, upokoj sa, nič sa mi nestalo. Tá svorka sú len tie tetu Mišove psíky. Nie tuláci.
Tieto psy Milota poznala dobre štyri malé uštekané gulky, ktoré si srdečne opatrovala večne prchká suseda Mária Mišová. Psom chýbala výchova, často pobehovali bez dozoru, lebo pani mala choré nohy a prechádzky nezvládala. Odkázať sa ich však nevzdala a preto si všetky mamy z domu na ulici Kráľa Svätopluka číslo päť dali pozor do desiatej ráno deti von nepúšťať. Koľkokrát už spustila krik detská úľak, keď sa jej rozbehli v pätách sučky z bandy tety Márie! No len čo sa objavila ich pani, všetko sa upokojilo. Neštekali síce dohrýzavo, ale vedeli vystrašiť aj dospelého.
Mária Mišová sa hádať vedela ako málokto a pokuty za svoje psíky vždy trpezlivo zaplatila, zabávajúc sa na tom:
Čože, veď si treba svoje deti strážiť! Ako môžeš pustiť syna samého na dvor? Že chceš oddych? To aká si matka, keď potrebuješ od detí pokoj? Moje malé mi nikto neublíži! Uč sa, ako sa deti chránia!
Milota susedu poznala roky a ľutovala ju, poznajúc, koľko si v živote prežila.
Manžel Márie býval v očiach všetkých úctyhodným pánom. Vždy uhladený, v saku a dokonale nažehlených nohaviciach. Pomáhal s taškami a detskými kočíkmi, keď výťah nešiel, vždy slušný a úctivý. No to, čo sa dialo za dverami ich bytu, dlho ostalo skryté aj pred najbližším okolím. Ženu bil tak, že modriny si nikto nevšimol a kričať si netrúfala.
Ak cekneš, nebudeš žiť vieš, platí to isté aj pre tvojho syna! a usmieval sa rovnako aj na cudzie bábätko ako doma na ženu.
Mária všetko trpela, mlčala, syn z prvého manželstva bol celé jej šťastie. Vdova v dvadsiatich troch, s malým dieťaťom, vydala sa znovu, lebo chcela pre syna aspoň otca. Nový muž rolu zvládal vierohodne. S nevlastným synom bol kamoš, chlapec ho miloval netušil, čo matka skrýva za dverami spálne.
Chlapec na všetko prišiel náhodou. Skôr sa vrátil zo školy a začul z kuchyne matkin tichý ston. To čo nasledovalo, neskôr ťažko rozpletali aj vyšetrovatelia. Mária urobila všetko, aby synovi neublížili.
Čo spôsobilo, že manžel Márie prestal svetu dôverovať, ostalo tajomstvom. Nože mali v byte vždy ostré, dôsledne ich brúsil, keďže zvládal všetko domáce majstrovanie. Viedol k tomu aj syna dvanásťročný chlapec rozumel kuchyni viac než dospelí. Mária však trvala, že za všetko môže ona. Syna odviezli k babičke, Mária si odpykala trest. Po návrate prvé čo, vyzdvihla syna, potom vymenila byt za rovnaký v inom vchode a začala nový život, v ktorom mala miesto len pre syna a novú túlavú sučku, ktorú pomenovala hrdo Izabela, postupom času len Iza. Iza bola prvá zo série, nasledovali ešte ďalšie tri Izy. Jedny psíky odchádzali, iné sa rodili Mária si už bez svojich chlpáčov život nevedela predstaviť.
Syn vyštudoval, presťahoval sa za prácou na stredné Slovensko. Mal v Žiline dobré postavenie, krásnu manželku, dve deti aj veľký byt no Mariu prehovoriť na sťahovanie nevedeli. Bola výbornou babičkou, starostlivou svokrou, no cítila, že lepšie je, keď každý má vlastné súkromie.
Tieto životné udalosti Márie nezjemnili, dokonca naopak smútok v nej vyvolával časté výbuchy zlosti. Okrem Izy Tretej si zaobstarala ďalšie zvieratá a čoskoro štyri štekajúce chuchvalce rozváňali po dvore, desiac tých, čo netušili, prečo má Mária svoju svorku. Všetko túlavé úbožiatka, a podľa Márie, dom potrebovali deti aj zvieratá.
Miloting deti psov Márie nikdy nebáli. Raz za týždeň im Milota nosila kosti z mäsa a pri povinnom čaji obdivovala vnúčatá na fotkách, čo ich suseda pyšne ukazovala.
Zo všetkých susedov jedine Mária vedela, že Ondrej nie je Milotin vlastný syn. A príbeh jeho príchodu do rodiny okomentovala iba raz, keď sa stretli pred domom:
A čo koho zaujíma, na koho je podobné cudzie dieťa starajte sa radšej o svoje! Príroda vie robiť zázraky. Tvoj starý otec, Milota, ten bol celý tmavý, oči modré a krása! Aj ja som v ňom bola do uší. Krásny chlapec Ti vyšiel! Len nech vám ostane zdravý.
Odvtedy susedia zmĺkli a len Márii Milota vyrozprávala celú pravdu.
Dieťa si s mužom priali roky nič. Lekári každý rok len smutne krčili plecami.
Ste zdraví obaja. Niekedy je to len tak, že nesúlad. Skúšajte ďalej alebo nechajte Bohu.
Nakoniec vesmír rozhodol inak, ako dúfali. Milotina sesternica Svetlana omnoho staršia, no rozumu tiež veľa nepobrala, ostala neplánovane tehotná.
Partner ušiel, hoci najskôr slúžil len na to, aby si dieťa Svetlana chcela nechať. Na ňu však doľahla ťažká depresia, odohnala rodinu, psychológ ani matkina snaha nepomohli. Toto dieťa bola v jej očiach len páka na muža keď nevyšlo, rodina musela konať.
V pôrodnici podpíšem, že dieťa nechcem. Nezaťažujte ma už! opakovala Svetlana tvrdohlavo. Osud však zariadil, že pôrod neprežila a malý Ondrej ostal sirotou, ledva uzrel svetlo.
Milota nemyslela ani minútu sestra jej bola, je a bude vždy blízka. A jej syn nemal rásť u cudzích. Namiesto zdravotných obmedzení starej mamy Vlasty dieťa nakoniec vzali Milota a jej muž. Chudá nikdy nebola, takže tehotenstvo maskovali dovolenku u tety. Papierovačky vybavili a priviezli si synovca domov.
Susedom odpovedali len úsmevom a žartami na otázky, kedy to stihli.
Iba Márii Milota tú pravdu prezradila. A susedka len kývla:
Správne, že si povedala. Neboj sa, nič neprezradím. Ťažké je všetko nosiť v srdci. Máš toho ešte pred sebou dosť raz bude treba poradiť, príď. Aj ja mám syna, nie vždy som vedela byť nablízku, no mám ho a to je hlavné. Uč sa z mojich chýb. Ale mlč, dievča! Kto nevie, tomu netreba. Chlapec je tvoj, ak si sa rozhodla mu byť matkou. Právo na výchovu máš, nikdy si to nevyčítaj. Ak začneš váhať, stratíš si chlapca.
To Milota nikdy nezabudla. Kedykoľvek sa v dvore stretli, kývli si, dobre rozumejúc, čo tá druhá chápe.
Ondrej rástol, Milote sa narodili ďalšie deti najskôr Ivan, potom Želmíra. Mária len tiško podsmehovala, keď dvaja plavovlasí drobci naháňali Izabelu Tretiu alebo jej rozdávali sušienky.
Raz však Milota potrebovala radu.
Ondrej začal byť voči iným deťom agresívny vulgárny, ba aj udrel. Brata a sestru nechával na pokoji, no cudzích sa nebál. Milotu začali trápiť obavy predsa už nie je malý, musí chápať, že to je zlé.
Rozhovory viedli k ničomu. Ondrej mlčal prečo na spolužiakov útočí, nevysvetlil.
Školský psychológ nad tým len mávol rukou:
Rastie. Ak chcete, môžem s ním opäť prehovoriť, ale problém to nie je. Prejde to.
Milota s tým nebola spokojná. Jedného večera nechala deti mužovi, obliekla sa a šla za susedou.
Tak si tu. Vedela som, že prídeš. Poď ďalej! Mária ustúpila, aby mohla prejsť do bytu.
Iza Tretia len nadvihla hlavu, ale zostala ležať, Milotu poznala.
Poď na kuchyňu. Piekla som koláčik. Malým veľa nesmiem, ale občas musím pohostiť aj ich, aj seba. Pri čaji podebatujeme je to kvôli Ondrejovi, však?
Áno…
Milote spadol zo srdca veľký kameň. S mužom všeličo prešla, ale toto potrebovala vypovedať bez ohľadu na to, čo povedala.
Mária počúvala dlho, čaj dolievala mlčky, len občas sa spýtala, aby Milotu posunula ďalej v rozprávaní.
Čo ti poviem, Milota. Chlapec rastie, a bude sa byť aj hádať. Prosi ho, aby ti vysvetlil, čo sa stalo. Povedz, že sa zlobíš, lebo biť nemá, ale že najprv potrebuješ chápať dôvod. Ak bude uspokojivý, pochopíš i trest zmierniš. Veď ty sa ho pýtaš, prečo sa bije?
Veď áno, ale on mlčí!
Tak inak opýtaj! Keď nám niekto žaloval, hneď okríkneme: Čo ma hanbíš? Ale treba to inak. Počúvaj a nehodnoť. Keď sa rozrozpráva, dalo by ti to veľa. Ja som túto školu dlho nevedela a ľutujem…
Debatovali dlho a keď Milota prišla domov, spali už všetci, len jej muž čosi opravoval v kuchyni. Milota nakukla k deťom, pošepkala dobrú noc Ivanovi a Želmíre, potom sa posadila ku kráľovskej posteľou Ondreja.
Tmavé vlasy ako Svetlana, snedá pleť zjavne tu gény neoklamali. Ale pre Milotu bol rovnako jej, ako Ivan a Želmíra. Pri pohľade na omastené líčko, vyčnievajúcu pätku jej srdce zmeklo.
Ondrej sa zavrtel, objal ju a zamrmlal:
Mama? Prečo plačeš? Nebudem už robiť zle, sľubujem…
Tmavé oči plné bolesti a Milota ho len pritisla k sebe a pošepkala:
Viem, synak! Povedz mi, všetko mi povedz, prosím Kto ťa nahneval?
Ondrej začal rozprávať. Odpoveď bola jednoduchšia, než čakala.
Všetci hovoria, že som prijemok! Že Ivan a Želmíra sú tvoji, a ja cudziak! Lebo vraj nevyzerám ako vy! Že nie som tvoj syn…
Hlúposť! Milota si utrela slzy, chytila syna za bradu, aby jej hľadel do očí. Si môj, jasné? Od vlasov až po päty! Nikdy tomu never! A už vonkoncom sa pre to nebije! Nezáleží, čo ľudia hovoria. Kde je múdrosť, niet nenávisti. Pamätaj! Rozumný človek neubližuje. Niekedy treba aj zastať samého seba, ale v tomto prípade nie Počkaj!
Milota odišla a v skrini vytiahla starý album. Ondrej ho už videl, ale tentoraz mala každá zažltnutá fotka inú váhu.
Pozri, to je tvoja babka aká bola krásna! Tu je jej sestra a deti, tu zas ja a moja sesternica Svetlana. Bola to dobrá duša. A to je tvoj pradedo samá tmavá vlas, ako ty! Ešte pochybuješ, že patríš medzi nás?
Nie Mama, a prečo si ty a mladší plaví?
Lebo do babky. Svetlana a teta zas celý dedo. To v škole raz pochopíš, teraz len dôveruj patríš k nám.
Ondrej si zhlboka vydýchol, Milota chcela všetko priznať, no včas si zahryzla do jazyka. Príliš skoro. Možno raz bude tá vhodná chvíľa, ale teraz má chlapec istotu a to stačí.
Na druhý deň Mária iba mlčky prikývla, keď jej Ondrej vo dvore pozdravil:
Dobre ťa vychovali, Ondrejko! Máš byť na čo pyšný!
Taký jednoduchý kompliment Ondrejovi stačil. Teta Mária bola vážnosť!
Milota chodievala k Márii pre rady ešte viackrát a vždy odišla upokojená.
A prišli i také dni, keď dvere u Márie ostali zamknuté, hoci psy vyvádzali za zárubňou. Nik neotváral susedu odviezla sanitka, telefonovať sa synovi hanbila.
Milota si po informáciách obvolala bystrické nemocnice, našla Máriu a vyzdvihla si kľúče od jej bytu.
Ďakujem, Milotka! Moje malé musia ísť von, inak byt rozoberú.
A najesť sa musia. Už dva dni žiadne nedostali. Prečo ste mi, alebo synovi nevolali?
Nechcela som nikoho zaťažovať Myslela som, že to prejde.
Ja vám to odpustím. Ale syn musí aspoň vedieť! To načo sú rodina, keď práve vtedy, keď je zle, mlčíme? Zavolajte mu prosím. Alebo mu aspoň ja napíšem, že ste pod dohľadom!
Asi máš pravdu Len mám hanbu, že ťa nachádzam takto obťažovať!
Hanba? Hanba je spať na strope, ako hovoria moje deti! Nevykrúcajte sa, veď aj vy ste pre mňa urobili veľa. Raz môžem pomôcť i ja.
Svorka bola vybehaná, nakŕmená, Ondrej sa ujal venčenia, kým Milota pomáhala Márii. Našťastie, útok srdca ustáli a domov ju konečne prepustili, k veľkej radosti jej štvornohých priateľov.
Za ten čas sa Ondrej so psami zžil, až navrhol, že bude chodiť venčiť už na stálo. Mária si pomoc veľmi pochvaľovala, no občas nechala svoju malú bandu vybehnúť aj samu to sa už Ondrej posťažoval a v dobrom pohádali.
Aj preto poznali psy Ondreja tak dobre, že ho poslúchli aj vtedy, keď od nich vo dvore zachraňoval cudzie mača vychudnuté, doškriabané, zelenooké, smutné.
Ondrej ho zobral na ruky, dostal po líci, no nehneval sa.
Ty si britský? Ako len mohol niekto o teba prísť?
Mačka neodpovedala. Syčala, no násilím von nechcela.
Mladší boli z nového člena nadšení, no zistili, že s tým musia mame pomôcť. Kľačali pri kocúrovi, uhútavali ho, nech sa nebojí, a vydumovali, ako túto novinu Milote oznámiť.
Milota si ich chvíľu obzerala a zo srdca sa smiala, keď našla obrázok ona s mačkou na rukách, mačka dvakrát väčšia.
Tak si myslíte, že ma takto presvedčíte, aby toto šomrúce klbko zostalo? Ja som nikdy mačku nemala, netuším, čo s nimi robiť!
Mama, aj my nevieme. Môžem zájsť za tetou Máriou? Či psík, či mačka, ona vie, čo treba.
Zvonenie v chodbe ich prerušilo. Milota sa usmiala:
Netreba nikde ísť. Poď, otvor! A podrž to šomrúce klbko, Mária práve prišla, poradí nám s labkou aj so všetkým.
Mladší na Milotu civeli s otázkou v očiach.
Mama, môžeme si ju nechať?
Myslela som, že som už povedala. Pokiaľ sa nenájde majiteľ, nech zostane. Každý má právo na šťastie, nie?
A mačka zostane. Milota bude síce potichu vzdychať, keď bude v ambulancii platiť päťdesiat euro, ale rozhodne, že tých pár eur (asi sto slovenských korún) je malá cena za detskú radosť a teplý bok spiaceho chlpatého kamaráta, čo sa už viac nebojí.
Oleg bol trochu urazený, lebo kocúr si najviac zamiloval Milotu, no ona sa len smiala:
Vie, kto je doma naozaj pánom!
A keď všetko stíchne, deti sa schúlia do perín, šedá mačka prešuchne okolo jej nôh a potichu zatlačí dvere detskej. Olegin spánok naruší len vriadené zamraučanie, pritúli si kocúra a ten zabliká zelenými očami na Milotu v dverách.
Dobrú noc, pohladí ešte detské vlasy a mačaciu chrbticu.
Noc odpovie tichom. Milota zavrie dvere s úsmevom šťastie ticho miluje.
Takto žili spolu dlhý čas a keď raz Márie syn odviezol mamu k sebe sľúbili, že svorku zatiaľ podržia. Milota objala susedku, pohladila jej trasúce sa prsty:
Čakajú vás, tešia sa, a my budeme tiež čakať na váš návrat. Šťastnú cestu!
Mária sa cez slzy usmiala a detská kopa jej kývala na rozlúčku. Nikto by už o tejto dáme nehovoril, že je to mrzutá susedka. Lebo jej oči hovorili všetko bola dobrým človekom. Život mala pred sebou a tak čakala ešte veľa radosti a lásky. Presťahovala sa nakoniec k synovi vo veľkom rodinnom dome našlo miesto aj štyri psíky, ktorí teraz svedomite strážili nový dvor.
A raz za týždeň si Mária sadla k počítaču svojej vnučky a čakali, kým tá nastaví video. A ďaleko- blízki ľudia jej hovorili: Dobrý deň, teta Mária!
A veľký kocúr spokojne žmúril oči, keď mu dospelý Ondrej hladil uši.




