Priateľka chcela dať dieťa do detského domova, ale osud mal iné plány

Pred pár rokmi sa nám konečne podarilo splniť si dlhoročný sen – presťahovali sme sa do priestranného trojizbového bytu. V dvojizbovom nám bolo už tesno s dvoma synmi, a finančná situácia môjho muža sa tiež zlepšila. Nový domov nebol len zmenou priestoru, ale aj začiatkom nového priateľstva: v susednom byte žila mladá rodina s dcérkou a časom sme sa spriatelili tak, že sme boli skoro ako jedna rodina. Spolu sme oslavovali sviatky, chodili na výlety a deti si radostne hrali.

Všetko išlo svojím tempom, kým sme jedného dňa nezistili strašnú správu: náš sused, Jožo, ochorel na vážnu chorobu. Nevedeli sme tomu uveriť – taký energický a veselý chlapík, a zrazu… Jeho žena, moja blízka priateľka Zuzka, sa pred očami menila – schudla, stiahla sa do seba. Snažila som sa ju podporovať, ako som vedela, uisťovala som ju, že všetko bude dobré, robila som vtípky, len aby sa aspoň trochu usmiala. Ale lekári nedávali nádej.

Niekoľko mesiacov sme s manželom snažili pomáhať tejto rodine, ako sme len vedeli. Zadlžili sme sa, nosili im jedlo, ich dcérku Aničku sme brali na prechádzky. A potom Jožo zomrel. Zrazu ho nebolo – akoby mi vytrhli kus srdca. Zuzka bola ako prázdna, v smútku, akoby tieň seba samého. Prvé týždne po pohrebe som od nej takmer neodchádzala. No čoskoro sa začala odďaľovať: uzavrela sa do seba, vyhýbala sa stretnutiam, a len malá Anička občas príbehla k nám – pohrať si, niečo zjesť, proste byť v teple a tichu.

Jedného rána Anička prišla ku mne a ticho poprosila o jedlo. Bola hladná. Kým jedla, znepokojená som vyšla za Zuzkou. V byte bol cítiť alkohol a Zuzka spala na podlahe, neupravená, medzi rozhadanými vecami. V chladničke – ani drobet jedla. Snažila som sa s ňou rozprávať, presviedčať ju, prosiť – ale všetko bolo márne. Postupne padala do úzkosti a Anička po škole čoraz častejšie príbehla k nám. Hladila som ju po hlávke, sľubovala, že ju nenechám v núdzi, a v srdci som cítila, že je už naša. S manželom sme vždy túžili mať dcéru. A osud nám ju poslal práve takto.

Raz som vyšla na balkón oddýchnuť si a zrazu som počula z ulice hádku. Spoznala som Zuzkin hlas.

„Anička, rýchlo sa obleč, povedala som!“

„Nechcem! Chcem k tete Katke! Ona ma čaká!“ plakalo dievčatko.

Vbehla som do schodiska. Zuzka bola očividne opitá a vliekla Aničku za ruku.

„Zuzka, čo to robíš?! Veď sa sotva držíš na nohách!“ zakríčala som.

„To je moje dieťa! Robím si, čo chcem!“ vykríkla.

„Teraz si sama sebou, nechaj ju! S tebou nikam nepôjde!“

A vtom Zuzka, zúrivá, vytrhla Aničke ruku, postrčila ju ku mne a zarevala:

„Ber si ju! Rob si s ňou, čo chceš! Už mi aj tak je na nič!“

Anička rozplakala. Objala som ju, pevne som ju pritlačila a šepkala:

„Som s tebou, zlatko, všetko bude dobré.“

Od toho dňa Anička zostala žiť u nás. Súd neskôr Zuzku zbavil rodičovských práv. S manželom sme podali žiadosť o osvojenie a po niekoľkých mesiacoch sme sa pre Aničku stali oficiálnymi rodičmi. Presťahovali sme sa do iného mesta. Moji synovia dospeli, založili rodiny a Anička nastúpila na univerzitu, kde stretla svojho budúceho muža. Stále sme si písali, volali sa.

A potom som raz ráno prebudla na slová, ktoré som nečakala:

„Mami, vstávaj, prišli sme za tebou!“

Posadila som sa na posteli a neverila vlastným očiam: Anička stála v dverách, žiarivá, s manželom a kuformi.

„Prišli ste na týždeň?“ so slzami som sa spýtala.

„Nie. Navždy. Rozhodli sme sa žiť tu, v mojom rodnom meste. Chceme kúpiť dom.“

„Tak bývajte u mňa! Miesto je dosť!“ objala som ju a zrazu som si všimla, ako jemne hladí bruško. „Ty si tehotná?“

„Áno, už štvrtý mesiac, mami…“

Slzy sa mi spustili samé. Náš dom naplnilo nové svetlo, nový život. Narodil sa chlapec a ja som sa opäť stala babičkou. Synovia chodili na návštevy, dom ožil detským smiechom. A ja som sa pozerala na svoju rodinu – na svoju dcéru, na vnuka, a vedela som: raz nás osud všetkých postavil pred rozhodnutie. A bolo to správne rozhodnutie.

Ľudia často hovoria, že osud je krutý. Ale niekedy nám dá presne to, čo potrebujeme, aj keď to v ten okamih nevidíme. Naša Anička bola dar. A ja som sa naučila, že láska nie je o krvi, ale o tom, kto ťa v živote drží, keď ťa všetci opustia.

Rate article
Wyznaj Sekret
Priateľka chcela dať dieťa do detského domova, ale osud mal iné plány